reklama

Pěstování rebarbory ze semen není nic, co by nezvládl i začátečník

Asi každý zná rebarboru čili reveň jako vzrostlou rostlinu, která se pyšní obrovskými listy a kyselými stonky, které si s oblibou dáváme do koláče. Měli bychom ale také vědět, že rebarbora obsahuje spoustu vitamínů a cenných látek.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysejte si semena rebarbory a zajistíte si přísun vitamínů a cenných látek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování rebarbory ze semen

Rebarbora neboli reveň (Rheum rhabarbrum) pochází z Asie. Reveň patří mezi nenáročné druhy a dobře roste i v chladnějších klimatických podmínkách. Pro dobrý vývoj kořenů však potřebuje hlubší, dostatečně humózní půdu s dostatkem vápníku. V půdách kyselých, zamokřených či jílovitých roste pomalu a nevytváří kvalitní řapíky. Rostlina je vytrvalá a na jednom stanovišti může být až 10 let. Podmínkou je však dobře vyhnojená půda, nejlépe na podzim chlévským hnojem nebo dobře rozleženým  kompostem. Nové rostliny můžeme získat dělením velkých trsů na podzim a na jaře výsevem semen.

Osivo rebarbory vyséváme brzy zjara do připraveného substrátu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Osivo rebarbory vyséváme brzy zjara do připraveného substrátu

Rebarbora vytváří mohutnou rostlinu s dlouze řapíkatými listy. Dužnaté kořeny jdou poměrně hluboko do půdy, a tak je rostlina přizpůsobena čerpat vláhu i živiny i v době letního sucha. Tvar listů je vejčitý a okraje bývají zvlněné, někdy až zkadeřené. Jejich barva je sytě zelená s načervenalým žilkováním a řapíky.

Jejich sklizeň by měla připadnout především na jarní období, jakmile dosáhnou délky 30-50 cm a šířky kolem 5 cm. Rostlina ale poměrně brzy (v květnu až červnu) vytváří květy, které jsou na dlouhé lodyze a dosahují výšky až 1,5 m. V době květu a po odkvětu se již řapíky nesklízí. Plodem je hnědá trojboká nažka.

Výsev rebarbory do perlitu a substrátu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Výsev rebarbory do perlitu a substrátu

Rebarbora je cenná především pro vysoký obsah vlákniny a vitamínů, především C a E. Nakyslou chuť dodává řapíkům přítomnost kyseliny šťavelové. Z minerálních látek pak obsahuje hořčík, draslík a zinek.

Výsev semen

Výsev osiva je velmi jednoduchý. Do připravených výsevních misek umístíme výsevní substrát nebo agroperlit. Na povrch předem navlhčeného substrátu rozmístíme semena, která jsou poměrně velká, proto se vyplatí jejich zasypání asi 0,5 cm vrstvou substrátu. Výsev je možné zakrýt igelitem, aby se zabránilo rychlému vysychání. Pravidelně rosíme.

Osivo na světlém a teplém místě vyklíčí za několik dní a mladé rostlinky poměrně rychle rostou. Za 4-5 týdnů je možné sazeničky, které mají již první pravý list, přesadit po jedné do menších květináčků. Zde je necháme při teplotě okolo 20 °C růst až do doby, kdy je můžeme vysadit na stanoviště.

Rostlinky rozsadíme do květináčku po jedné
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rostlinky rozsadíme do květináčku po jedné

To bývá většinou až v květnu po odeznění posledních mrazíků, kdy již citlivým rostlinkám nehrozí poškození. Výsadba se provádí do sponu 1x1 m. Pro běžnou spotřebu však postačí mít na zahrádce 1-2 rostliny. Proto i při zakládání výsevu se vyplatí použít pouze část osiva ze sáčku. Při výsadbě je nutné vědět, že kořenový krček mladých rostlin je nutné umístit přesně k povrchu půdy. Rostlinky „utopené“ pod vrstvou zeminy špatně rostou a zaostávají za ostatními.

Po zesílení rostlinky vysadíme na stanoviště
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Po zesílení rostlinky vysadíme na stanoviště

Brzy po výsadbě je nutné mladé rostliny pravidelně zalévat a ošetřovat proti plevelům. První dva roky je nutné nechat rostliny důkladně zesílit. U rostlin z výsevu je první sklizeň řapíků možná až třetím rokem, kdy sklidíme pouze 2-3 listy z jedné sazenice. V dalších letech je možné odlamovat až třetinu listů. Řapíky musí být zdravé, bez známek rzivosti či jiného poškození. V případě výskytu skvrnitosti listů je možné aplikovat včas na jaře vhodný fungicid. Rebarbora raší velmi brzy na jaře a výskyt prvních „bouliček" listů se nedá zaměnit s žádnou jinou plodinou.

První lístky rebarbory se objevují na záhonech už začátkem května
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
První lístky rebarbory se objevují na záhonech už začátkem května

Tipy:

  • Ihned po sklizni je nutné odstranit listové čepele, řapíky zakrátit a odstranit jejich příliš tenké části. Řapíky je vhodné umístit do chladna, případně obalit vlhkým papírem.
  • Řapíky z jarní sklizně vynikají nízkým obsahem kyseliny šťavelové, která na sebe váže vápník v těle, a tak může ve větším množství ohrozit zdraví. Na jaře, především před květem reveně, je obsah této kyseliny v listech až 10x nižší než v létě nebo na podzim, a nehrozí tedy žádné zdravotní riziko.
Řapíky sklízíme až třetím rokem po vysazení
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Řapíky sklízíme až třetím rokem po vysazení
  • Reveň je možné využít nejen v čerstvém stavu na výrobu tradičních koláčů, ale dá se i výborně mrazit, a tak využít i v zimě. Je vhodná pro přípravu zavařenin, polévek či sirupů.

Zdroj informací: autorka

Podívejte se, jak o rebarboru pečovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 2. 2022, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.