reklama

Za exotikou nemusíte do Mexika. Stačí, když si tento jedlý kaktus doma

Kaktusy typu Opuntia jsou velmi odolným typem kaktusu, původem z jižní Ameriky. Pokud tedy milujete kaktusy a rádi je pěstujete, neměla by ve vaší sbírce chybět ani opuncie. Poradíme vám, jak si ji v našich podmínkách vypěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kaktusy typu Opuntia můžete pěstovat i u nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kaktusy typu Opuntia

Kaktusy typu Opuntia lidé pěstovali a jedli již před 7000 lety. Jejich původní domovinou Mexiko, ale již od 16. století hojně rostou i v středozemních oblastech. Jde o jedlý kaktus, který dorůstá až čtyřmetrové výše. V současné době existuje na 300 jeho botanických druhů a dalších vyšlechtěných kultivarů. Liší se od sebe velikostí i tvarem svého těla. Mohou tak růst poléhavě, keřovitě i jako stromy. Některé z nich jsou schopné přečkat i velké mrazy (až mínus dvacet pět stupňů), takže je můžete pěstovat i v našich podmínkách. Ty méně odolné lze pěstovat v pěstebních nádobách a v létě je letnit.

Opuntia k nám dorazila až z dalekého Mexika
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opuntia k nám dorazila až z dalekého Mexika

Mrazuodolné opuncie

K těm nejvíce odolným druhům patří: Opuntia albispina, O. bernichiana, O. comanchica albispina, O. clavata, O. compressa, O. cyclodes, O. cymochila, O. fragilus, O. hystrica, O. lomisii, O. macrorhiza, O. phaeacantha, O. polyacantha, O. rafinesqui. O. spinosior, O. viridiflora a O. whipplei. Všechny tyto opuncie by měly ustát mrazy pod mínus 23 stupňů, takže jsou vhodné pro pěstování venku.

Jak na pěstování opuncie

Opuncie není složité pěstovat, a to dokonce ani v našich podmínkách. Aby se jim u nás dařilo, potřebují dokonale drenážovanou, spíše štěrkovou půdu. Samozřejmostí je dostatek tepla a světla. Dobře snáší (jako většina kaktusů) dlouhá suchá období. Pěstovat je můžete venku i v interiérech. Uvnitř pěstované opuncie je vhodné letnit. Venku pěstované opuncie zasaďte na jižní stranu zahrady, kde budou na přímém slunci, a zajistěte jim ochranu před deštěm a větrem. Venkovní opuncie preferují svažitý terén.

Sázení opuncie

Při sázení venkovní opuncie je nutné místo nejprve připravit. Vykopejte jámu hlubokou 60 centimetrů. Zeminu z ní odeberte a nahraďte ji 20 centimetrovou drenážní vrstvou z hrubého štěrku. Přes ni pak přetáhněte dvě vrstvy černé netkané textilie, která zabrání promývání zeminy do drenážní vrstvy. Nakonec přidejte pěstební substrát. Vhodný je substrát pro kaktusy, ale také dobře uleželý kompost smíchaný v poměru 1:1 se skeletem.

U opuncií pěstovaných v nádobách (také v interiérech) můžete smíchat 1 díl listovky, 1 díl písku, 1 díl drcených cihel s 1 dílem zeminy smíchané s rašelinou. Opuncie vysazujte nejlépe v druhé půli května nebo během června. Po zasazení kolem nich na povrch rozprostřete asi dvoucentimetrovou vrstvu štěrku.

Mrazuvzdorné druhy opuncií je možné pěstovat i na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrazuvzdorné druhy opuncií je možné pěstovat i na zahradě

Přesazování opuncie

Opuncie se přesazuje na jaře - jen pokud je to skutečně nutné.

Zalévání a hnojení opuncie

Opuncie je nenáročnou rostlinou, která nevyžaduje nějakou extra vzdušnou vlhkost, tedy nepotřebuje rosit. Doma pěstované opuncie se zpravidla zalévají jednou měsíčně. Pokud rostou venku, tak se obvykle nezalévají. Během zimy se uvnitř pěstované opuncie zalévají až po důkladném proschnutí zeminy. Zalévat by se měly odstátou měkkou vodou, nejlépe dešťovkou. Venku pěstované opuncie není třeba hnojit. Opuncie v interiérech se v době vegetace hnojí obyčejně jednou za dva týdny hnojivem pro kaktusy.

Péče o opuncii v zimě

Opuncie, které pěstujete v květináči na balkoně nebo terase, na zimu přemístěte dovnit. V domě jim najděte nějaké chladnější, ale světlé místo. Výrazně omezte zálivku. Velmi dobře se jim bude dařit na zaskleném balkoně nebo v chladné chodbě s dostatečným světlem. Pokud by byly umístěny v teplé místnosti, budou se vytahovat a deformovat. Pozor si dejte na přílišnou vlhkost, která by mohla způsobit zahnívání kořenů.

Jaké problémy trápí opuncii

  • V případě, že jste zvolili nesprávné stanoviště, které je příliš chladné a vlhké, opuncie neprospívá - neroste, nekvete a uhnívají jí kořeny.
  • Když v létě nemá dostatek vláhy, přestane růst.
  • V zimě jí z nadměrné vlhkosti může uhnít stonek.
  • Ze škůdců opuncii dokáží potrápit sviluška, vlnatka a puklice.
I opuncii trápí různé problémy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I opuncii trápí různé problémy

Množení opuncie

Opuncii můžete pěstovat ze semen nebo řízků. Pěstování ze semen je složitější a výsledek není zaručen. Při pěstování kaktusu ze semen je nutné semena nejprve na 2 až 3 dny namočit do vody. Pak se vysévají na povrch substrátu pro kaktusy. Musíte být ale trpěliví, protože doba klíčení je individuální a klidně to může trvat i dva měsíce. Výsledek navíc není zaručen.

Opuncie se množí snadno pomocí řízků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opuncie se množí snadno pomocí řízků

Mnohem jednodušší je proto množení opuncie pomocí řízků. Ty získáte opatrným odlomením článků kaktusu. Po odlomení nechte řízky nejprve důkladně zaschnout a teprve potom je zasaďte do dobře propustné zeminy. Uchytí se takřka vždy. 

Zdroj informací: jaktak.cz; ceskestavby.cz; exoticke-ovoce.cz

Vypěstujte si malé dekorativní zahrádky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 1. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová