reklama

Honza Kopřiva vám poradí, jak ochránit rostliny a stromy před zvěří

V zimním období nehrozí rostlinám a stromům v zahradách jen poškození těžkým sněhem a mrazy. Lesní zvěř hledá potravu i v blízkosti našich zahrad, a tak musíme zajistit kmeny proti okusu, který je může nenávratně poškodit. Přinášíme několik dobrých tipů, jak kůru ovocných stromů účinně zabezpečit před srnkou nebo zajícem.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ochrana proti okusu zvěří je nejlépe řešitelná oplocením zahrady (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Základ ochrany ovocných stromů před okusem zvěří spočívá v oplocení. Pokud je provedeno podél celé zahrady, pak je to jedině dobře. Ještě na podzim se kolem plotu projděte a podívejte se, zda někde pod plotem nejsou větší mezery, kudy se zajíc může protáhnout. Přidejte sem několik užších pásů pletiva tak, aby plot sahal až k zemi. Kromě toho zvířectvo snadno proklouzne i nedokonale uzavřenou bránou do zahrady nebo škvírou mezi plotem a chalupou. Tam, kde plot není vůbec, dbejte velmi důsledně na zabezpečení kmenů stromů až do výšky jejich rozvětvení.

Odpuzení zvěře ze zahrady řešte jednoduše. Při návštěvě kadeřníka požádejte o poskytnutí vlasů ze stříhání. Vlasy musí být pánské, nebývají většinou barvené. Když jej zavěsíte v punčoše na strom, je z nich cítit lidský pach, který zvěř spolehlivě odpudí. Jednoduché akustické plašiče vyrobíte tak, že z PET lahví odříznete spodní část a takto upravenou lahev nasunete na kolík umístěný v zahrádce. Při větru se lahve pohybují, narážejí o kolík. Způsobují tak hluk odpuzující nejen srnce a zajíce, ale i myši, které v zahradě také mohou vážně škodit například okusem hlíz cibulovin v zemi.

Vlasy v punčoše jsou levným odpuzovačem zvěře ze zahrad
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vlasy v punčoše jsou levným odpuzovačem zvěře ze zahrad

Ve všech zahradách ještě před zimním obdobím zabezpečte kmeny proti okusu. Použijte speciální návleky, které se pro tento účel prodávají. Jejich výška je přibližně 1 m, takže dokáží ochránit celou ohroženou část kmene. U menších stromků je zapotřebí využít králíkářské pletivo. Vzhledem k tomu, že jeho výška je kolem 50 cm, je nutné dát dvě vrstvy nad sebe.

Ochrana kmenů králíkářským pletivem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ochrana kmenů králíkářským pletivem

Malé stromky zasazené na podzim nebo v minulém roce chraňte také v jejich rozvětvení, které se stává častým terčem okusu. Pokud dostatečně dřeviny neochráníte, mladé stromky bývají po nájezdu zvěře tak poškozené, že je nutné je vyměnit za nové. Pozor také na nadílku většího množství sněhu. Zábrany na výšku nemusí v takových situacích stačit.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak správně zazimovat okrasné dřeviny:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 1. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček