reklama

Pokud vaše pokojové rostliny viditelně strádají, budou napadené škůdci

Napadly vaše pokojovky smutnice? Kolikrát si nevíte rady, proč rostlinky odcházejí. Na vině mohou být tyto mušky a jejich larvy. Často se objeví, ani nevíte jak. K boji s nimi můžete využít biologickou zbraň, která vás jich spolehlivě zbaví.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nenechte smutnice zničit vaše pokojovky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Co jsou smutnice?

Smutnice jsou jedny z celé řady škůdců, které můžete najít na pokojových rostlinách. Mezi další patří mšice, molice, svilušky nebo třeba červci. Jde o drobné černošedé mušky, jejichž larvy byste našli u kořenů. Jsou ale velmi malé a okem je neuvidíte. Jejich přítomnost ale poznáte na rostlinách samotných. Škůdci okusují kořínky a sají z nich, rostliny následně žloutnou a mohou i uhynout. Dospělí jedinci poletují v blízkosti a do zeminy kladou další vajíčka. Můžou vás obtěžovat i při sledování televize nebo je najdete na oknech. Často si je domů přinesete v novém substrátu pro pěstování nebo v květináči s novou rostlinou.

Smutnice nejsou jen neškodné mušky, jedná se o zákeřné škůdce vašich pokojovek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smutnice nejsou jen neškodné mušky, jedná se o zákeřné škůdce vašich pokojovek

Zejména ty levnější substráty je tedy vhodné před použitím sterilizovat – můžete je propařit v hrnci, prohřát v troubě nebo je nechat pořádně proschnout. Sucho smutnicím nesvědčí, naopak jim dělá dobře stálá vlhkost. Na to byste měli myslet i při běžné zálivce a při prevenci.

Tento škůdce se objevuje hodně i v době, kdy si rostliny přinesete po létě zvenku do vnitřních prostor už zamořené. A nemusí napadat jen pokojové rostliny. Pokud máte doma mladou sadbu nebo výsev, který zakládáte, mohou je smutnice napadnout a poškodit. Nezaměňujte je s octomilkami. To jsou také mušky, ale větší. Nelíhnou se v květináčích jako smutnice. Nachází se většinou na ovoci nebo dalších potravinách, které jsou uskladněné mimo lednici. Zároveň je na rozdíl od smutnic v zimě nepotkáte, což je zásadní poznávací znamení.

Octomilky se od smutnic liší v několika bodech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Octomilky se od smutnic liší v několika bodech

Jak se smutnic zbavit?

Jestli jsou to opravdu ony, zjistíte snadno. Pořiďte si žluté lepové desky. Ty jednoduše zapíchněte do květináče. Na ně se nalepí dospělí jedinci. Vy tak snadno poznáte, jestli je rostlina napadená a jak moc. Desky v tomto případě musí být žluté. Jde o vizuální lapač, protože smutnice jsou citlivé na žlutou barvu, která je přitahuje a přilepí se na ni. Nezaměňujte je proto s bílými nebo modrými deskami, ty vám neposlouží.

Zásadní je ale zbavit se larev u kořenů. Protože jde o ošetření rostlin v bytě (a nechcete používat zbytečnou chemii), můžete se smutnicemi bojovat biologickou cestou. Použijte k tomu parazitické hlístice rodu Steinernema, které se larvami živí. Po aplikaci do půdy je aktivně (čichem) vyhledávají, napadají a likvidují. Jakmile zmizí smutnice, zmizí postupně i hlístice. Nemusíte tak mít strach, že by se šířily v domácnosti. Navíc jsou naprosto neškodné.

Na smutnice platí žluté lepové desky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na smutnice platí žluté lepové desky

Sáček s hlísticemi, kde jich je asi 5 milionů, rozmíchejte ve vodě. Té by mělo být maximálně 8 litrů. Nejprve je dejte do menšího množství a následně dořeďte na požadované množství. Záleží na tom, kolik rostlin potřebujete ošetřit. Pokud je jich menší počet, nebude potřeba tolik zálivky, a tak sáček nařeďte menším množstvím vody. Pak už jen proveďte zálivku běžným způsobem.

Zemina nesmí být přemokřená, pouze mírně vlhká, prolití hlísticemi by pak mělo být tak intenzivní, aby voda začala vytékat zespodu z květináče. Hlístice se tak dostanou do celé vrstvy substrátu. Stejným způsobem můžete ošetřit i mladé výsevy, rostliny ve sklenících či jiných uzavřených prostorách. Někdy je můžete vidět létat i z kompostéru – i tam můžete ošetření hlísticemi použít.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Poradíme vám, jak se bránit proti škůdcům:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová