reklama

Nebojte se pěstovat exotický baobab, ovšem 30metrový strom nečekejte

Baobab je nesmírně zajímavou dřevinou. Jeho silné kmeny mu dodávají velmi exotický vzhled. V našich podmínkách jej pěstujeme pouze jako pokojovou či nádobovou rostlinu, mrazivé zimní počasí nepřežije.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování impozantního baobabu je možné i v našich podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Baobab africký (Adansonia digitata) pochází z Afriky, kde dosahuje výšky 15–30 m. Vyskytuje se ale i v jiných oblastech, které jsou charakteristické obdobím sucha. Kromě Afriky najdeme některé další druhy i na Madagaskaru a v Austrálii. Jedná se o mohutné stromy velmi impozantního růstu.

Představují dominantu krajiny, které dodávají specifický charakter. Baobab se nazývá i stromem života nebo stromem dlouhověkosti, protože se může dožít až neuvěřitelných 1000 - 2000 let. Stromy baobabu, díky vzhledu i dlouhému životu, opřádá řada legend a pověr. Baobaby jsou navíc nesmírně odolné stromy, přežijí období sucha i silné poškození kůry, které jim mohou způsobit sloni.

Jak baobab pěstovat

Pro domácí pěstování zvolíme výsev osiva zakoupeného v obchodě nebo výsev osiva vlastního. Doporučuji výsev vlastního osiva, které získáme z plodu baobabu. Plody můžeme zakoupit ve specializovaných prodejnách. Jeden plod obsahuje velké množství semen, a tak si můžeme vybrat jen ta největší a nejkrásnější semena. Rozhodně ale musíme počítat s tím, že nevyklíčí všechna semena, proto jich klidně vysejeme i třikrát více, než potřebujeme.

Plody baobabu zakoupíme ve specializovaných prodejnách
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Plody baobabu zakoupíme ve specializovaných prodejnách

Dužina plodu je suchá a na semenech často ulpívá. Z povrchu semínek ji můžeme oškrábat (například nožíkem). Samotná semínka jsou černá, lesklá, o velikosti kolem 0,8 cm. Semínka můžeme vysévat ihned po vyndání z plodu. Nejlepší je obrousit semínka pilníkem nebo na jednom místě lehce narušit nožem. Poté je namočíme do teplé vody na 24-48 hodin.

Semena vyséváme nejlépe do propustného výsevního substrátu. Ideální je směs jemného písku, perlitu a rašeliny. Vyséváme do hloubky okolo 1 cm. Povrch zeminy lehce utužíme a jemně zalijeme. Udržujeme ve vlhku a teple. Ideální teplota pro klíčení je okolo 25° C. Semínka klíčí nerovnoměrně v průběhu 20-30 dnů.

Mladé rostlinky rostou celkem rychle a ve fázi dvou pravých listů je přesazujeme do samostatných květináčků. Substrát vždy obohatíme o písek, protože rostlina potřebuje propustnou strukturu půdy.  Plně postačí přimíchat do substrátu pro pokojové rostliny čtvrtinu písku.

Baobab roste nejdříve celkem rychle, později se růst zpomaluje. V prvních letech je třeba přesazovat i 1x za rok, později 1x za dva roky. Starší expempláře přesazujeme na jaře podle potřeby.

Semínka baobabu vyséváme do propustného substrátu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Semínka baobabu vyséváme do propustného substrátu

Na dno květináče vždy musí přijít vrstvička štěrku nebo jiné drenáže, která pomůže regulovat přemokření substrátu. Pro starší rostliny se doporučuje pro pěstování použít směs pokojového substrátu a substrátu pro kaktusy v poměru 1:1. Rostlinky se nebojíme tvarovat řezem. Řez reguluje velikost rostlin i jejich pěkné rozvětvení.

Pravidelná zálivka je samozřejmě důležitá, ale mezi jednotlivými zálivkami necháme půdu vyschnout. Rostlina by neměla stát trvale v mokré půdě. Nezapomínáme na to, že i ve své domovině je strom často vystaven suchu. V podstatě jeho pěstování můžeme přirovnat k pěstování sukulentů. Jednou za 14 dní hnojíme zředěným roztokem hnojiva pro pokojovky.

Pro pěstování volíme světlé místo. V létě můžeme rostlinu pěstovat i venku na terase. Na podzim je dobré dopřát rostlině období klidu. Omezíme zálivku. Pokud začnou žloutnout listy, snížíme teplotu na 15-17 °C . Zimní teplota může být nižší, ale nikdy by neměla klesnout pod 8 °C. I v zimě stále zaléváme, ale jen velmi mírně. Přes zimu mohou listy zcela opadat, ale není to nic špatného. Jedná se v podstatě o přirozený mechanismus stromu. Na jaře, jakmile rostlina znovu začne rašit, zvýšíme i zálivkovou dávku. Přes zimu nehnojíme, hnojivo začneme přidávat do zálivkové vody na jaře.

Mladé rostlinky baobabu rostou rychle
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostlinky baobabu rostou rychle

Velikost

I když jsou baobaby v přírodě mohutné stromy, nemusíme se bát, že při pěstování v květináči přerostou. Dají se velice dobře tvarovat řezem a v našich klimatických podmínkách (navíc při pěstování v nádobách) není možné, aby stromy plně využily svou růstovou kapacitu.

Plody baobabu

Mají sladkokyselou chuť. Obsahují velké množství vitaminů a zdravých prospěšných látek, jako jsou vitaminy A, B a C, dále aminokyseliny a minerály. Dokonce tyto plody řadíme mezi takzvané superpotraviny. Proto z plodu dužinu vždy plně zužitkujeme. Vnitřek baobabu můžeme dosušit a rozemlít na prášek. Potom skladujeme (například ve skleničce) na suchém místě. Plod lze rovnou konzumovat bez dalších úprav. Nejlepším způsobem využití je přidat každý den lžičku dužiny do smoothie nebo do jogurtu. Sušený prášek baobabu slouží i jako tradiční lék proti horečce.

Zdroj informací: balconygardenweb.com; Wikipedia

Vypěstujte si čokoládové ovoce:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková