reklama

Dubnová zahrada v zeleném a v plném nasazení. Nebo zasazení?

Všude, ve všech koutech zahrady něco pučí, kvete, nebo aspoň nesměle vystrkuje klíčky vstříc jarnímu slunci. Rozkvétají cibuloviny a zahrada připomíná rajskou oázu všech možných barev a vůní. Z okrasných dřevin zažívají svých pár týdnů zasloužené slávy zlatý déšť, dechberoucí magnólie a sakura. Kam skočit nejdřív, a co ještě chvilinku počká?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dubnová zahrada je plná květů a zeleně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K dubnu patří setí a sázení do půdy, která už bývá pěkně prohřátá. Všude, ve všech koutech zahrady něco pučí, kvete, nebo aspoň nesměle vystrkuje klíčky vstříc jarnímu slunci. Rozkvétají cibuloviny a zahrada připomíná rajskou oázu všech možných barev a vůní. Z okrasných dřevin zažívají svých pár týdnů zasloužené slávy zlatý déšť, dechberoucí magnólie a sakura. Kam skočit nejdřív, a co ještě chvilinku počká? 

Zelenina a bylinky 

Na záhony sejeme ředkvičky, mrkev, tuříny a salátovou řepu. Před přízemními mrazíky je ochrání přikrývka z netkané textilie. S vysetím tykve, hrachu, fazolí, cibule a jarního česneku počkáme raději až na konec měsíce. Ke konci dubna záhon může přivítat předpěstované sazenice brambor. Předtím do řádků zaoráme vyzrálý kompost, hezky je zahřeje. 

Ven se přesunují i předpěstované sazenice salátu, brokolice a křenu. Po náročném stěhování jim přijde vhod zálivka s přídavkem probiotik. Užitečné bakterie jim zajistí lepší imunitu a rostliny s jejich pomocí rozvinou bohatý kořenový systém. Z voňavých bylinek nazrál čas pro otužilce, jako je pažitka, petržel, kopr a koriandr. Nejlépe se nám odvděčí za místo na slunci. 

Když bylinky nasázíme do volných řádků mezi zeleninu nebo na okraj záhonků, získáme pěknou ozdobu i statečného ochránce zeleniny. V kelímcích a sadbovačích si předpěstujeme sazeničky salátových okurek, cuket a melounu. Brzy dojde řada i na ně. Sklízíme rukolu a roketu.

Pokud chcete barvu a krásu květů podpořit, dopřejte jim dostatečné množství fosforu a půdu kypící životem
Pokud chcete barvu a krásu květů podpořit, dopřejte jim dostatečné množství fosforu a půdu kypící životem (Zdroj: Weiki)
Ven se přesunují i předpěstované sazenice zeleniny. Po náročném stěhování jim přijde vhod zálivka s přídavkem probiotik
Ven se přesunují i předpěstované sazenice zeleniny. Po náročném stěhování jim přijde vhod zálivka s přídavkem probiotik (Zdroj: Weiki)

Ovoce 

Do konce dubna bychom měli stihnout sázení ovocných stromů. Stromky v kontejnerech snesou i pozdější přesun, ale o to víc musíme myslet na zálivku. Duben je nejlepší měsíc k prořezávání slivoní, meruněk a broskvoní. Pokud jsme v březnu nestihli řez jabloní a hrušní, dáme si to za úkol v první polovině měsíce.

Rány po řezu, hlavně ty větší než jeden centimetr, vždy ošetříme štěpařským voskem, jinak riskujeme infekci. Klejotok je hmota podobná pryskyřici, které vytéká z větví nebo kmene. Pro nás to vždycky znamená upozornění na nějaký problém – ať už je to poškození mrazem, následky nemoci, ale i přemokření půdy.

Klejotokové rány je potřeba vyříznout i s poškozeným pletivem. Dezinfikujeme 2 % roztokem modré skalice a ošetříme štěpařským voskem stejně jako po prořezávce. Abychom stromům posílili imunitu i kořeny, vždy je na jaře rozmazlíme přihnojením a zálivkou s užitečnými mikroorganismy.  

Duben je nejlepší měsíc k prořezávání slivoní, meruněk a broskvoní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Duben je nejlepší měsíc k prořezávání slivoní, meruněk a broskvoní

Okrasná zahrada 

Duben je měsíc tulipánů, hyacintů a narcisů. Záhony i truhlíky září barvami a radostí. Pokud chcete barvu a krásu květů podpořit, dopřejte jim dostatečné množství fosforu a půdu kypící životem. Mikroorganismy totiž podněcují produkci fytohormonů, které květinám přidávají na kráse, a navíc vytrvale uvolňují z organické hmoty tolik potřebný fosfor, a rostlinám ho servírují rovnou pod kořínky.

Pravidelně odstraňujeme suché květy cibulovin. Trvalkám seřízneme případné odumřelé listy, okopeme je, pohnojíme a zavlažíme. Sazeničky letniček si zatím lebedí spíš v truhlíkách za oknem nebo v pařeništi. Vyséváme na záhon semínka letniček a také okrasných dýní.

Do poloviny dubna dokončíme základní řez růží. Královské květiny si od nás žádají také přihnojení a probiotickou zálivku. Díky užitečným bakteriím budou kvést déle a nasadí více květů. Růžím také prospívá a sluší mulč.

Na skalce nahradíme uhynulé skalničky novými rostlinami. Ještě nemáte skalku, zato o ní přemýšlíte? Nerozhodujte se dlouho, právě teď je nejlepší čas pro založení. Na konci měsíce také sázíme nový zelený plot a solitérní okrasné dřeviny. 

Trávník 

Brousíme si sekačky na první sečení. Trávník ještě nejspíš ještě nebude v úplně nejlepší kondici, ale do měsíce se zazelená. Stále máme čas na to, abychom doseli holá místa, pokud se na to minulý měsíc nedostalo, a opatrně trávník provzdušníme hráběmi, aby měl lepší přístup k tolik potřebným živinám.  

Pokud jsme to nestihli v březnu, dopřejeme trávníku hnojivo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud jsme to nestihli v březnu, dopřejeme trávníku hnojivo

Pokud jsme to nestihli v březnu, dopřejeme trávníku hnojivo. Doprovodíme ho probiotickou zálivkou, ta pomůže výživu dostat ke kořínkům a užitečné bakterie se zároveň postarají o rozvětvený kořenový systém, který rostlinku pěkně uchytí v zemi. To se bude při jarním lijáku hodit. 

Skleníky a fóliovníky 

Vyséváme okurky, cukety, dýně, řepu a fazolky. Ke klíčení totiž potřebují docela vysoké teploty. Na záhonek je ale přestěhujeme až po květnových mrazících. Skleník zajištěný proti mrazu může přivítat předpěstované sazenice rajčat a paprik a naklíčené rané brambory. Aby nám to ve skleníku zavonělo, vyséváme také majoránku, mátu, šalvěj, kopr, levanduli, oregano, tymián, rozmarýn další voňavé bylinky.

Na konci měsíce můžeme do skleníku přestěhovat sazenice paprik, melounů a lilků. Důležité je brát ohled na to, jestli pěstujeme v nížině nebo na horách a jaké zrovna vládne počasí. Noční mrazíky sazenicím nepřejí a je lepší nechat je prozatím v květináči a otužovat je ve skleníku jen přes den. 

Skleník zajištěný proti mrazu může přivítat předpěstované sazenice rajčat a paprik a naklíčené rané brambory
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skleník zajištěný proti mrazu může přivítat předpěstované sazenice rajčat a paprik a naklíčené rané brambory

Pokojovky 

Pomaličku, polehoučku můžeme začít s letněním pokojovek. Řiďte se počasím, venku by mělo být 10 °C a více. Letnění pokojovkám vrátí zdravou zelenou barvu do listů. Jsou odolnější proti chorobám a škůdcům, díky přirozenému svitu se nevytahují ani nenaklání, déšť z nich přirozeně spláchne prach a nečistoty. Mnohé díky letnění vykvetou a všechny díky pobytu venku lépe snáší zimní sezonu doma za oknem.  

Poprvé je vezmeme ven jen na pár hodin, ať si na zvykají postupně. Pozor na přímé slunce, mohlo by je spálit. Ideálně by mělo být pod mrakem. Pro začátek je lepší postavit je do skleníku, pařeniště nebo na zasklený balkon. A zatím žádné přespávání venku, prosím. Na to přijde čas až později. 

Pomalu také můžeme začít s letněním pokojovek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pomalu také můžeme začít s letněním pokojovek

Kompost

Kompost si dopřál zimní spánek a o zrání nemohla být přes zimu ani v chladném březnu řeč. Vyzrálý kompost se na jaře vyvažuje zlatem. K větší aktivitě kompostového bručouna pošťouchneme pomocí probiotik weiki pro kompost a urychlovače kompostu. A čím kompost v dubnu nakrmit? Zužitkujeme první posekanou trávu a větve po řezu dřevin. Stačí je prohnat štěpkovačem, drobné větvičky můžeme nastříhat i zahradnickými nůžkami. 

Balkon 

Balkonovky v dubnu putují do truhlíků. Vyzkoušejte měsíční jahody. Sluší jim to v závěsných truhlících, mají výraznou chuť lesních jahod a při dubnovém výsevu budete postupně sklízet úrodu až do konce léta. Mňam! 

Pomalu vracíme na balkon i jeho zazimované obyvatelky, první půjdou na řadu otužilci. Záleží na tom, jak nám přeje dubnové slunce, pokud je ostýchavé a počasí nám předvádí své vrtochy, postupujeme zvolna. Na rozdíl od rostlin na záhoně mají však balkonovky výhodu – vždycky je můžeme vzít zpátky domů. 

Balkonovky v dubnu putují do truhlíků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Balkonovky v dubnu putují do truhlíků

Na rozdíl od rostlin venku si však zase nemohou kořínky sáhnout pro živiny i do spodních vrstev půdy. Proto nezapomínáme na výživu a pravidelné přihnojování balkonovek. Nejlepší je hnojit vyzrálým kompostem, ten uvolňuje živiny postupně. Pořídit však balkonovkám můžete i granulované přírodní hnojivo, i to ocení. Jako dezert servírujte užitečné bakterie. Rostlinná probiotika pomohou nově získané živiny „nakrájet“ na sousta, která jsou pro rostlinu vstřebatelná. 

Další zahradnické práce   

Zahradní jezírko volá po zimě po generálním úklidu. Vyčistíme ho od nečistot a napadaných listů, vodní rostliny můžeme namnožit dělením trsů. Rozkvetlý záhon hned vedle jezírka? Pusťte se do toho. Vysadit můžeme kosatec, blatouch a pomněnku bahenní, vlhko mají rády i prvosenky. 

Zelená stěna z letniček dovede na zahradě vytvořit soukromí i fantastická zákoutí. Zelený paraván zajistí slunečnice, rychle a vysoko roste i kukuřice cukrová. Kolem pergoly se mohou ovíjet okrasné dýně, lichořeřišnice, fazol nebo hrachor. 

Zdroj informací: Weiki

Sklízíme první zeleninu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 4. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce