reklama

Řez stromů a keřů v zimním období

Zimní období znamená pro naší zahradu odpočinek a nabírání sil pro další období. Odpočívá také většina zahradníků, ale neodpočívají sadaři. Ti musí právě přes zimu zajistit průřez stromů a keřů dřív, než se do jejich větví vrátí míza.

i (Zdroj: Fiskars)
Zimní prořez stromů a keřů (Zdroj: Fiskars)

Lískové keře potřebují řez

Lískové oříšky patří u nás mezi velmi vyhledávané. Používají se pro výrobu moučníků, krémů, do čokolády, snídaňových směsí i pro konzumaci v čerstvém stavu. Lískový keř by proto neměl chybět na žádné zahradě. Ale pozor, oříšky jsou lákavou pochoutkou pro ptáky i veverky. Bývají napadány nosatcem lískovým i houbovým onemocněním moniliovou hnilobou.

Keře poměrně rychle rostou, vytvářejí nové výhony, proto je potřeba jejich růst redukovat.U lískových keřů odstraňte během ledna mladé výhony, které vyrůstají ze země. Jinak by byl keř tak hustý že by plodily pouze okrajové větve.Ponechte pouze několik, které budou sloužit jako náhrada za staré a usychjící. Jedná se vlastně o pozvolné zmlazování, které je vhodné i u keřových bobulovin. Větve je nutné řezat těsně u země.

U lískových keřů odstraňte během ledna mladé výhony, které vyrůstají ze země
i (Zdroj: Fiskars)
U lískových keřů odstraňte během ledna mladé výhony, které vyrůstají ze země

Můžeme začít s řezem stromů

V ovocné části zahrady můžeme začít řezat jádroviny ( pozor! nikoliv peckoviny). Řez je možné provádět i při teplotách mírně pod bodem mrazu.Nesmí však být více jak – 50C, za větších mrazů s řezem raději počkáme. Před řezem pamatujme na dvě důležité zásady: a) mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu, silný řez podporuje růst dřeva. b) Výhony rostoucí kolmo vzhůru rostou do dřeva, výhony odklánějící se až k vodorovné poloze rostou do plodonosného obrostu. 

V tuto dobu však již musí být nařezány rouby ovocných dřevin a to jádrovin i peckovin.Musíme mít ale na paměti, že po každém řezu zůstane rána, která se musí zacelit. Podmínkou bezproblémového a rychlého hojení je ostré nářadí se kterým pracujeme.

V ovocné části zahrady můžeme začít řezat jádroviny, ale ne peckoviny
i (Zdroj: Fiskars)
V ovocné části zahrady můžeme začít řezat jádroviny, ale ne peckoviny

V lednu odstraňujeme z kmenů starou rozpraskanou borku. Právě pod ní se zazimovala celá řada škůdců. Můžou zde být i spory původců houbových chorob. Při seškrabávání postupujeme opatrně, nejlépe se hodí ostré škrabky. Seškrabání se musí ale omezit pouze na starou část, v žádném případě by se neměla poškodit vrstva kambia, která je pod kůrou.Velkým pomocníkem je, před zahájením práce rozložit těsně kolem kmene plachtu, do které bude seškrabaná kůra padat. Nejvhodnějším způsobem likvidace je pak spálení, tím se zničí všichni škůdci i spory.

Od poloviny února začínáme s řezem vinné révy

Míza začíná u vinné révy proudit velmi brzy, proto se vyplatí se řezem nečekat, protože jinak z řezných ploch velmi silně vytéká. Postižené keře tím ztrácejí značnou část svých stavebních látek. Pro řez je nutné vybrat dny, kdy nemrzne, jinak dochází k promrznutí řezné plochy až k prvnímu pupenu, který může být poškozen natolik, že nevyraší. Současně po řezu se vyplatí aplikace dravého roztoče Typhlodromus piri proti sviluškám, vlnovníků a hálčivcům, dodávaného v plstěných pásech.

Řez okrasných dřevin

Do omlazování stálezelených a listnatých dřevin, ale i živých plotů se můžeme nyní pustit za bezmrazých dnů. Odstraňujeme z nich všechny suché a odumřelé části a stříháme je do žádaného tvaru. Nyní je správná doba rovněž na tvarování hlohů a javorů. Jakmile roztaje sněhová pokrývka, přihazujeme ke dřevinám kompostovou zem, nebo hnojivo.

Do omlazování stálezelených a listnatých dřevin, ale i živých plotů se můžeme nyní pustit za bezmrazých dnů
Do omlazování stálezelených a listnatých dřevin, ale i živých plotů se můžeme nyní pustit za bezmrazých dnů (Zdroj: Fiskars)
Pro řez je nutné vybrat dny, kdy nemrzne, jinak dochází k promrznutí řezné plochy až k prvnímu pupenu
Pro řez je nutné vybrat dny, kdy nemrzne, jinak dochází k promrznutí řezné plochy až k prvnímu pupenu (Zdroj: Fiskars)

Při tání sněhu se živiny dostanou rovnou do půdy a ke kořenům. Zastřihněte také komule. Zimním střihem jim zajistíte bohatou násadu květů, ale také pěkný tvar. Komule velice dobře regenerují, tudíž váš řez může být opravdu radikální. Ponechat můžete třeba jen staré dřevo se třemi pupeny.

Podívejte se, jak prořezat na jaře jabloň:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce