reklama

Víte, jak nejlépe připravit svůj skleník na zahradní sezonu?

Jaro je za dveřmi, a s ním i první přípravy na zahradní sezonu. Například skleník, který je bezpečným útočištěm každého nadšeného zahrádkáře. A také všech rostlin, které by si s venkovními nástrahami počasí nemusely poradit. Právě přelom února a března je ideálním obdobím pro rozloučení se se zimou ve skleníku a přivítání jara, to se však neobejde bez nezbytné a důkladné údržby skleníku tak, aby byl na novou zahradní sezonu co nejlépe připraven.

i (Zdroj: Penta)
Jaro je za dveřmi, a s ním i první přípravy na zahradní sezonu. Připravte i skleník (Zdroj: Penta)

Nedejte chorobám a škůdcům šanci

V první řadě je potřeba zbavit se všech rostlinných zbytků, které ve skleníků zůstaly ještě z předchozího léta, a na následující úrodě by mohly nadělat pořádnou paseku. Po sklizni posledních rostlin v půdě často přezimuje množství různých škůdců a chorob. Obzvlášť důležité je to po mírné zimě, v takovém případě je pravděpodobnost výskytu škůdců mnohem vyšší. Bránit se jim můžeme například dusíkatým vápnem, které si poradí se škůdci, zárodky chorob ale také slimáky. Mějte však na paměti, že po jeho aplikaci je nutné alespoň tři týdny počkat s výsadbou.

U skleníku byste se určitě měli dívat na materiál, ze kterého je vyroben, radí v Pentě
i (Zdroj: Penta)
U skleníku byste se určitě měli dívat na materiál, ze kterého je vyroben, radí v Pentě

Základem úspěchu je kvalitní půda

Bez kvalitní půdy skleník nikdy nebude fungovat tak, jak by měl. Zemina v záhoncích sice vydrží několik let, přibližně po pěti letech je vhodné ji vyměnit za novou. Jde o práci relativně náročnou, ale nutnou. Půda by se měla vyměnit do hloubky deseti až dvaceti centimetrů. Není nutné ji likvidovat, své využití najde na venkovních záhonech a naopak, zeminu z venkovních záhonů využijete ve skleníku. Novou zeminu nezapomeňte pečlivě zrýt a lehce prohnojit.

Připravit záhony nestačí

Zapomínat byste neměli ani na dezinfekci skleníkových stěn a konstrukce skleníku, ať už jsou ze skla, či polykarbonátu. Není potřeba používat přímo chemickou dezinfekci, svou práci zastane i ekologičtější varianta, kterou je voda s octem. Rostliny potřebují světlo, a díky čistým stěnám se k nim dostane více slunečních paprsků. Vymytí si zaslouží také všechny nádoby, do kterých budete nové sazenice zasazovat.

Bez kvalitní půdy skleník nikdy nebude fungovat tak, jak by měl
i (Zdroj: Penta)
Bez kvalitní půdy skleník nikdy nebude fungovat tak, jak by měl

Čerstvý vzduch dokáže zázraky

Váš skleník si po zimě zaslouží trochu se nadechnout. Pro půdu i pro rostliny je podstatné, aby se k rostlinám a půdě dostal čerstvý vzduch. Větrání však není důležité pouze před jarem, zapomínat byste na něj neměli hlavně v létě, hrozí totiž, že se ze skleníku bez větrání stane sauna, což rostlinám v něm rozhodně nedělá dobře. Některé moderní skleníky disponují automatickými otvírači oken, které si sami nastaví větrání ve skleníku podle vnější teploty tak, aby měly rostliny pěstěné ve skleníku ty nejlepší možné podmínky.

Skleník si po zimě zaslouží trochu se nadechnout
i (Zdroj: Penta)
Skleník si po zimě zaslouží trochu se nadechnout

Starý skleník? Ideální čas na změnu

Pokud jste se po zimě vydali zvelebit svůj skleník a došli jste k závěru, že by váš stávající potřeboval po letech renovaci, je pravý čas na poohlédnutí se po novém. Nové skleníky často obsahují takové vychytávky, díky kterým bude vaše úroda ještě lepší. A co tedy patří k nejdůležitějším vlastnostem skleníku, na které byste se měli zaměřit? U skleníku byste se určitě měli dívat na materiál, ze kterého je vyroben.

Nejlepší variantou je kvalitní pozinkovaná ocel, která zajistí pevnost a odolností skleníku, ale také jeho bezúdržbovost. Co se týče výplně, nejlepší jsou polykarbonátové s UV filtrem, které jsou odolné a mají lepší termoizolační vlastnosti. Pokud chcete ušetřit a stále si pořídit kvalitní skleník, poohlédněte se po takovém skleníku, k jehož montáži není potřeba základna.

Dalším velmi praktickým a funkčním doplňkem je automatický otvírač střešního okna, díky kterému se okno bude otevírat samo podle teploty ve skleníku, a nebude tak hrozit přehřátí. O kvalitě konstrukce nejlépe vypovídá záruka, kterou výrobce poskytuje. Čím delší, tím kvalitnější skleník. Například u nás je poskytována záruka 10 let na prorezivění.

Zdroj informací: Penta

Podívejte se, jak skleník dezinfikovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce