reklama

Vybudujte si zahradu ve stylu americké pouště. Poradíme, jak na to

Krajina Spojených států amerických je již vzhledem k rozloze země nesmírně různorodá. Uvidíme zde stepi, impozantní sekvojové lesy i pouště. Návštěvníky láká zejména americký jihozápad, který nabízí celou řadu úchvatných národních parků. Jmenujme třeba Death Valley, Monument Valley, Bryce Canyon, Zion National Park, Joshua Tree National Park.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Keřovité duby, juky a jalovce utvářejí osobitý ráz pouštní krajiny (Zdroj: Daniela Dušková)

Krajinu Nevady, Utahu, Arizony a Kalifornie pokrývají ve větší či menší míře rozlehlé pouště a polopouště, které mohou být tvořeny pískem, štěrkem, kameny či skalisky. Ale i v drsných místech na první pohled bez života nalezneme fantastické rostliny. Jsou adaptovány na pouštní podmínky. Rostou zde a kvetou, některé jsou letničkami, ale najdeme zde i zástupce dlouhověkých druhů.

Obecně vzato - v pouštích převládají efemery (jejich životní cyklus trvá jen několik týdnů) a rostliny jednoleté. V každém čtverečním metru pouště jsou obsaženy tisíce semen různých rostlin, ale vyklíčí až po období dešťů. Některé dokážou vyklíčit, vykvést a nést plody během dvou až tří týdnů. Předtím, než semena vyklíčí, je potřeba opravdu vydatný příval deště, který půdu silně zavlaží. Semena mnohdy čekají v písku řadu let, než optimální podmínky nastanou.

Vidět poušť v květu je podívaná na celý život. Holý a pustý písek se jako mávnutím kouzelného proutku změní v pestrobarevné koberce. Dojem umocňují uschlá torza kmenů stromů a velké kaktusy, které občasně prorůstají mezi květinami.

Co na poušti uvidíme

Z vytrvalých dřevin se často setkáme s jalovcem kalifornským (Juniperus californica), který v podobě nižších keříků vyrůstá z písku či mezi skalisky. Malebně pokroucené větve a částečně žárem vybělené mrtvé dřevo mu dodávají punc dlouhověkosti i odolnosti v boji s pouštními podmínkami.

Suchá pouštní zahrada je velice krásná i na podzim
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Suchá pouštní zahrada je velice krásná i na podzim

Nejběžnějším keřem Mohavské pouště je kreosote (Larrea tridentata). Po dešti uvolňuje zvláštní vůni, která je považována za typický znak této pouště. Po zimě se kreosotové keře pokryjí záplavou zářivě žlutých květů. Další běžné dřeviny představují mesquite (Prosopis), borovice (Pinus monophylla) a keřovitý dub Quercus turbinella, který je rozšířen od Mexika až po Kalifornii.

Z trvalek nelze přehlédnout poloparazitickou kastileju (Castilleja), protože již na dálku upoutá zářivě červenými květy. U nás ji můžeme sehnat jako trvalku v semenech, případně ji pěstovat jako jednoletou rostlinu přes léto. Její mrazuvzdornost u nás není jistá.

Poušť je domovem i celé řady vytrvalých dračíků (Penstemon), pupalek (Oenothera californica, O. deltoides), senny (Senna armata), svazenky (Phacelia tanacetifolia), encélie (Encelia farinosa) a dále spousty drobných skalniček, jako je astra mohavská (Aster mohavensis), turan (Erigeron concinnus), linantus (Linanthus parryae), gilie (Langloisia setosissima), Calycoseris parryi.

Kolorit pouště dotvářejí i velké kaktusy (Ferrocctus, Echinocactus), opuncie (Opuntia echinocarpa, O. colla, O. basilaris, O. ramosissima, O. echinocarpa, O. erinacea) a stepní trávy.

Jalovec kalifornský tvoří krásný kontrast s červenými skalisky
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Jalovec kalifornský tvoří krásný kontrast s červenými skalisky

Zajímavost

Častou dominantu mohavské pouště představuje juka krátkolistá (Yucca brevifolia), anglicky Joshua Tree (Jozuův strom). Je s podivem, že tento až 20 m vysoký strom bizarního tvaru je blízký příbuzný juky (Yucca filamentosa), kterou známe z našich zahrad. Příbuznost při bližším pohledu prozradí dlouhé tvrdé listy a květenství.

Všechny druhy juk (kromě Y. glauca a Y. filamentosa) nejsou u nás mrazuvzdorné, a musíme je proto pěstovat jen jako přenosné rostliny v květináčích. Od dubna do podzimu pěstujeme juky venku na terase nebo je i s nádobou zapustíme do záhonu mezi ostatní pouštní druhy. Na zimu je musíme přenést dovnitř, plně jim postačí nevytápěný skleník, kde nemrzne, nebo zasklená lodžie.

Zakládáme suchý záhon

Poušť umí uchvátit svou drsnou a zároveň něžnou krásou tak, že zatoužíte mít alespoň její kousek na zahradě. Přání to není neřešitelné, pouštní zahrady jsou navíc velmi trendy, ve světě se s nimi můžeme setkávat čím dál tím častěji. Klíčovými faktory k tomu, aby se dílo povedlo, jsou následující: výběr vhodného stanoviště, pečlivá příprava před výsadbou a výběr samotných rostlin. Tyto faktory je třeba brát jako celek a uvědomit si, že jeden bez druhého nebudou fungovat. I sebelépe zvolené druhy rostlin neporostou ve špatně připraveném pozemku.

Pro vytvoření pouštní zahrádky vyberte místo, kam svítí co nejvíce slunce. Velikost není nijak daná, záleží na vás, jak velký prostor chcete suchomilným rostlinám věnovat. Může to být půlka vaší zahrady ale i malý záhon. Důležité je, aby místo bylo dobře drenážované, nejlepší bude pro jistotu drenážní vrstvu udělat. Postačí 20 cm vysoká vrstva hrubého štěrku, kterou umístíme na dno budoucího záhonu.

Joshua Tree (Jozuův strom) je osobitý fešák Mohavské pouště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Joshua tTree (Jozuův strom) je osobitý fešák Mohavské pouště

Drenážní vrstva by měla být asi 40 cm pod povrchem. Na ni položíme silnější textilii nebo netkanou černou textilii ve 2-3 vrstvách. Poté uložíme samostatnou vrstvu substrátu, který musí být velmi propustný, vždy s alkalickou nebo neutrální půdní reakcí. Komponenty substrátu tvoří štěrk s pískem a velmi dobře uležený kompost - v poměru 1:1.

Pouštní partie nejlépe vypadá v rovině či mírně zvlněném terénu. Nikdy pro ni „uměle“ nevršíme kopec, ale kopírujeme či lehce namodelujeme terén stávající. Jako poslední přijde ještě krycí, asi 5 cm silná vrstva, kterou může tvořit štěrk, hrubý říční písek spolu se zvětralými kameny různých velikostí. Již při tvorbě drenáže pamatujeme na založení velkých kamenů, některé můžeme nechat ležet na povrchu  stejně jako zkroucené a vyschlé kořeny nebo větve.

Při výběru rostlin se inspirujeme tím, co v poušti opravdu roste, a použijme buď ty samé rostliny, nebo jejich blízké a příbuzné, kterým se v našem klimatu bude dařit. K ideálním rostlinám, které zcela navodí dojem pouště a zároveň jsou mrazuvzdorné, patří následující druhy: agáve (Agave parryi), juka (Yucca Filamentosa a Y. glauca), druhy rodu eremurus (Eremurus), kniphofie (Kniphofia uvaria), opuncie (Opuntia), delosperma (Delosperma), keřové jalovce (Juniperus). Vytrvalý americký dračík Penstemon eatonii snese až -30 °C a pěstovat jej můžeme bez obav. Tvarem květů se mu podobá i P. pinifolius, kterým můžeme výsadbu obohatit.

Mexická zahradní výsadba agáve, kaktusů a sukulentů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mexická zahradní výsadba agáve, kaktusů a sukulentů

Kompozici pouště nezapomeneme doplnit o traviny, v Severní Americe jsou domácí např. moskytovka něžná (Bouteloua gracilis), jejíž květenství připomínají malé hřebínky, dále prérijní tráva Schizachyrium scoparium. Určitě sem patří i velmi známá metlice trsnatá (Deschampsia cespitosa).

K navození dojmu „kvetoucí pouště“ vysejte v nepravidelných plochách sluncovku kalifornskou (Escholtzia californica). Pro americkou poušť je typická a tato rostlina zde pokrývá značné rozlohy.

Zdroj informací: Mojave Desert Wildflowers Paperback by Jon Mark Stewart 

I kameny mohou žít a zdobit:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková