reklama

Právě nyní je čas probudit trvalky k životu! Na co bychom neměli zapomenout?

Březen je ve znamení ostrého startu zahrádkářské sezony. Kromě jarní prořezávky stromů a keřů nezapomeňte také na péči o trvalkové záhony, které vám až do prvních mrazíků budou dělat radost. Jak tedy připravit trvalky na nadcházející sezonu tak, aby se zanedlouho dostaly do vynikající kondice?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní péče trvalkám prospěje a podpoří násadu květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trvalky jsou jako jeden velký zázrak v zahradě. Svými květy umí těšit celé léto i podzim, a to až do prvních mrazíků, které se objevují v listopadových dnech. A když jste na podzim nadzemní části ostříhali a použili jako úkryt podzemních částí před vymrznutím, nyní je čas na jejich odklizení. Veškeré zakrytí v březnu z trvalkových záhonů sejměte pryč a zlikvidujte.

Měkké zelené části zkompostujte. Větvičky ze stromů nebo chvojí, které jste také jako krytí použili, odkliďte na hromadu u kompostu. Až prořežete všechny stromy, pak jejich větve zlikvidujte najednou - třeba drtičem. Rozdrcenou hmotu použijte jako přírodní mulč nebo povrch cestiček kolem záhonů. Tam, kde jste kolem trvalek použili listí, i toto odkliďte a odvezte do kompostu.

Levandule má ráda ochranu před mrazem a slunečné místo, ani přísušky ji nevadí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule má ráda ochranu před mrazem a slunečné místo, ani přísušky ji nevadí

Dalším krokem v přípravě trvalkových záhonů je opatrné nakypření půdy mezi rostlinami. Postupujte velmi decentně, abyste nepoškodili mělce kořenícím druhům kořenový systém. Pokud chcete trvalkám přilepšit, ještě před zahájením kypření mezi ně rozhoďte jemný a dobře rozleželý kompost, který jste prosítovali. Přídavek živin podpoří dobrou kondici všech rostlin a použitím kompostu využíváte to nejcennější, co ze zahrady můžete mít.

V březnu je také půda dostatečně vlhká a poddajná. Vyplatí se tedy provést i rozmnožování trvalek dělením trsů, které je teď velmi snadné. Část trsu, který chcete mít na více místech, jednoduše oddělte ostrým rýčem, zakraťte kořenový systém přesazované části trsu a vysaďte jej do kvalitní půdy. Nebojte se sázet i na místo, kde svítí slunce po celý den, trvalkám taková lokace prospívá, jen častěji zalévejte.

Kromě trvalek také nezapomeňte na keře, které blízko trvalek pěstujete. Bývá to nejčastěji motýlí keř, zlatice nebo hortenzie. Zvláště motýlí keř (komule) si zaslouží velmi hluboké seříznutí, odvděčí se za to velmi bohatým kvetením v létě.

Motýlí keř je častým společníkem trvalek, po hlubokém jarním řezu velmi bohatě kvete
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Motýlí keř je častým společníkem trvalek, po hlubokém jarním řezu velmi bohatě kvete

Co se týká zlatice a hortenzií, ty zastřihněte jen mírně, podpoříte tím jejich pěkný a dekorativní vzhled.

Zdroj informací: compo.com; pereny.org

Podívejte se, jak stříhat trvalky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček