reklama

Než se jaro „rozjede“, postarejte se o své růže, aby byly jako v bavlnce

Růže jsou královny květin. Po zimě potřebují, abychom jim věnovali trochu času, kdy je ošetříme a připravíme na jejich hlavní sezonu. Za naše úsilí se nám odmění bohatstvím květů a svou krásou.

Růže po zimě potřebují naši péči, za kterou budeme odměněni krásnými květy Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

S ošetřováním keříkových růží po zimě začněte hned, jakmile skončí velmi chladné dny, tedy v čase, kterému se krásně říká předjaří. Nejdříve odhrabte vrstvu zeminy, kterou jste k růžovým keříkům přihrnuli na podzim.

Kdo prořezává, tomu kvetou

Dalším krokem je prořez slabých větví. Zbytečně zahušťují keř a nebudou tvořit poupata, proto je vhodné jejich prořezání. Zaměřte se rovněž na poškozené a namrzlé větévky, kterých je rovněž potřeba se zbavit.

Poté pokračujte zkracováním ponechaných větví, a to na 3 – 5 oček podle toho, jak je větev stará a v jakém stavu je. Tímto zkrácením se rostlina rozvětví a bude v sezoně bohatě kvést.

S postřikem do útoku

Růže jsou skutečnou chloubou každé zahrady, ale bohužel je velmi často napadají různé houbové choroby a také někteří škůdci z říše hmyzu. Proto je po zimě nutné keříky ošetřit vhodným postřikem. Čím dříve to v předjaří uděláte, tím lépe, protože některá houbová onemocnění „přežijí“ i zimní měsíce, zvláště pokud je zima relativně teplá, jako byla ta letošní.

Abyste nemuseli dvakrát stříkat, nejdříve fungicidy (proti houbovým chorobám) a insekticidy (proti hmyzím škůdců), použijte kombinované přípravky „dva v jednom“. Rostliny prohlížejte pravidelně po celou dobu vegetace. Pokud se škůdci a houby znovu objeví, postřik zopakujte.

Na jaké houbové choroby si dát pozor:

  • Černá skvrnitost růží je nejčastější z nich. Objevuje se zvláště po mírných zimách, protože houba zdatně přezimuje. Když ji na svých růžích objevíte, musíte napadené listy odstranit a rostlinu ošetřit postřikem.
Černá skvrnitost růží vytváří na listech nevzhledné hnědé skvrny a dokáže přežít i mírnou zimu
Černá skvrnitost růží vytváří na listech nevzhledné hnědé skvrny a dokáže přežít i mírnou zimu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Padlí růžové napadá konce letorostů a projevuje se bílými moučnatými povlaky. Velmi rychle se šíří, proto keříky s padlím okamžitě ošetřete postřikem.
  • Rez růžová se objevuje na spodních stranách listů a má podobu růžových výtrusů. Na povrchu listů se pak objevují drobné „suché“ skvrnky. Rzi se daří zvláště v deštivém počasí, když ji necháte bez ošetření, nemocné listy začnou padat.
Pro rez růžovou jsou typické výtrusy v barvě mezi růžovou a oranžovou
Pro rez růžovou jsou typické výtrusy v barvě mezi růžovou a oranžovou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nenápadní, ale o to nebezpečnější nepřátelé:

  • Křísi jsou škůdci, kteří se usazují hlavně na vrchní straně listů. Sáním listy oslabují a ničí.
Křísové vypadají trochu jako luční kobylky, ale pro růže představují velké nebezpečí
Křísové vypadají trochu jako luční kobylky, ale pro růže představují velké nebezpečí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Mšice jsou z této skupiny nejznámější a dovedou svým sáním zdecimovat nejen mladé výhony, ale i poupata.
  • Pilatky nebo pilatěnka drobná způsobují velmi nevzhledné svinování listů do ruliček, a ty pak ztrácejí svou funkci.
  • Sviluška vypadá jako drobný a nevinný pavouček, ale saje mízu z listů, které postupně světlají a začnou předčasně padat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, Ludmila Dušková

Podívejte se, jak růže odzimovat:

Publikováno: 2. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová