reklama

Znáte topiary? Prozradíme vám, proč byste si je měli pořídit

Setkali jste se někdy s pojmem topiary a péče o ně? Pokud ne, napovíme. Nejsou to žádní domácí mazlíčci, na procházku se s nimi také chodit nedá, ale přitom si s nimi dokážete užít spoustu zábavy. I když o tom vlastně ani nevíte, minimálně jednou v životě jste se s topiary setkali a všimli jste si jich. Jsou totiž nepřehlédnutelní. Nebo raději nepřehlédnutelné?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Znáte topiary a víte, jak o ně pečovat? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o topiary

Topiary jsou okrasné rostliny, které se umělecky tvarují. Z původního latinského slova označujícího ornamentální krajiny se tento pojem ustálil do dnešní užívané podoby - topiary. Tvarování okrasných rostlin může mnohým z nás evokovat Střihorukého Edwarda. Ale ruku na srdce, komu by se nelíbily vkusně a citlivě tvarované stálezelené keře či stromy? A víte, jak o tyto topiary čili umělecky tvarované rostliny dobře pečovat, aby vám co nejdéle vydržely a byly opravdu krásné?

Střihem se vybraným rostlinám dodávají jasně definované tvary, geometrické nebo vymyšlené. Složitější výtvory mohou mít uměleckou formu živé sochy, což působí obzvlášť dekorativně, ale pravda někdy i kýčovitě. Velmi totiž záleží na tom, v jaké krajině se topiary nacházejí a jak splynou s okolím. Své kořeny má řez rostlin už ve starém Řecku a Římu a postupně se během století vyvíjí dále.

Japonská zahrada a topiary? Ano, jde to velmi dobře dohromady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Japonská zahrada a topiary? Ano, jde to velmi dobře dohromady

Vybrané rostliny na tvorbu topiar

Nejčastěji se používají jehličnany:

 • tis
 • cypřišek
 • jalovec
 • zerav
 • některé druhy smrků
 • modřín
 • tisovec

Z listnatých dřevin jsou vhodné:

 • buxus neboli zimostráz
 • habr
 • hloh
 • muchovník
 • pámelník
 • ptačí zob
 • svída
 • vavřín
 • cesmína

Pokud s tvorbou topiar teprve začínáte, vyzkoušejte si nejprve jednoduché geometrické tvary (krychli nebo kvádr). Nejsnáze takové tvary vykouzlíte z živého plotu, například z ptačího zobu nebo souvislé řady zeravů. Velmi oblíbené na umělecké tvarování rostlin jsou buxusy, které snesou i hrubší zásahy.

K tvarování budete potřebovat ostré zahradnické nůžky. Střih se také musí provádět podle rychlosti růstu rostliny, avšak minimálně třikrát do roka. Vždy, když dorostou výhonky, je třeba provést řez, aby se rostlina rozkošatila. Na tvarování rostlin je velmi zajímavý celý proces. Trvá několik let, než rostlinu vytvarujete přesně do tvaru, pro jaký jste se rozhodli. Vlastnoručně vytvoříte úplný originál a můžete pak být na svůj výpěstek náležitě pyšní.

Zámecké zahrady se bez topiar vlastně vůbec neobejdou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zámecké zahrady se bez topiar vlastně vůbec neobejdou

Zimostráz čili buxus

Zahrnuje okolo 100 druhů a je rozšířen prakticky na všech světadílech kromě Antarktidy, tedy v Evropě, Asii, Africe i Americe. Zimostrázy jsou stálezelené keře i stromy s jednoduchými drobnými lístky a nenápadnými květy. Málokdo si ale vůbec všimne, že zimostrázy také kvetou. 

Zimostrázy dorůstají až do výšky 6 m. U nás jsou známí dva nejčastěji pěstovaní zástupci, a sice zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) a zimostráz málolistý (Buxus microphylla). Tyto druhy, ale i další zimostrázy jsou velmi vhodné na tvarování živých plotů, hodí se také jako předsadba či podrost vyšších stromů. Výborně zadržují prach i hluk a poskytují ptactvu prostor pro hnízdění. Jsou proto velmi často umisťovány do exponovaných oblastí velkých měst, zasažených dopravou nebo průmyslem. 

Oba pěstované druhy zimostrázu jsou vcelku nenáročné dřeviny, které rostou na slunci i ve stínu. Avšak na silném úpalu dochází k masivnímu žloutnutí listů. Snášejí téměř všechny typy půd od lehčí po těžší, ale nevadí jim příliš i sušší půdy. Jsou citlivé na psí moč, ale netrpí okusem zvěří. Na zimu je není potřeba přikrývat, je však vhodné půdu kolem rostlin před nástupem mrazů dobře prolít. Výborně snáší i hlubší řez. Prořezávku či tvarování je nejvhodnější udělat v předjaří, případně pak ještě jednou v létě. Proto jsou buxusy tak oblíbené právě při tvorbě topiar.

Vytvarovat z okrasných dřevin můžete třeba celou zoologickou zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytvarovat z okrasných dřevin můžete třeba celou zoologickou zahradu

Kde topiary nalezneme?

Umělecky sestříhané a vytvarované rostliny vnesou do zahrady osobní styl a jisté odlehčení. Dávejte si ale pozor, aby celkové pojetí zahrady korespondovalo a ladilo. Pokud nemáte zahradu, nevadí. Topiary umístěné v nádobách se velmi dobře uplatní jako okrasné dřeviny u vstupů a schodišť rodinných domů, skvěle poslouží jako mobilní zeleň v předzahrádkách, na balkonech nebo na terasách. Přispějí k ozelenění atrií, odpočinkových koutů a dvorů. Bude se jim líbit i v prosklených halách či oranžériích, zkrášlí zimní zahrady. A empírové budovy, secesní zámky či barokní stavby si bez topiar už ani nemůžeme představit. Ve veřejných parcích a zámeckých zahradách mají své nezaměnitelné místo. 

Máte rádi abstrakci? Dejte jí místo i na zahradě
Máte rádi abstrakci? Dejte jí místo i na zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
A co třeba živé zelené postavy? I to topiary zvládnou
A co třeba živé zelené postavy? I to topiary zvládnou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tvarování topiar

Základní geometrické tvary jako krychli nebo kvádr zvládne i začátečník, pokud bude mít dost trpělivosti a správné náčiní. Zkuste ale vytvarovat některou ze zmíněných okrasných dřevin do tvaru koule. To už taková legrace není. 

Nevěšte ale hlavu, pokud se vám výtvor hned napoprvé nepodaří. Keříky i stromky mají naštěstí schopnost regenerace a vaše neodborné zásahy ve většině případů přežijou. Tvarovat tedy můžete i nadále, jen co dřeviny poněkud obrostou. 

Další možností je si už umělecky vytvarované dřeviny koupit, i když to není záležitost zrovna levná. Mějte ale na paměti, že za vaší zakoupenou buxusovou koulí stojí hodiny práce zahradníka a minimálně 5 let růstu rostliny. A to už za nějakou tu stovku stojí.

Topiary lze ladit k svátkům toku - na Velikonoce zaujme zelená soška zajíčka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Topiary lze ladit k svátkům toku - na Velikonoce zaujme zelená soška zajíčka

V případě, že jste si již jistí v kramflecích a troufnete si tvarovat i složitější obrazce či tvary, můžete si ještě dále vypomoci drátěnými formami na tvarování dřevin, které jsou ve specializovaných obchodech a e-shopech nabízeny v mnoha variacích. Rostliny tak můžete tvarovat do podoby zvířat, lidských postav nebo jakýchkoliv jiných užitných předmětů. Na internetu a v knihkupectvích pak dále naleznete vhodnou literaturu, která se zabývá tvorbou topiar a předkládá návody a inspirace.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz; cs.wikipedia.org; moda.cz

Nebojte se kamenů v zahradě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová