reklama

Chcete mít krásnější muškáty než váš soused? Pak je nejvyšší čas na jejich výsadbu

Pustili jste se v prosinci do výsevu rostlin muškátů? Pak už nastal taky nejvyšší čas na jejich vysazení do květináčů. Poskytněte jim správné podmínky a ve chvíli, kdy ostatní budou na jaře shánět drahé sazenice, budete vy už mít v truhlících krásné a silné rostliny na počátku kvetení.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Muškáty začněte pěstovat včas (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pěstování muškátů začíná včasným výsevem

Prosinec byl ideální čas na výsev rostlin muškátů. Vysazovali jsme je do rašelinových kořenáčků, tzv. jiffů. Zhruba po 2 týdnech od vysetí už semena hezky vyklíčí a máme mladé rostliny ve fázi děložních listů. Pak je potřeba ještě další 2 týdny počkat. To se objeví už první pravý list. V tu chvíli je potřeba mladé sazenice vysadit do země.

Po 2 týdnech budou rostliny vypadat takto
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Po 2 týdnech budou rostliny vypadat takto

Co mladé rostliny muškátů potřebují?

Aby jejich růst i nadále úspěšně pokračoval, je potřeba mladým rostlinkám muškátů poskytnout dobré podmínky. Jsou v tuto chvíli slabé a citlivé, proto s nimi i tak manipulujte, a co se týče substrátu, dopřejte jim to nejlepší. Pořiďte kvalitní profesionální substrát. Bude mít přídomek supresivní. Je určený pro výsev a množení. Obsahuje potřebné živiny a je také ošetřený proti padání klíčních rostlin a proti výskytu nejrůznějších škůdců, ať už jde o houby nebo hmyz.

Použijte plastové nebo hliněné květináče dostatečné velikosti. Muškáty v nich budou poměrně dlouho, až do dubna (května), kdy je budeme přesazovat do truhlíků. Muškáty totiž sice rychle vyklíčí, ale fáze růstu je velmi dlouhá. Ještě před výsadbou do truhlíku je můžete znovu přesadit. Toto přesazování ale není podmínkou. V tu chvíli by měly mít výšku kolem 20 cm. 

Jak na přesazování sazenic muškátů

Při přesazování sazenic muškátů buďte opatrní, rostlinky jsou křehké. Jiffy, ve kterých máte zasazené rostlinky, jsou stažené slabou punčoškou. Tu je potřeba odstranit. Stáhněte ji opatrně tak, aby nedošlo k poškození samotného jiffu. Do květináče dejte substrát. Do něj vsaďte celou rostlinu i s jiffem a přimáčkněte ji.

Rostlinu i s jiffem vsaďte do substrátu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rostlinu i s jiffem vsaďte do substrátu

Nebojte se poškození sazeniček, když jsou příliš vytáhlé. Je to z důvodu nedostatku světla, protože dny jsou teď ještě krátké. Jen tomu přizpůsobte i výsadbu. Sazenici dávejte o kousek hlouběji, než byste to dělali v normálních podmínkách v období jara.

Co dělat po výsadbě

Důležité je i to, kam vysazené rostliny muškátů umístíte a jak o ně budete pečovat. Dejte je nejlépe na okno co nejblíže světlu. Opatrní ale buďte s teplem, udržujte teplotu kolem 20 °C, aby se muškáty znovu nevytáhly. Zálivka by měla být mírná, aby substrát neproschnul. Nikdy ale nesmí být přemokřený.

Můžete přihnojit ve chvíli, kdy raší další list. To značí, že se rostlině daří dobře a je zakořeněná. Použijte tekuté hnojivo každých 14 dní. Ale pouze v minimálním množství, abyste dodali základní výživové prvky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak pěstovat muškát na kmínku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová