reklama

Domácí pěstování mandarinek a citronečníků: Máte chuť na vlastní citrusy?

Tolik mandarinek, abyste je prodávali na farmářských trzích, doma v pokoji nevyprodukujete. Ale na těch, které u vás dozrají, si můžete skvěle pochutnat. Martin Pražák to s mandarinkami, ale i méně známými citronečníky umí a rád vám prozradí, jak je pěstovat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mandarinka

Mandarinka se k domácímu pěstování hodí asi nejlépe. Je totiž nejmenší a lze ji snadno přemisťovat. Nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Semenáče začínají plodit sice po dlouhých letech, ale roubované prakticky okamžitě, obvykle po 1–2 letech. V říjnu se začínají vybarvovat původně zelené plody do svítivě oranžové. Mandarinky patřící do skupiny s nejkvalitnějšími plody – Unshiu, pěstované a šlechtěné v Japonsku, jsou obvykle dosti malé a nenáročné k chladu, kdy snesou pokles teplot k –6 °C bez poškození. Proto se pěstují i v Chorvatsku. 

Mandarinky pěstované v domácích podmínkách
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mandarinky pěstované v domácích podmínkách

Co pro mandarinku můžeme udělat nyní, během podzimu 

Během vegetace je vhodné mandarinku přihnojovat, vyžaduje slunce, zálivku, kterou ale v zimě musíme omezit. Vyžaduje chladné zimování. Je vhodné ji přesunout na chodbu či do sklepa. Ten může být opravdu velmi studený. Rostlině nevadí ani tma. Dáváme pozor na škůdce. Napadají ji svilušky, puklice či hniloba kořenů – při přemokření.

Citronečník

Vedle mandarinky je zde pichlavý keřík s kulatými žlutými plody. Jedná se o venkovní citroník či citronečník, Poncirus trifoliata. Nevelký, odolný venkovní keř u nás snadno přezimuje, má dlouhé a ozdobné trny, trojčetné opadavé listy a zjara kvete docela velkými bílými květy. Pozoruhodná je jeho mrazuodolnost, dostatečná pro naše klima, ale také to, že je to výborná podnož pro většinu citrusů. 

Úroda citronečníků
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Úroda citronečníků

Chutné plody citronečníku

Plody jsou velikosti pingpongového míčku. Na povrchu jsou jemňoulince plstnaté a silně voní. Uvnitř je dužina podobná citronu, avšak plná semen. Přesto však lze z jednoho plodu ochutit menší konvici čaje. Chuti je podobné jako citron, s kořenitější příchutí, a snad také tóny limetky.

Plody ve vlhku a chladu, např. sklepa vydrží i dlouhé měsíce. Dostatek plodů je i na malé rostlině. Zvláště pěkně plody svítí na čerstvě opadaných keřích v zahradě.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 2. 11. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký