reklama

Kapradiny slaví velký návrat: Kdysi oblíbené pokojovky se zase vrací na výsluní

Přišel čas velkého návratu kapradin do interiérů. Dlouho tam, hodny obdivu patřily, a zase tam patřit budou! Jakub Krulich nám jejich delší nepřítomnost hravě vysvětlí.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokojové kapradiny byly dříve opravdu oblíbené a hojně pěstované. Změnilo se to v době, kdy do obytných prostor přišla éra ústředního vytápění radiátory. S tím vstoupil do našich domovů i suchý vzduch a kapradiny milují spíše vzduch vlhčí.

Přestaly tedy prospívat a jejich obliba poklesla. Také zplodiny z plynového sporáku, či vytápění tzv. vafky, či karmy kapradinám nesvědčí. V dnešní době se však používá více druhů vytápění, např. podlahové, které tolik vzduch nevysušuje, výjimkou nejsou ani vytápěné zimní zahrady, či lodžie, ale jsou vhodné i do chladnějších prostor ložnic a světlých chodeb.

Jaké druhy kapradin můžeme v interiéru pěstovat

Na Zemi roste 10 000 určených druhů kapradin, některé můžeme pěstovat i v zahradě, jsou mrazuvzdorné, ale do interiéru jsou vhodné druhy z tropických nebo subtropických oblastí. Mezi osvědčené a nejoblíbenější druhy patří Nephrolepis exaltata, neboli ledviník se svěže zelenými listy.

Některé kapradiny jsou vhodné i pro pěstování v interiéru
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Některé kapradiny jsou vhodné i pro pěstování v interiéru

Lidově sleziník, nebo také jelení jazyk, latinsky Asplenium je tato kapradina vytvářející trychtýře listů. Adiantum neboli netík působí velmi dekorativně, ale patří mezi náročnější druhy. Méně známá ale odolnější je Pellea rotundifolia s tmavými kožovitými listy, stejně jako Pteris cretica, lidově křídelnice se stříbrno-zelenými, okrasnými listy. Davallia canariensis neboli zaječí tlapka vytváří chlupaté oddenky, které mohou pokrýt celý květináč, je vhodná i do závěsných nádob.

Parožnatka

Mezi odolné druhy patří i rostlina se zajímavými listy - Platycerium neboli parožnatka. Vytváří dva druhy listů, jedny tvarem připomínající paroží a druhé, do kornoutu stočené listy, které v přírodě napomáhají ke shromáždění výživných látek a vody ke kořenům.

Parožnatka, která je stará 25 let
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Parožnatka, která je stará 25 let

Péče o kapradiny

Prospívají v polostínu až stínu. Můžeme je pěstovat celoročně v bytě, lze je i letnit. Nejkritičtějším obdobím je pro ně zima, kdy mohou trpět vysokými teplotami a suchým vzduchem v interiéru. Proto jsou vhodnější teploty 15-18 °C. Dicksonia a Cyrtomium jsou mírně mrazuvzdorné. Bezpečnější je přezimování při teplotě těsně nad bodem mrazu, ale stejně tak dobře přezimují i při 10-15 °C.

Mlžení listů nejlépe dešťovou vodou je pro ně prospěšné. Naopak stále přemokřená zemina prospěšná není. Zaléváme teprve tehdy, až mírně vyschne. Mají rády výživnou zem, jejich dobrý růst podpoří slabší dávky hnojiva pro rostliny okrasné listy.

Jak množit kapradiny

Kapradiny vytváří na spodní straně listů tzv. výtrusy, obdobu semen, ze kterých mohou vyklíčit nové rostlinky, ale  v domácích podmínkách je to obtížné. Ve skleníku mám netík i Cyrtomium po mnoho roků, rostou pod stoly a samy se po dalších sklenících přesévají a šíří. Mnohdy je až neuvěřitelné, jaký prostor, např. zeď či spára v betonu, stačí takové kapradince k růstu. 

Pokud nám rostlina dobře roste a tvoří silný trs, můžeme ji opatrně rozdělit na více sazenic a pěstovat dále. Např. Davallii lze také rozmnožit nařízkováním chlupatých oddenků. Ačkoliv kapradiny jistě nehýří pestrými květy, jsou krásné svými listy a zajímavé svým způsobem života.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 5. 11. 2022, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký