reklama

Víte, jak po zimě obnovit trávník? Jednoduše!

Obnova trávníku po zimě je vlastně každoroční záležitost, protože přes zimu dostává vždy pořádně zabrat. Vymrzlá místa, napadení sněžnou plísní, celoroční zaplevelování nebo nedostatek výživy jsou jen namátkou vybrané problémy, které vás budou trápit nejen po zimě. Máme pro vás několik zajímavých rad, jak dát trávník po zimě opět do kondice.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník po zimě volá po naší péči, v létě se nám odvděčí svěží zelení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obnova trávníku po zimě

Jakmile sleze všechen sníh a můžeme opět vyrazit na zahradu, je potřeba si všimnout, v jakém stavu je trávník. Nejspíš bude ve stavu tzv. nic moc. Sice můžeme pozorovat, že už raší nové zelené travní výhony, ale spolu s nimi raší také plevely a mech, a co víc - trávník je po zimě ve špatné kondici, místy je vymrzlý a tvoří se na něm chuchvalce stařiny. A protože takový trávník je spíš pro ostudu, musíme s ním něco udělat. Vrhneme se tedy na obnovu trávníku po zimě.

Trávník po zimě nevypadá zrovna vábně
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Trávník po zimě nevypadá zrovna vábně

Plevely v trávníku

Dokonalým anglickým trávníkům už téměř odzvonilo a na zahrady se vrací naše hezké české trávníky, plné sedmikrásek, pampelišek a mateřídoušky. Ne všechny rostliny, které na jaře a dále během roku v trávníku vyraší, jsou ale žádoucí. Co v trávníku rozhodně nechceme, jsou širokolisté plevely, které tvoří obrovské trsy. S těmi je těžké pořízení. Jsou to především šťovíky, pelyněk, lopuch, ale v mnoha případech i zmíněná pampeliška.

Tyto plevele jsou velmi invazivní, a pokud je nebudeme alespoň částečně regulovat, brzy nám trávník zcela udusí. Jednoduchou pomocí jsou samozřejmě chemické herbicidy, které se ovšem dají použít pouze tam, kde nemají na zahradu přístup malé děti, domácí mazlíčci a ostatní zvířata z okolí. Pokud nejsme schopni zahradu ohlídat v době, kdy likvidujeme plevely chemicky, použijeme raději jinou metodu. 

Naopak šťovíku bychom se raději měli zbavit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Naopak šťovíku bychom se raději měli zbavit

Oblíbeným pomocníkem při hubení a eliminaci plevelů jsou vypichovače. Naštěstí se s nimi už nemusíme plahočit téměř po břiše a s nosem u trávníku, abychom plevel vytahali z půdy. Moderní mechanické vypichovače mají nášlapný systém a pohyblivou spodní část, takže pohodlně a vestoje kovovými drápky plevel uchopíme, přišlápneme pedálek a plevel vytáhneme jako mrkvičku. Vytrhávač má teleskopickou nastavitelnou násadu pro optimální nastavení výšky a převážně odlehčenou hliníkovou násadu -  je navržen speciálně pro ženy.

Ne všechny plevely jsou ale ke škodě. Právě naopak - většina rostlin, které nazýváme plevely, je velmi užitečná. Bohužel ne pro trávník, ale pro nás ano. Většina z nich také patří mezi léčivé byliny. Pokud se budeme těchto rostlin z trávníku zbavovat, můžeme je použít v lidovém léčitelství, nebo dokonce v kuchyni. Například pelyněk je výborným léčivem při trávicích nebo jaterních obtížích, lopuch vám pomůže od plísně na nohou. Šťovík, pampelišku nebo sedmikrásku si můžete přidat do jarních salátů.

Vypichovač za nás udělá všechnu špinavou práci
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vypichovač za nás udělá všechnu špinavou práci

Vertikutace

Vertikutace je v přeneseném slova smyslu takové regenerativní a hloubkové ozdravování trávníku. Na menší plochy trávníku nám postačí vertikutační hrábě s ostrými bodci, na větší plochy použijeme vertikutátor. Hrábě i vertikutátor rozřežou travní drn a vytahají z něho nežádoucí mech a stařinu. Následně je potřeba trávník shrabat, ideálně hráběmi s hustým prstencem, abychom se zbavili všech nežádoucích prvků. Stařinu i mech můžeme uložit do kompostu. Přítomnost mechů nám také naznačí, že pH půdy je spíše kyselejší. 

Vertikutační hrábě zajistí dokonalé provzdušnění trávníku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vertikutační hrábě zajistí dokonalé provzdušnění trávníku

Hnojení a výživa

Trávník je potřeba po zimě vždy přihnojit, abychom mu dodali potřebné živiny a on mohl rychleji a efektivněji růst a sílit. Snažíme se vsadit raději na přírodní hnojiva, která jsou pro trávník "lépe stravitelná". Měli bychom si ale pamatovat, že hnojivo pro trávník musí obsahovat některé základní látky:

  • dusík - podpoří růst a regeneraci trávy
  • draslík - aby se zvýšila odolnost proti chorobám, suchu nebo zimnímu vymrzání
  • fosfor - pro růst kořenového systému
  • hořčík - napomáhá fotosyntéze
  • vápník - pro lepší odolnost vůči vymrzání
  • síru - proti plísni sněžné

Mezi přírodními hnojivy rozhodně upřednostníme kompost, dobré je také přidávání močoviny. Tu ale musíme dávkovat opatrně, abychom trávník nespálili. První jarní hnojení provedeme v dubnu, další aplikaci postačí naplánovat na červen. V rámci plošného hnojení trávníku nebudeme hnojivo rozhazovat ručně, tím totiž ve valné většině docílíme hnojení v pásech, což na trávníku zanechává viditelné stopy. Lepší bude pořízení mechanického rozmetadla, které zajistí plošné roznesení hnojiva, např. ve formě granulátu. 

Pro kvalitní hnojení si pořídíme mechanický rozmetač
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro kvalitní hnojení si pořídíme mechanický rozmetač

Dosévání

Po zimě se velmi často objevují vymrzlé nebo spálené plochy a také nám zůstanou "hluchá" místa po vyplevelení trávníku a vertikutaci. Tato místa bude potřeba dosít travním semenem. Rozhodně nebudeme pobíhat po zahradě a rozhazovat travní semeno okolo sebe. Tím docílíme maximálně toho, že se ptáci z blízkého okolí budou mít chvíli dobře a zaplní si žaludky. Abychom trávník doseli smysluplně, připravíme si čistý substrát, do kterého přimícháme travní semeno v poměru 3:1 (3 díly substrátu, 1 díl travního semena).

Pečlivě promícháme a takto připravenou směsí doséváme exponovaná místa v trávníku. Substrát lehce zašlapeme do půdy a celý trávník pokropíme vodou. Jakmile trávník po zimě začne obrážet a růst, máme tak akorát čas odzimovat sekačku a vyjet v nejbližší době trávník posekat. Ale o tom až příště.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Použijte na trávník pivní postřik:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová