reklama

Udělejte si na zahradě Mexiko, pomůže vám v tom agáve

Agáve na zahradě můžete pěstovat jako solitéry, ale lze z nich vytvořit také zajímavá skupinová zákoutí. Když je doplníte vhodnými dekoracemi, budete si připadat jako na výletě do exotických pouští někde v Mexiku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agáve na zahradě v Čechách prospívá stejně dobře jako ve své subtropické domovině (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování agáve na našich zahradách není složité. Stačí vědět, jaké prostředí jim vytvořit. To by mělo do jisté míry kopírovat to, které panuje v jejich vzdálené domovině. Zahrnuje hlavně polopouště v Mexiku nebo ve Spojených státech amerických. Na naší planetě existuje kolem 300 druhů těchto krásných rostlin a některé zvládnou bez problémů i naše klima. Rostou v oblastech, kde je sice přes den teplo a sucho, ale v noci tam klesají teploty někdy hodně hluboko pod bod mrazu.

Kvetou jednou za život

Tím nejodolnějším druhem je určitě Agave neomexicana, které nevadí ani mrazy kolem -25 °C. Ve své domovině v Texasu a Novém Mexiku ostatně roste i ve výškách kolem 2000 m nad mořem. Takže přežít průměrnou českou zimu je pro ni vlastně hračka. Podobně odolná je rovněž Agave parryi, která přezimuje při podobně nízkých teplotách.

Všechny agáve patří do rodiny sukulentů, ale nejsou příbuzné s kaktusy, jak se často uvádí. Naopak jsou blízké příbuzné třeba lilií. Společné s kaktusy ovšem mají to, že si v sobě dokáží hromadit vodu a dlouhodobě s ní hospodařit ve chvíli, kdy udeří sucho. Téměř všechny druhy mají velkou růžici dužnatých listů lemovaných ostnatým okrajem a končící trnem.

Jejich kmen je velmi krátký, proto listy vyrůstají prakticky od země. Rostlina kvete jenom jednou za život a pak uhyne, ale stane se tak někdy až po několika desítkách let. Mezitím vyrostou z mateřské rostliny četné odnože, takže se nemusíte obávat, že o svoji rostlinu na zahrádce kvůli květu přijdete.

Menší druhy agáve se hodí i do skupiny s jinými, nejlépe skalkovými rostlinkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Menší druhy agáve se hodí i do skupiny s jinými, nejlépe skalkovými rostlinkami

Kam s nimi

V našich klimatických podmínkách je vhodné zasadit agáve na jižní a slunné stanoviště, pokud možno v mírném svahu. Můžete s nimi klidně oživit větší skalku. V chladnějších a větrných oblastech jim dopřejte ochranu proti severním větrům. Toho docílíte nejlépe tak, že pro ně najdete stanoviště za nějakou zdí nebo zídkou. Vhodnou zeminou je hlinitopísčitý substrát skládající se z 1 dílu zeminy, 1 dílu písku, 1 dílu štěrku nebo drtě a vše doplněné trochou perlitu.

Pod tuto směs doporučujeme ještě položit oblázkovou drenáž. Jáma, do které je budete sázet, musí být hlubší (ideálně mezi 60 – 70 cm). Po výsadbě přihrňte k sazenici hodně zeminy. Agáve jsou skutečně suchomilné bytosti, takže to se zálivkou nepřehánějte, stačí je několikrát za sezonu vydatně zalít, aby se „zavodnily“.

Zvládnete to od semínka

Agáve vysazujeme od března do června, aby měly dostatek času vytvořit si před zimou rozvětvený kořenový systém. Vedle koupených sazenic si můžete vypěstovat také vlastní sazeničky ze semen, která na jaře vysejete na povrch písčitého substrátu. Ten před použitím sterilizujte teplem a udržujte neustále vlhký. Pro „předpěstování“ agáve se dobře osvědčuje minipařeniště.

Když semena vyklíčí, zvykejte rostlinky na běžnou pokojovou vlhkost. Substrát ale stále nesmí přeschnout, protože agáve se teprve „učí“ s vodou hospodařit. Když se rostlinky začnou vedle sebe „tísnit“, přesaďte je do samostatných květináčů a pokračujte v jejich zvykání si na okolní podmínky. Teprve silné mladé rostliny vysaďte venku.

Agáve lze vypěstovat ze semen a mladé rostliny před výsadbou venku zasadit do květináčů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Agáve lze vypěstovat ze semen a mladé rostliny před výsadbou venku zasadit do květináčů

Až udeří zima

Pokud vysadíte na zahradě některý z nejodolnějších druhů, nemělo by pro tyto rostliny být problém přezimovat. V zimě je ovšem nezalévejte a mladé rostliny první dvě až tři zimy pro jistotu obložte slámou nebo vhodnou textilií. Podobně můžete ochránit i druhy, které nejsou tak mrazuvzdorné.

V každém případě ale přes korunu agáve přetáhněte fólii nebo nad ní vybudujte jednoduchou stříšku. Přes zimu jsou tyto rostliny náchylné k tomu, že do jejich koruny zatéká voda, což jim může uškodit. Často se agáve vysazují také do velkých nádob, které na jaře a v létě vypadají hezky na venkovních terasách nebo u schodiště na zahradě.

Tato rostlina nesmí zůstat přes zimu venku, takže pro ni najděte nějaké pěkné suché místo, kde nemusí být ani moc světla. Důležité je, aby teplota v této místnosti neklesla pod 5 °C a nepřekročila 15 °C. Během zimy je 2 – 3 x mírně zalijte.

Zdroj informací: zahradkarskaporadna.cz

Podívejte se, jaké známe druhy sukulentních rostlin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová