Také se vám stalo, že jste vyseli semínka zeleniny do půdy a pak jako ten dědeček z pohádky o veliké řepě čekali a čekali, a ono nic? Na vině může být několik faktorů, ale tím hlavním problémem by mohla být nedostatečná schopnost semen klíčit. Semínka jsou už tak trochu prošlá, takže z nich nevzejde zhola nic. A jak tomu předejít?
Klíčivost osiva zeleniny
Jistě se vám mnohokrát stalo, že jste na jaře vyseli semena do záhonu a potom s napětím čekali, kdy vyraší první lístky. A ono nic. Ani klíček, ani lísteček. Když pomineme, že na vině mohlo být spousta okolností, mezi těmi hlavními vzpomeneme špatnou klíčivost osiva zeleniny.
Bohužel, i když semena skladujeme v suchu a tmě, nejsou tato semena nesmrtelná a nevydrží věčnost. Klíčivost semen závisí na vnitřních a vnějších podmínkách. Mezi nejdůležitější vnější faktory patří teplota, vzduch, voda a světlo nebo tma. Klíčivost klesá postupně tak, jak se navyšuje čas skladování. Může být ještě omezena dlouhou dobou nebo nevhodným způsobem skladování. Ke zjištění klíčivosti se provádí orientační zkoušky klíčivosti.
Pokud doma skladujeme semena z loňského, nebo dokonce předloňského roku, může se stát, že semena mají horší procento klíčivosti. Když osivo nakupujeme v obchodě, měli bychom si důkladně přečíst informace na zadní straně sáčku s osivem. Číslice, které nalezneme v dolní partii, značí dobu sklizně. Od této doby bychom si měli odpočítat, jak staré osivo v sáčku je. Neplatí to jen u osiva zeleniny, ale také třeba u travního osiva.
Doba klíčivosti zeleniny
- 1-2 roky: cibulová zelenina (cibule, pórek)
- 2 roky: travní osivo
- 3 roky: petržel, mangold
- 4 roky: paprika, celer, červená řepa, mrkev
- 5 let: kadeřávek, salát, květák, tuřín
- 6 let: kapusta, salátová okurka, rajčata, zelí
- až 10 let: okurka nakládačka, tykvovitá zelenina
Zkouška klíčivosti
Jestliže chceme mít jistotu, že naše doma skladované osivo má ještě schopnost klíčit, můžeme si udělat zkoušku. Budeme k tomu potřebovat:
- průsvitnou misku
- savý papír
- osivo
Na jakoukoliv průhlednou misku položíme např. filtrační papír, ale výborně se hodí i kuchyňské utěrky nebo buničina. Papír důkladně navlhčíme a nasypeme na něj osivo. Pokud to zvládneme, měli bychom si spočítat, kolik semen jsme na vlhký papír položili. Papír je potřeba udržovat neustále vlhký. Většinu semen můžeme nechat klíčit na světle, ale např. semena cibule, salátu nebo okurek ochotně klíčí ve tmě.
Podle toho, kolik semen nám potom vyklíčí, si spočítáme, jaká je procentuální klíčivost osiva. Směrodatné by nám mělo být, že za spolehlivě klíčivé považujeme to osivo, které dosáhne aspoň 80 % vyklíčených semen. Takové osivo můžeme vysévat řidčeji.
Naopak to osivo, které vyklíčí méně než z 80 %, bereme jako méně klíčivé a vyséváme jej tedy hustěji. Pokud osivo vyklíčí jen velmi málo, raději taková semena nebudeme používat vůbec. Test klíčivosti provádíme po dobu maximálně 10 dnů. Po tuto dobu udržujeme v okolí testerů teplotu okolo 24 °C.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, jak podpořit klíčivost semen:
Publikováno: 9. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová