reklama

Chcete mít letos na zahrádce bohatou úrodu? Začněte s přípravou půdy!

Předjaří je ve znamení prvních přípravných činností v zahradě. Velmi důležitou aktivitu představuje jarní kypření půdy nejen na záhonech, které pomůže k budoucí úrodě. Kromě rozrušení půdního škraloupu také pomůže přidání živin, které zvýší úrodnost. Jak, čím a proč vlastně půdu zjara obdělávat, to vše a ještě mnohem více se dozvíte na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Příprava půdy kypřením hráběmi je efektivní na malých plochách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jarní přípravu půdy rozhodně nezanedbávejte. Řádné nakypření po zimě dokáže mnoho, rozruší půdní škraloup, pomůže se zadržováním vláhy, dokáže zapracovat rozleželý kompost nebo napomůže tehdy, když bojujete s nezvanými škůdci v podobě plevelů.

Ty je nejlepší ještě před kypřením mechanicky zlikvidovat, postřiky není vhodné aplikovat. Na druhy, které se rozrůstají do větších rostlin, dobře účinkuje také spaření horkou vodou. Kořeny plevele jsou zničeny stejně tak jako rostlina samotná, avšak voda nikde jinde neškodí, ale pomáhá.

Takto vypadá půda před kypřením, je důležité hroudy rozbít a plochu urovnat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takto vypadá půda před kypřením, je důležité hroudy rozbít a plochu urovnat

Základním nástrojem pro jarní kypření jsou železné hrábě, kterými dokonale rozbijete hroudy, rozrušíte svrchní vrstvu půdy nebo lehce zapravíte kompost, který jste na záhon před prvními jarními pracemi rozhodili. Kompost nikdy nenechávejte na povrchu, déšť by z něj zbytečně vymýval živiny. Efektivní je jeho zapravení do hloubky zhruba 10 cm, ve které zakoření většina zeleniny.

Pokud je půda jílovité struktury a teprve pracujete na jejím zúrodnění, nebojte se zjara vyrazit s motykou a proveďte pořádné hloubkové nakypření. Jestliže je v půdě z podzimního rytí dostatek živin, rozrušením ornice se nastartuje mikrobiální život, půda se nakypří, provzdušní a podpoří také její postupné přetvoření v kvalitní ornici.

Nožový kypřič je skvělý pomocník
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nožový kypřič je skvělý pomocník

Na větších zahrádkách přijde ke slovu také motorový pomocník v podobě nožového kypřiče. Ten dokáže půdu na záhonech dokonale promíchat, rozbije hroudy, půdu rozmělní, nakypří a perfektně zvládne i zapravit kompost, granulovaný kravský hnůj nebo jiný zdroj živin. Nejlepší je vsadit na stroj se šnekovou převodovkou, která zajišťuje bezeztrátový přenos síly a nízké nároky na údržbu. Na všechny typy půd jsou pak vhodné nože s kopinatým ostřím.

Pozor však, když kupujete nový stroj, některé levné výrobky mají právě pracovní nože ošizené, vyrobené ze slabého materiálu, který se rychle opotřebí. Rotavátor je vhodný také na meziřádkové kypření v sezóně, například mezi bramborami, kde zúžení záběru provedete jednoduše vyjmutím zajišťovacího kolíku a odejmutím části sestavy nožů z každé strany.

Zdroj informací: naradinazahradu.cz

Podívejte se, jak kompostovat pomocí žížal:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček