reklama

Už jste viděli rajčatový stan? Můžete ho mít na zahradě!

Výsadba pro vaše rajčata není nic složitého. Naši odborníci vám poradí dva zajímavé způsoby, které zvládne každý nadšený zahrádkář, včetně rajčatového stanu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S výsadbou rajčat začněte až po posledních jarních mrazících (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rady pro výsadbu vašich rajčat nejsou složité, ale jak praví stará moudrost, vždycky je co zlepšovat. Vyzkoušejte třeba dva nové způsoby, které vám představí naši zahrádkářští poradci – Ludmila Dušková a Jan Kopřiva. A důležitá rada hned na začátek: S výsadbou rajčatových keříků nespěchejte! Počkejte až na konec května, kdy odezní i poslední přízemní mrazíky, které by mohly vašim čerstvě vysázeným rajčátkům nenávratně ublížit.

Když se vody nedostává

V posledních letech jsme se potýkali s nedostatkem vláhy. Ludmila nabízí způsob výsadby, který je jednoduchý, a přitom velmi účinný, když potřebujeme šetřit vodou. Na záhonku si nejdříve s pomocí provázku vyměříme řádek, aby byl pěkně rovný, a pak vytvoříme poměrně hluboké jamky vzdálené od sebe asi 80 cm.

Do nich zapícháme podpůrné tyče a zároveň na dno jamek nasypeme hrst granulovaného hnojiva. Ještě než zasadíme mladé rostlinky, nalijeme do každé jamky 10 až 20 l vody a pak kolmo vsadíme sazenice, které tak velmi dobře „půjdou“ za vodou, protože jejich kořeny dorostou délky až 80 cm. Rostlinky sázíme hluboko, klidně až po první listy, jelikož rajčata pustí kořeny po celé délce stonku. Ludmilina metoda zajistí minimální spotřebu vody na zalévání během letních měsíců a zároveň bohatou úrodu, kdy lze sbírat krásné plody až do října.

Mladé keříky rajčat se nebojte zasadit hluboko do země
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mladé keříky rajčat se nebojte zasadit hluboko do země

Nakonec nezapomeneme sazenice ještě přichytit k tyčkám. Lepší než provázek nebo silná niť jsou staré silonové punčocháče, které rozstříháme. Pak těmito menšími kousky upevníme stonky. Pozor,  neutahujeme. Silonky jsou elastické a jemné, takže nepoškodí sazenice.

Místo pro chutné plody i vaši kávu

Pokud toužíte po něčem, co ozvláštní vaši zahradu, pak vyzkoušejte vysadit rajčata podle Jana Kopřivy, který se na svých cestách po Chorvatsku seznámil s rajčatovým stanem. Jedná se o jednoduchou konstrukci ze slabších latí nebo tyček. Z těch vytvoříme několik „áček“, a to tak, že dvě laťky spojíme nahoře provázkem nebo hřebíkem.

Áčka stavíme s rozestupy vedle sebe na záhonek, a postupně tak vytváříme konstrukci pro stan. Jeho velkost, a tudíž počet použitých latěk, záleží zcela na vás a na velikosti záhonu. A také na tom, kolik rajčat chcete zasázet, protože platí rovnice – jedna tyč, jedna sazenice. Na vrchol konstrukce pak ještě upevníme spojnou tyč.

Jednotlivá „áčka“ z latěk stavíme vedle sebe na záhon, kam budeme vysazovat rajčata. Celou konstrukci pak ještě zpevníme vrcholovou tyčí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednotlivá „áčka“ z latěk stavíme vedle sebe na záhon, kam budeme vysazovat rajčata. Celou konstrukci pak ještě zpevníme vrcholovou tyčí

Když máme konstrukci hotovou, můžeme začít sázet rajčata. V tomto případě sazenice budeme sázet tzv. zešikma, aby se rostlina mohla plazit po zkosené tyči. Rajčata pak přivážeme k tyčkám. V našem stanu se budou keříky pěkně rozrůstat a většinou dorostou až k jeho vrcholu.

Tento stan má mnoho výhod. Je vzdušný, což chrání rajčata před plísní, a plody visí ze všech stran, takže je můžeme sklízet i uvnitř stanu. A když konstrukci umístíte na vhodné místo a uděláte ji dostatečně vysokou, můžete si pod něj dokonce i sednout a vychutnat si příjemnou odpolední kávu ve stínu vlastní bohaté úrody.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Při výsadbě zeleniny se vyvarujte chyb:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová