reklama

Rybíz a další bobuloviny potřebují nyní seřezat. Odmění se vám bohatou úrodou

Bobuloviny patří k tradičnímu drobnému ovoci, které se vyskytuje snad v každé zahradě. Abychom byli spokojení s úrodou, určitě nesmíme zapomenout na výživu a jarní střih, který je vhodné provést hlavně u rybízu a josty. Co všechno musíme ještě provést, aby úroda bobulovin byla velká?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péči o bobuloviny v předjaří začněte zmlazením (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejvíce pěstovanou bobulovinou je jednoznačně rybíz, a to jak v červenoplodé, tak černoplodé variantě. Všechny druhy rybízu mají jedno společné, tím je fakt, že v půdě poměrně mělce koření. Pokud se tedy chystáte na předjarní okopávku, pak ji provádějte pouze povrchově, okopávka motykou nadělá škody, protože dojde k poškození kořenového systému, což rostliny oslabuje.

Keřový rybíz je vhodný do všech oblastí, protože dobře zvládá i zimu s větším množstvím sněhu, nedochází k poškození, jako je tomu u rybízu stromkového. Důležité je provést řez, a to hlavně u starších exemplářů, kde v předjaří proveďte zmlazení v podobě odstranění starých větví. V rámci povrchového kypření půdy pod rostlinami zde rozhoďte kompost, který při kypření zapravte do půdy. Je to ten nejlepší zdroj živin.

Chcete mít velkou úrodu? Pak se o rybíz na jaře řádně postarejte a on se odvděčí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chcete mít velkou úrodu? Pak se o rybíz na jaře řádně postarejte a on se odvděčí

Také můžete použít kravský hnůj, ale pozor na silné vyhnojení, přemíra dusíku škodí jak rybízu, tak vám. Přehnojení poškozuje přirozenou imunitu rostlin, dusík také přijímá celá rostlina a při zpracování se pak dostává i do džemů a dalších pokrmů.

Velmi oblíbenou bobulovinou je josta, kříženec černého rybízu a angreštu. Je to nesmírně odolná rostlina, která nemá moc nároků na místo a živiny, ale vyplatí se provádět to samé, co u rybízu - tedy pravidelný zmlazovací řez i přídavek živin. Mladé exempláře jsou citlivější. Pokud se vyskytne pozdní přízemní mrazík ve fázi rašení výhonů, rostlinu přikryjte netkanou textilií. Omezí to případné poškození mrazem.

Nezapomeňte ani na angrešt, který se v minulých letech ze zahrad téměř vytratil. Může za to především zavlečení nákazy americkým padlím, které způsobuje na plodech i listech bělavé povlaky. Úroda je pak nevyužitelná. Ve fázi rašení listů již stříkejte některým z přípravků, jako je například šetrný přírodní Bioton.

Lze jej využít jak na ochranu proti padlí na angreštu, tak i například na zelenině, jako jsou tykve nebo cukety, kde se padlí objevilo v minulém roce, kdy bylo velmi vlhko. Opakovaným postřikem je možné se padlí zbavit. Zjara odkliďte a zlikvidujte všechny zbytky listí i plodů z minulého roku, angrešt prostříhejte, aby byla koruna vzdušná a nezapomeňte na přídavek živin.

Padlí angreštové je strašákem, lze mu ale předejít vysazením rezistentních odrůd
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Padlí angreštové je strašákem, lze mu ale předejít vysazením rezistentních odrůd

Pokud je půda dostatečně vlhká, tak je možné drobné ovoce i sázet. Sázejte do jámy, která je vyplněna kvalitním substrátem. Tento substrát vyrobíte tak, že původní půdu, kterou jste vykopali při hloubení jámy, smícháte s kompostem a na dno ještě přidáte nerozložený materiál z kompostu.

Vlhčí ráz počasí je vhodný také pro výsadbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlhčí ráz počasí je vhodný také pro výsadbu

Kromě rybízu, josty a angreštu je vhodná doba třeba na výsadbu maliníku, ostružiníku nebo rakytníku. Sazenice i s balem ponořte do vody několik hodin před sázením, čím zajistíte jejich přijetí.

Zdroj informací: svet-bydleni.cz

Podívejte se, jak bobuloviny vysazovat:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček