reklama

Po zimě je také čas na obnovu jahodového záhonu

Víte, jak pečovat o jahody po zimě? A má to vůbec cenu? Vždyť jahody po zimě vypadají tak, že by bylo možná lepší je vykopat, vyhodit na kompost a nakoupit nové sazenice. Nebo se dají tyto ještě zachránit? Pokud vám jahody vysloveně nevymrzly, nenechte se odradit jejich nepěkným vzhledem a vzhůru na záhony.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jarní péče o jahody po zimě vám zajistí dobrou úrodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jahody 

Jahody patří mezi naše nejranější ovoce, které pěstuje na svém záhonku snad každý pěstitel. Jsou také velmi oblíbené pro svou sladkou chuť. Obsahují velmi vysoký podíl vitamínu C, který je srovnatelný s obsahem vitamínu v citrusech. Proto bychom po zimě v těchto předjarních dnech měli jahodám věnovat důslednou péči.

Táhne vás sluníčko na zahradu? Běžte a všimněte si, v jaké kondici jsou vaše záhony s jahodami. Nenechte se odradit jejich uschlými listy a rozhodně je hned nevyrývejte a nevyhazujte na kompost. Nejprve si prohlédněte jejich srdéčka, tedy středy rostlinek. Pokud jsou srdéčka zelená a raší v nich nové listy, jsou celé rostlinky v pořádku a bude potřeba je ošetřit. 

Po zimě je čas na péči o záhon s jahodami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po zimě je čas na péči o záhon s jahodami

A čím začneme?

Ostříhejte uschlé listy - je potřeba zbavit rostlinky všech uschlých listů, ale také listů poškozených nebo jinak napadených. Právě v suchých listech mohou přebývat nejrůznější houbové choroby či škůdci. Listy vždy stříhejte zahradnickými nůžkami, nikdy se je nesnažte trhat. Poškodili byste celou rostlinku. Listy můžete odnést na kompost, pokud nejsou vysloveně plesnivé, napadené hnilobou nebo když z nich nevypadávají brouci či larvy.

Suché listy vždy stříhejte, netrhejte je
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Suché listy vždy stříhejte, netrhejte je

Prokypřete opatrně půdu okolo rostlinek, pokud ovšem nepěstujete jahody na netkané textilii, černé fólii nebo v mulčovací kůře. Možná se vám bude způsob s použitím mulčovací kůry zdát zvláštní, ale není na škodu. Mulčovací kůra vytváří lehce kyselé prostředí, což jahodám vyhovuje. 

Jahody bude potřeba také přihnojit. Použijte buď granulované hnojivo (to v případě, že máte rostlinky dostatečně daleko do sebe) nebo hnojivo tekuté (pro velké trsy a shluky rostlin blízko u sebe). Tekuté hnojivo nalijte do konve s vodou dle předepsaného poměru (stanoveného výrobcem) a opatrně nalijte tuto směs do bezprostřední blízkosti krčků rostlin. Nepolévejte hnojivem listy, mohli byste je spálit.

Dále bude potřeba použít vhodný ošetřující přípravek proti škůdcům. Z nich nejznámější a nejčastěji se objevující je květopas jahodový. Postřik proti škůdcům provádějte do srdéček, postřik proti plísni (například šedé) pak na listy.

Postřik proti škůdcům se rozhodně vyplatí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postřik proti škůdcům se rozhodně vyplatí

Odrůdy jahod

V současnosti jsou pěstovány různé odrůdy jahodníku. Obvykle se jedná o křížence více druhů, z nichž nejčastěji jsou pěstovány odrůdy křížence jahodníku velkoplodého (Fragaria × ananassa). Právě tyto jahody jsou charakteristické větším vzrůstem a mají větší plody.

Setkáváme se s druhy jednouplodících odrůd, které dávají úrodu jednou, maximálně dvakrát do roka. Dále jsou tu odrůdy stáleplodící, které plodí dvakrát ročně. Velmi oblíbené jsou tzv. měsíční jahody, které jsou řazeny do druhu Fragaria vesca. Plodí opakovaně a jsou vnímány spíše jako okrasné jahody s menšími plody.  Druh „Day neutral“ jsou jahodníky plodící celý rok. Tyto jahodníky dávají velkou úrodu pouze v pozdním jaře a počátkem léta.

Choroby a škůdci

Již jsme zmínili plíseň šedou a květopase jahodníkového. Plíseň šedá (Botrytis cinerea) je houba rodu Botryotinia fuckeliana. Choroba napadá (zejména po zimě) oslabené rostliny jahodníku ve všech fázích vývoje. Na poškozených výhoncích starších rostlin se objevují měkké, nápadně tmavé, vodnaté a rychle se rozšiřující skvrny, které za nějakou dobu hnědnou a pokrývají se šedivým povlakem. Plíseň šedá se šíří především ve vlhkém prostředí nebo za deštivého počasí.

S plísní šedou na jahodách si poradí vhodný fungicid
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
S plísní šedou na jahodách si poradí vhodný fungicid

Plíseň eliminujeme zejména včasnou péčí o jahody po zimě, sběrem suchých a poškozených listů. Pomáhá také rozsazování rostlin do většího sponu. Při přihnojování rostlin omezíme dusíkatá hnojiva. Pokud pěstujeme jahody ve sklenících či pařeništích, dbáme na důkladnou dezinfekci půdy. Přípravek, který je specifický přímo proti plísni šedé, se nazývá TELDOR 500 SC. Také můžeme použít přípravky Dithane nebo Novozir.

Květopas jahodníkový (Anthonomus rubi (Herbst) je nosatý černý nebo hnědý brouk, velký asi 2-4 mm. Jeho larvy jsou bílé, beznohé a žravé. Květopasové kladou vajíčka po jednom do květních poupat jahodníků a nakusují přitom květní stopky těchto poupat. Poupata se tak nemohou dále vyvíjet, usychají a vytváří tak ideální úkryt pro líhnoucí se larvy květopase. Brouci se líhnou začátkem července.

Květopas jahodníkový vám dokáže zdecimovat celou úrodu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Květopas jahodníkový vám dokáže zdecimovat celou úrodu

Likvidujeme je insekticidy a ručním sběrem uschlých poupat. Jako postřik použijeme např. přípravek Karate se ZEON technologií 5 CS, Calypso 480 SC nebo Spintor, který též pomáhá v eliminaci octomilek.

Tip Lídy a Honzy:

Pokud máte obavy z letních náletů nenechavých kosů na vaše dozrávající jahody, můžete je zkusit obalamutit. Stačí, když nad záhon s jahodami napnete povázek a na něj zavěsíte plastovou napodobeninu havrana.

Plastový havran odradí kosí nenechavce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plastový havran odradí kosí nenechavce

Nedělejte to ale dřív, než jahody začnou zrát. Jinak si opeření zloději na havrana zvyknou a nebudou se ho bát.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak se postarat o jahodník:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová