reklama

Připravte zahradu na jaro, už je ten správný čas

Nikdo se na jaro netěší víc než zahrádkáři. Příprava a plánování výsadby znamená spoustu práce, na které bude záviset kvalita úrody nebo vzhled trávníku. Dříve než se pustíte do svých zahradních projektů, zkontrolujte si potřebné nářadí a nezbytné vybavení.

i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Je nejvyšší čas připravit zahradu a nářadí na jaro (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Nářadí na přípravu půdy

Před výsevem nového trávníku nebo výsadbou požadovaných plodin je nutné dodržet několik kroků, aby byla půda správně připravená. Po zimě nejdříve odstraňte z povrchu spadané větve, listí nebo jiné větší nečistoty. K tomu vám postačí hrábě, které po dokončení práce očistěte od zbytků zeminy. Větve můžete zpracovat v zahradním drtiči, jenž by žádnému zahrádkáři neměl chybět.

Pokud vlastníte rozsáhlou zahradu, můžete použít benzínový kultivátor nebo rotavátor
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Pokud vlastníte rozsáhlou zahradu, můžete použít benzínový kultivátor nebo rotavátor

Půdu je následně potřeba provzdušnit, aby se hlubší vrstvy dostaly na povrch.  Omezí to růst plevele. Pokud vlastníte rozsáhlou zahradu, můžete použít benzínový kultivátor nebo rotavátor. Před použitím zkontrolujte radlice a odstraňte případné nečistoty, které zůstaly po podzimní údržbě. Na středně velké zahrady můžete použít elektrický kultivátor, jehož údržba je o něco snazší než benzínového. Ruční nářadí, jako motyky, krumpáče a lopaty, postačí hlavně pro malé zahrady, nemělo by však chybět ani ve velkých zahradách.

S údržbou keřů a živého plotu pomohou akumulátorové nůžky na živý plot
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
S údržbou keřů a živého plotu pomohou akumulátorové nůžky na živý plot

Nářadí na údržbu trávníku

Probudit trávník ze zimního spánku nevyžaduje žádnou větší námahu. Nejdříve je nutné jej důkladně provzdušnit – odstranit vrstvu rostlinných zbytků, které trávu dusí. K tomuto účelu lze použít ruční, motorový, elektrický nebo benzínový vertikutátor. Výběr závisí na velikosti trávníku, a zároveň na množství času a úsilí potřebného k vykonání práce. Provzdušňování je možné provádět pravidelně po každém sekání. Zlepší to celkový růst trávníku.

S údržbou keřů a živého plotu pomohou akumulátorové nůžky na živý plot, díky kterým pohodlně zvládnete upravit i detaily kolem záhonů nebo plotu. Pokud je povrch terénu členitý, neobejdete se bez křovinořezu. Pro dosažení dokonalého výsledku nelze zapomenout na kvalitní sekačku. Před výběrem správné sekačky je dobré vzít v potaz, jak velká je plocha vaší zahrady a také o jaký typ terénu se jedná (rovný, svahovitý, terén s mnohými překážkami jako stromy, záhony, bazén, jezírka a další). Sekačky na trávu lze rozdělit na čtyři hlavní typy:

 • Benzínové sekačky – jsou velmi výkonné, a proto jsou vhodné především na velké zahrady (více než 200 m2). Kvůli jejich váze se hůř ovládají, ale během práce vám nebudou překážet žádné kabely. Jejich údržba je náročnější než u jiných druhů sekaček, protože musíte pravidelně kontrolovat stav oleje, a před zimním uskladněním vyprázdnit nádržku na pohonné hmoty.
 • Elektrické sekačky – cenově dostupná klasika mezi sekačkami na trávu. Jsou lehké, tišší, ekologické a snadno ovládatelné. Neobejdou se však bez kabelu, což může komplikovat práci kolem keřů a křovin. Na druhou stranou jsou poměrně jednoduché na údržbu, protože po sekání postačí důkladně odstranit trávu.
 • Aku sekačky – aku sekačky jsou velmi lehké a skutečně tiché přístroje. Ve srovnání s elektrickými a benzínovými jsou ale méně výkonné, takže jsou vhodné spíše na menší až středně velké zahrady. Výhodou aku sekaček je absence kabelů, jež by vás omezovaly během práce. Oceníte je i proto, že jsou téměř bezúdržbové. Kromě broušení nožů není nutné vykonávat žádné další servisní práce.
 • Robotické sekačky – sníte o krásném trávníku bez námahy? Robotické sekačky posekají trávu úplně samostatně. Stačí, abyste vymezovacím kabelem ohraničili plochu, která se má posekat. Robotické sekačky ušetří obrovské množství času, jež můžete věnovat jiným činnostem. Jsou ekologické, tiché a dovedou pracovat za každého počasí. I když se může zdát, že sú vhodnější do menších zahrad, nenechte se obelhat. Výkonnostní rozpětí těchto sekaček se pohybuje od 400 až do 2000 metrů čtverečních.
Robotické sekačky posekají trávu úplně samostatně
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Robotické sekačky posekají trávu úplně samostatně

Malé zahradní nářadí

Na zeleninovou zahradu a všechny rostliny v květináčích na balkonech nebo terasách budete určitě potřebovat malé ruční nářadí, které je užitečné při preciznější práci.

Nůžky jsou určeny ke stříhání rostlin v květináčích
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Nůžky jsou určeny ke stříhání rostlin v květináčích

Mezi základní ruční nářadí patří:

 • Ruční sazeč nebo sázecí kolík: druh zahnutého rýče, jež slouží k vytvarování důlků pro rostliny.
 • Kultivátor: používá se ke kypření příliš kompaktní půdy.
 • Hrabičky: užitečné na přípravu osivového lůžka a zahrabávání rozptýlených semen.
 • Vypichovač plevele: ulehčuje vytrhávání plevele.
 • Nůžky a nože: jsou určeny ke stříhání rostlin v květináčích a sběr zeleniny.
Na zeleninovou zahradu a rostliny v květináčích budete potřebovat malé ruční nářadí
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Na zeleninovou zahradu a rostliny v květináčích budete potřebovat malé ruční nářadí
 • Motyka: užitečná při pravidelném kypření půdy, aby se zabránilo jejímu přílišnému zhutnění a růstu plevele.
 • Koště: vždy se hodí k odstraňování odumřelých listů a půdy z květináčů.
 • Zahradní rukavice

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 24. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.