reklama

Březnové kalendárium přináší nové rady a informace pro zahrádkáře

Lidová pranostika říká, že březen se umí pousmát, ale také důkladně zamračit. Další to jen potvrzuje: svatá panna Viktorie (10. 3.) obrázky na okna ryje. Přesto každý další březnový den přináší více a více jarního počasí a láká nás na zahrádku. Jarní rovnodennost a pestré květy cibulovin definitivně ukončují zimu.

Březnové kalendárium (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Okrasná zahrada

 • Vyséváme letničky, které potřebují jen krátkou dobu předpěstování, jako jsou astry, slaměnky (Helichrysum), ostálky, aksamitník, gazánie a další. Dříve vyseté letničky přepichujeme a hrnkujeme.
 • Ze skalky odstraníme odumřelé rostliny a spadané listí. Uklidíme i různé kryty, kterými jsme chránili choulostivé druhy. Trvalky zbavíme suchých listů a stonků.
 • Začínáme vysazovat okrasné dřeviny, především prostokořenné. Ve druhé polovině měsíce i dřeviny s balem.
 • Vyhrabeme trávník a provedeme vertikutaci. Tím odstraníme odumřelá stébla a trávníku se vrátí životní síla po dlouhé zimě. S touto operací nepospícháme, trávník nesmí být podmáčený. Když tráva dosáhne výšky 8 cm tak ho posekáme.
V okrasné zahradě vyhrabeme trávník a provedeme vertikutaci
V okrasné zahradě vyhrabeme trávník a provedeme vertikutaci (Zdroj: Shutterstock)

Ovocná zahrada

 • Meruňky, které kvetou (mladé nekvetoucí stříkat nemusíme), je dobré ošetřit proti monilióze (před květem a po odkvětu). Stejné děláme později u višní a třešní.
 • Řežeme keřové i stromkové rybízy, můžeme je ještě zmlazovat. Zamokra a chladna je dobré ošetřit je proti hnědému padlí.
 • Je čas na řez jádrovin, začínáme u mladých stromků, kde je nutný „výchovný řez“, u stromků, které jsme vysadili na podzim, nebo už teď na jaře.
 • Sázíme ovocné stromky a keře. Před výsadbou jim upravíme kořeny, aby konce nebyly otřepané, polámané, rostlina pak energii, která jí zbyla z jejich rychlejšího a snazšího hojení, využije na růst nadzemní části.
 • Okopáváme jahodník, obíráme z něj staré listy, hnojíme ho, obyčejně ledkem nebo Cereritem, nemusíme hnojit celou plochu, stačí dát hnojivo okolo sazenic, jahodníky se hnojivy tzv. kroužkují.
 • Sazenice jahodníku po výsadbě opakovaně zaléváme. Pokud sázíme frigosadbu, musíme se jí zpočátku věnovat trochu více než sazenicím z kontejnerů nebo prostokořenné „zelené“ sadbě.
Sazenice jahodníku po výsadbě opakovaně zaléváme a hnojíme
Sazenice jahodníku po výsadbě opakovaně zaléváme a hnojíme (Zdroj: Shutterstock)

Zeleninová zahrada

 • První prací na venkovním záhonu zrytém na podzim by mělo být „stržení brázdy“. Váš nahrubo zrytý záhon již sice zimní deště a mrazy částečně narušily, zarovnat jeho povrch je ale nutné co nejdříve. Tato činnost není pouze estetickou záležitostí, hlavním účelem je uchování půdní vláhy, porušení kapilarity a zabránění neproduktivnímu výparu. Na větších plochách můžete použít brány v kombinaci se smykem, na menších záhonech jsou hrábě nezastupitelné. Využijte dobu, kdy jsou již hroudy dostatečně oschlé, aby se drolily, vždy ale dříve, než zaschnou a ztvrdnou.
 • Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku, šalotku, předpěstované rané odrůdy košťálovin (kedlubny, zelí, kapustu, květák), kořenové řízky křenu, rebarboru, topinambury.
Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku nebo šalotku
Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku nebo šalotku (Zdroj: Shutterstock)
 • Je nejvyšší čas na výsev paprik a chilli papriček. Jestli jste nestihli výsev v únoru, máte poslední šanci. Sluníčko je již intenzivnější a vaše sazeničky budou pevnější.
 • Zakládáme záhon s bylinkami a kořením – sázíme bazalku, meduňku, estragon a libeček. Rozdělujeme trsy vytrvalé kořeninové zeleniny včetně pažitky. Tu můžeme i vysít. Osivo kopru vysejeme do řádků nebo jej rozhodíme naširoko na záhony. Sejeme anýz, kerblík setý, levanduli, šalvěj a tymián.
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560. 
Časopis Zahrádkář
Inspiraci naleznete také v časopisu Zahrádkář (Zdroj: Časopis Zahrádkář)

Na jaře je potřeba zbavit trávník staré trávy a mechu:

Publikováno: 27. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce