reklama

Březnové kalendárium přináší nové rady a informace pro zahrádkáře

Lidová pranostika říká, že březen se umí pousmát, ale také důkladně zamračit. Další to jen potvrzuje: svatá panna Viktorie (10. 3.) obrázky na okna ryje. Přesto každý další březnový den přináší více a více jarního počasí a láká nás na zahrádku. Jarní rovnodennost a pestré květy cibulovin definitivně ukončují zimu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Březnové kalendárium (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Okrasná zahrada

  • Vyséváme letničky, které potřebují jen krátkou dobu předpěstování, jako jsou astry, slaměnky (Helichrysum), ostálky, aksamitník, gazánie a další. Dříve vyseté letničky přepichujeme a hrnkujeme.
  • Ze skalky odstraníme odumřelé rostliny a spadané listí. Uklidíme i různé kryty, kterými jsme chránili choulostivé druhy. Trvalky zbavíme suchých listů a stonků.
  • Začínáme vysazovat okrasné dřeviny, především prostokořenné. Ve druhé polovině měsíce i dřeviny s balem.
  • Vyhrabeme trávník a provedeme vertikutaci. Tím odstraníme odumřelá stébla a trávníku se vrátí životní síla po dlouhé zimě. S touto operací nepospícháme, trávník nesmí být podmáčený. Když tráva dosáhne výšky 8 cm tak ho posekáme.
V okrasné zahradě vyhrabeme trávník a provedeme vertikutaci
i (Zdroj: Shutterstock)
V okrasné zahradě vyhrabeme trávník a provedeme vertikutaci

Ovocná zahrada

  • Meruňky, které kvetou (mladé nekvetoucí stříkat nemusíme), je dobré ošetřit proti monilióze (před květem a po odkvětu). Stejné děláme později u višní a třešní.
  • Řežeme keřové i stromkové rybízy, můžeme je ještě zmlazovat. Zamokra a chladna je dobré ošetřit je proti hnědému padlí.
  • Je čas na řez jádrovin, začínáme u mladých stromků, kde je nutný „výchovný řez“, u stromků, které jsme vysadili na podzim, nebo už teď na jaře.
  • Sázíme ovocné stromky a keře. Před výsadbou jim upravíme kořeny, aby konce nebyly otřepané, polámané, rostlina pak energii, která jí zbyla z jejich rychlejšího a snazšího hojení, využije na růst nadzemní části.
  • Okopáváme jahodník, obíráme z něj staré listy, hnojíme ho, obyčejně ledkem nebo Cereritem, nemusíme hnojit celou plochu, stačí dát hnojivo okolo sazenic, jahodníky se hnojivy tzv. kroužkují.
  • Sazenice jahodníku po výsadbě opakovaně zaléváme. Pokud sázíme frigosadbu, musíme se jí zpočátku věnovat trochu více než sazenicím z kontejnerů nebo prostokořenné „zelené“ sadbě.
Sazenice jahodníku po výsadbě opakovaně zaléváme a hnojíme
i (Zdroj: Shutterstock)
Sazenice jahodníku po výsadbě opakovaně zaléváme a hnojíme

Zeleninová zahrada

  • První prací na venkovním záhonu zrytém na podzim by mělo být „stržení brázdy“. Váš nahrubo zrytý záhon již sice zimní deště a mrazy částečně narušily, zarovnat jeho povrch je ale nutné co nejdříve. Tato činnost není pouze estetickou záležitostí, hlavním účelem je uchování půdní vláhy, porušení kapilarity a zabránění neproduktivnímu výparu. Na větších plochách můžete použít brány v kombinaci se smykem, na menších záhonech jsou hrábě nezastupitelné. Využijte dobu, kdy jsou již hroudy dostatečně oschlé, aby se drolily, vždy ale dříve, než zaschnou a ztvrdnou.
  • Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku, šalotku, předpěstované rané odrůdy košťálovin (kedlubny, zelí, kapustu, květák), kořenové řízky křenu, rebarboru, topinambury.
Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku nebo šalotku
i (Zdroj: Shutterstock)
Vysazujeme jarní česnek, cibuli sazečku nebo šalotku
  • Je nejvyšší čas na výsev paprik a chilli papriček. Jestli jste nestihli výsev v únoru, máte poslední šanci. Sluníčko je již intenzivnější a vaše sazeničky budou pevnější.
  • Zakládáme záhon s bylinkami a kořením – sázíme bazalku, meduňku, estragon a libeček. Rozdělujeme trsy vytrvalé kořeninové zeleniny včetně pažitky. Tu můžeme i vysít. Osivo kopru vysejeme do řádků nebo jej rozhodíme naširoko na záhony. Sejeme anýz, kerblík setý, levanduli, šalvěj a tymián.
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560. 
Časopis Zahrádkář
i (Zdroj: Časopis Zahrádkář)
Inspiraci naleznete také v časopisu Zahrádkář

Na jaře je potřeba zbavit trávník staré trávy a mechu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce