reklama

První jarní zeleninu si můžete vypěstovat i bez skleníku. Poradíme, jak na to

První jarní zeleninu si můžeme vypěstovat přímo na záhonu hned, jakmile roztaje sníh. Aby ale všechny semena rychle klíčila, potřebují dostatek vláhy a hlavně teplo. Všechny tyto možné problémy je možné vyřešit poměrně jednoduše. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak mít zdravou a chutnou zeleninu co nejdříve.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Salát je nejvíce pěstovanou první jarní zeleninou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pod pojmem první jarní zelenina si nejčastěji představíte ledový salát, ředkvičku, řeřichu, kozlíček polníček nebo rukolu. Také cibule sečka zde ve společnosti jiných druhů dobře roste a je velmi chutnou alternativou do salátů. Všechny tyto druhy ke svému růstu potřebují dostatek denního světla a záhřevnou půdu, bohatou na živiny.

Pokud jste se již na podzim rozhodli, že se do pěstování chcete pustit hned brzy zjara, pak do záhonu na podzim přidejte chlévský hnůj a nešetřete ani na rozleželém kompostu. Abyste měli záhon prostý sněhu a mohli začít s pěstováním co nejdříve, nebojte se přikrýt připravený záhon netkanou textilií, pod kterou půda bude vypadat jako zjara, kyprá a prakticky okamžitě připravená na výsevy. Stačí jen rozhrabat pomocí železných hrábí a už vysévejte.

Aby byl však výsev bezpečný a nedocházelo k přílišnému kolísání teplot, je zapotřebí denních teplot alespoň kolem 10 °C přes den. Velmi dobře pomůže například fóliový tunel, ve kterém dochází k prohřátí vzduchu na potřebnou teplotu. Také je zde dostatek tepla a vlhkosti, která pomůže s klíčením semen. Například ledový salát si předpěstujte přímo za oknem v truhlíku. Když je tepleji, pak jej opatrně přeneste ven, nasázejte a přikryjte tímto tunelem.

Díky fóliovému tunelu pěstujte zeleninu už od března
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Díky fóliovému tunelu pěstujte zeleninu už od března

Pravidelná a mírná zálivka podpoří postupný růst. Pokud máte malou zahrádku a na tunel vám nezbývá místo, pak vyzkoušejte kouzlo klimatizačních buněk. Spočívají v tom, že na čtyři kolíky nasadíte průhledný pytel nebo sáček. Funguje to stejně jako tunel - toto řešení je pro ty, kterým nezbývá moc místa, ale přesto chtějí na zahrádce pěstovat už v předjaří.

Přenosné pařeniště z prken
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přenosné pařeniště z prken

Když máte dost místa na zahrádce, pak vsaďte na přenosné pařeniště, vyrobené třeba z plechů a mající výplň v podobě panelů z polykarbonátu. U tohoto řešení ale nespoléhejte na nejlevnější výrobky, kde jsou právě panely ve velmi špatné kvalitě. Během roku pak dle potřeby můžete přenášet pařeniště z místa na místo a pěstovat podle potřeby.

Zdroj informací: bydleniprokazdeho.cz

Pusťte se do velkého jarního úklidu své zahrádky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček