reklama

Znáte dokonalejší systém pro pěstování zeleniny než pařník?

Naprosto jednoduché zařízení, které je však maximálně efektivní. A tím je obyčejný pařník. Na pařeniště se v poslední době možná trochu zapomíná, to ale nemění nic na tom, že může být skvělým pomocníkem s vaší zeleninovou úrodou. Mohlo by se zdát, že má roky své největší slávy za sebou, opak je ale pravdou.

i (Zdroj: Penta CZ)
Pařeniště je dokonalý systém pro vaše pěstování (Zdroj: Penta CZ)

Je možné si v něm předpěstovat rostliny před výsadbou, urychlit díky němu pěstování, prodloužit pěstitelskou sezonu a hlavně ochránit rostliny před škůdci a nepřízní počasí. Podle čeho vybrat to správné?

Funguje jako malý skleník

Dříve se pařeniště těšila velké oblibě, nyní se zase vrací do módy. Zahrádkáři si je pořizují hlavně z důvodu urychlení růstu rostlin a prodloužení zahrádkářské sezony na jaře i na podzim. Fungují velmi podobně jako skleník, na rozdíl od nich mají ale velmi nízké pořizovací náklady a není na ně potřeba tolik místa. Jejich pořízení se tak rozhodně vyplatí i těm, kteří se zahrádkařením teprve začínají.

Kam s pařeništěm

Při hledání vhodného pařeniště je určitě dobré se zaměřit nejdříve na jeho umístění. Pokud tedy nemáte zahradu a disponujete menším prostorem, například terasou nebo balkonem, poohlédněte se po minipařeništi, které umístíte téměř kamkoliv. To poslouží k předpěstování rostlin, pěstování sazenic a řízkování rostlin. Pokud vlastníte zahradu, pařeniště se umisťují nejčastěji do skleníku a na záhony, pod pařeništěm jsou tak rostliny chráněny před chladem a přízemními mrazíky. Když rostliny povyrostou, je možné přesunout pařeniště na venkovní záhon, proto je v takovém případě vhodné pořídit si pařeniště, s kterým lze snadno manipulovat.

Vyrobit ho můžete i doma, ale…

Pařeniště si můžete relativně snadno vyrobit i doma. Konstrukce pařeniště by však měla být bytelná, stabilní a odolná vůči povětrnostním vlivům, což podomácku vyrobená pařeniště ne vždy splňují, protože dřevěná konstrukce se neubrání vlhkosti z půdy a ovzduší. Dřevo je navíc těžké, pařeniště se špatně přenáší a časem je potřeba ho vyměnit, je tedy lepší spolehnout se na ta, sestavená profesionály.

Při hledání vhodného pařeniště je určitě dobré se zaměřit nejdříve na jeho umístění
i (Zdroj: Penta CZ)
Při hledání vhodného pařeniště je určitě dobré se zaměřit nejdříve na jeho umístění

Sklo nebo polykarbonát?

Při výrobě se nejčastěji používá klasické sklo nebo polykarbonát. Polykarbonát má obecně lepší termoizolační vlastnosti, navíc je oproti sklu mnohem odolnější, tudíž obstojí i proti nepřízním počasí. Díky nižší hmotnosti je mnohem praktičtější, protože s ním jde snadno manipulovat a přenášet, navíc není potřeba se o něj nějak zásadně starat, protože tento materiál je prakticky bezúdržbový. V souboji mezi těmito materiály tedy vyhrává polykarbonát na plné čáře.  

Nezapomeňte na větrání

V neposlední řadě musíte myslet při výběru na princip otevírání a větrání. Víka jsou obvykle výklopná nebo výsuvná. Mezi hlavní výhody patří, že víko chrání před deštěm nebo mírným větrem. Víko musí být dostatečně pevné, ideálně s podpěrami na obou stranách, aby bez problémů drželo v otevřené poloze. K přednostem výsuvného víka patří to, že se nemusíte obávat náhlého poryvu větru, na druhou stranu vysunutím víka získáte perfektní přístup k rostlinám v pařeništi.

Rada na závěr:

A jaké pařeniště je tedy nejlepší? „Ideální pařeniště je s vyztuženým víkem a variabilní aretací, aby bez problémů drželo v otevřené poloze, s pozinkovanou konstrukcí a tabulemi z odolného a bezúdržbového polykarbonátu,“ radí Marek Vaniš ze společnosti, která se specializuje na potřeby pro domácnost, dílnu a zahradu.

Zdroj informací: Penta CZ

Podívejte se, jak správně předpěstovat zeleninu v pařeništi:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce