reklama

Znáte hruškovec přelahodný? Je to nejen oblíbená lahůdka, ale i dekorativní nádobová rostlina

Avokádový stromek či hruškovec přelahodný si můžeme celkem snadno vypěstovat i doma z pěkně vyzrálé pecky. Pecky zpravidla klíčí velmi dobře a vypěstovat semenáč není nijak náročné. Druhou podmínkou ovšem je poskytnout sazenici odpovídající péči. Avokádo roste celkem rychle a brzy bude ozdobou naší terasy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Avokádo lze vypěstovat i v našich podmínkách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hruškovec přechodný (Persea americana) pochází z Mexika, zdomácněl na mnoha místech světa. U nás je pěstování možné, ale avokádový stromek představuje zejména kuriozitu a okrasnou rostlinu. V podstatě se jedná o košatý strom, v květináči dorůstá do mnohem menších rozměrů - maximálně 2 m. Má pěkný tvar, dekorativní listy, ale plodů se na něm nedočkáme.

Pěstování avokáda z pecky

Základním předpokladem pro úspěšné pěstování je získat pěknou pecku. Nejlepší získáme z dobře vyzrálého a pěkně vyvinutého avokáda. Klidně můžeme vyzkoušet pěstovat i více typů avokáda. U nás nejčastěji seženeme hladké avokádo tvaru hrušky se zelenou slupkou typu Fuerte nebo hrbolaté avokádo s tmavou slupkou typu Haas.

Avokádo typu Fuerte
Avokádo typu Fuerte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Avokádo typu Haas
Avokádo typu Haas (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V každém případě jsou úplně nejlepší plody z organické produkce, které nejsou zatíženy chemickými postřiky. Zároveň se ovoce trhá téměř zralé, pecka je tedy mnohem vyzrálejší a ochotněji klíčí. Plod rozpůlíme, pecku vyloupneme a na dužině si pochutnáme. Pecku omyjeme pod tekoucí vodou a zbavíme ji zbytků dužiny.

Připravíme si sklenici s vodou odpovídajícího průměru, který umožní zapustit pecku a zůstane trochu místa okolo. Pecka má tupou a špičatou stranu. Zploštělá či tupá strana pecky je orientovaná směrem dolů a v tomto případě bude stát ve vodě. Dále potřebujeme tři nebo čtyři ostrá párátka nebo zašpičatělé kousky špejlí.

Pecku opticky rozdělíme na tři čtvrtiny a počítáme s tím, že dolní třetina bude stát ve vodě a horní dvě třetiny budou nad vodou. V odpovídající rovině do pecky zapíchneme v pravidelných rozestupech párátka, aby mohla "sedět" na okraji sklenice. Párátka nemusí být zapíchnuta nijak hluboko, pouze tak, aby v pecce dobře držela a nevypadávala.

Sklenici naplníme vodou právě tak, aby pecka byla celou spodní třetinou ponořená ve vodě. Postavíme ji na světlé místo s konstantní teplotou v průměru okolo 24 °C. Pro klíčení je důležitá čistota proto, aby se ve vodě nemnožily bakterie a pecka zároveň nezačala plesnivět. Každý týden proto vodu zcela vylejeme, sklenici vymyjeme a naplníme ji čerstvou vodou.

Pecku nechte naklíčit ve sklenici s vodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pecku nechte naklíčit ve sklenici s vodou

Důležitá je také pravidelná kontrola a doplňování vody. Při klíčení nesmí dojít v žádném případě k vyschnutí vody ve sklenici. Voda se může odpařovat velice rychle, část pojme pecka a část se odpaří do vzduchu. Zejména pokud je sklenice poblíž topení nebo klíčení probíhá v teplém letním období.

Ve chvíli, kdy je kořen pěkně vyvinutý a rostlina má i několik pravých listu, nastane čas na přesazení do květináče se zeminou. Před přesazením samozřejmě odstraníme párátka. Po zasazení je důležitá pravidelná zálivka, ta spolu s vlhčím prostředím podporuje správné ujmutí rostlinky. Avokádo můžeme samozřejmě také koupit jako již vzrostlou rostlinu v květináči.

Pěstování

Pro pěstování vybereme zásadně velmi světlé místo blízko okna, kde je maximum světla. Avokádo nemá specifické nároky na pH substrátu. Klidně můžeme použít standardní substrát pro pokojovky. Nikdy nezapomeneme na drenáž, kterou může být keramzit, lávová drť nebo štěrk. Rostlina preferuje půdu propustnou, pokud je však příliš vlhko, tak kořeny mohou začít uhnívat.

Avokádo je ve svém tvaru velmi proměnlivé, stejně tak i tvar pecky
Avokádo je ve svém tvaru velmi proměnlivé, stejně tak i tvar pecky (Zdroj: Daniela Dušková)
Organicky pěstovaná avokáda jsou velkou lahůdkou. Liší se tvar plodů i tvar a velikost pecky. Pro klíčení tyto plody vždy preferujeme
Organicky pěstovaná avokáda jsou velkou lahůdkou. Liší se tvar plodů i tvar a velikost pecky. Pro klíčení tyto plody vždy preferujeme (Zdroj: Daniela Dušková)

V prvních měsících a letech rostlina rychle roste, proto je třeba pravidelně přesazovat do většího květináče. Pro podporu pěkného tvaru a rozkošatění korunky je velmi vhodné pravidelné zaštipovaní. Nejprve zakrátíme terminální výhon o 1/3, reakcí na tento zásah je pak rašení postranních výhonů, které také podle potřeby zakracujeme.

Tvarování provádíme dle potřeby v průběhu vegetace, hlavní dobou tvarování je jaro, kdy stromek zastřihneme radikálnějším způsobem. K pěstování avokáda přistupujeme podobně jako k pěstování ostatních nádobových rostlin. Avokádo potřebuje teplo a vyšší vzdušná vlhkost mu také udělá dobře.

Přes léto jej ideálně letníme na zahradě nebo na terase, v zimě je pak potřeba ochránit před mrazem. Jako zimoviště volíme místo, které je světlé s teplotou okolo 8 °C. V zimě omezíme zálivku a hnojení. Pravidelně kontrolujeme zdravotní stav a případně provedeme postřik proti savému hmyzu. Na jaře začneme znovu zalévat, podle potřeby přesadíme a provedeme jarní řez. Rostlinu přeneseme ven až ve chvíli, kdy zcela pominou mrazy. 

Avokádo pěstované v květináči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Avokádo pěstované v květináči

Avokádo nesnáší mráz. Pokud je rostlina dobře přenosná nebo je květináč na podstavci s kolečky, tak ji můžeme již v dubnu (za pěkného počasí) vystavit slunci - pozor ovšem na úpal! V noci ji pak musíme přemístit zpět domů. Avokádo zpravidla velmi dobře roste i ve vytápěném skleníku. Zde ale může  mít tendenci k aktivnějšímu růstu, a proto je třeba být radikálnější při řezu. Řez přizpůsobíme velikosti skleníku.

Pokud máme k dispozici větší skleník, dopřejeme avokádu více prostoru k růstu. Ve skleníku se můžeme někdy dočkat i toho, že rostlina zaplodí. Plody dozrávají dlouho, klidně i osm měsíců. Pro větší předpoklad sklizně je vhodnější zakoupit roubované sazenice. Pokud stromek roubovaný není, je zapotřebí opylovat štětečkem. Strom začne plodit nejdříve po šesti letech.

Zdroj informací: wikipedia.org, www.ceskestavby.cz

Z vypěstovaného avokáda si připravte chutnou pomazánku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 3. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková