reklama

Milujete orchideje? Vypěstujte si je ve vlastním inkubátoru!

Orchideje patří v posledních letech k nejoblíbenějším doma pěstovaným květinám. Mimo jiné proto, že ty nejběžnější druhy nejsou náročné a opakovaně překrásně kvetou. Ale i ta nejodolnější rostlinka má svou životnost. Co tedy dělat s orchidejemi po odkvětu?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Orchideje patří k nejoblíbenějším květinám a zvládnete i jejich domácí rozmnožování (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Když orchideje odkvetou, někdy se už na rostlince vytváří mladá odnož, které se odborně říká „kejk“. Než se na něj vrhnete s nůžkami, abyste ho odstřihli, pořádně si ho prohlédněte, jestli už náhodou nemá nasazeny také mladé květní stvoly. Takový nestříhejte a nechte ho na mateřské rostlině. Pokud ale kejk zvládnete oddělit ještě před touto fází, pak jste získali sazeničku, z níž vyroste další kvetoucí krasavice.

Na orchideji se po odkvětu mohou objevit tzv. kejky, tedy mladé odnože
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na orchideji se po odkvětu mohou objevit tzv. kejky, tedy mladé odnože

Substrát raději kupte

Obecně platí, že orchideje přesazujeme a sázíme až tehdy, kdy se dny dostatečně prodlouží, protože potřebují hodně světla. Pochopitelně si můžete připravit vlastní substrát, ale jedná se o poměrně složitou záležitost, kdy musíte správně namíchat všechny přísady, což jsou kousky polystyrenu a molitanu, částečky mechu, piniová kůra a také perlit. Doporučujeme vám proto koupit hotový substrát, namíchaný od odborníků. Ten obsahuje také částečky dřevěného uhlí, které spolu s piniovou kůrou působí dezinfekčně.

Chtějí „svoje“ květináče

Kejky, které mají nasazeno na květ, nejsou vhodné k přesazení, jak už jsme se zmínili. Pokud ale máte kejk, který je ještě bez nich, určitě nastal ideální čas pro jeho přesazení. Vyberte pro něj speciální květináč na orchideje, který musí mít dostatek odtokových otvorů, a hlavně musí být průsvitný. Protože je orchidej hodně závislá na světle a její kořeny jí pomáhají s okolím asimilovat se, tak jí to přes průsvitné stěny květináče  výrazně usnadníte.

Přesazujeme jen takové kejky, na kterých se ještě nevytvořily květní stvoly
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přesazujeme jen takové kejky, na kterých se ještě nevytvořily květní stvoly

V těchto květináčích by měly rostliny zůstat i jako dospělé a raději se vyhněte tomu, abyste je umístili do sebekrásnějšího dekorativního květináče, protože v nich pak často orchideje „ženou“ kořeny nahoru, a ty se pak jakoby „valí“ ven z nádoby.

Vyzkoušejte orchidejový inkubátor

Naše zahrádkářská poradkyně Ludmila Dušková nabízí další způsob, jak orchideje přesazovat. Nic vám nebrání v tom, abyste ho také vyzkoušeli. Malé rostlinky vysaďte do ploché nádoby s otvory na dně, kterou umístěte do hlubší misky - tu naplníte nejlépe dešťovou vodou. Připraven byste měli mít rovněž vrchní obal, aby substrát tolik nevysychal. V tomto „inkubátoru“ nechte mladé rostliny zakořenit a pak je teprve vysaďte do průhledných květináčů.

Květináč nejdříve naplňte substrátem a pak do něj vsaďte rostlinku, kterou pořádně přimáčkněte, aby nevznikly vzduchové mezery. Květináč s orchidejí ponořte do dešťové vody, jejíž hladina se bude přelévat přes okraj, aby substrát dostatečně natáhl vlhkost. Tento postup můžete opakovat ještě jednou, asi 14 dní po výsadbě.

Malé orchideje nechte zakořenit v „inkubátoru“, který vyrobíte z různě velkých plochých plastových misek
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Malé orchideje nechte zakořenit v „inkubátoru“, který vyrobíte z různě velkých plochých plastových misek

Tip:

Přesazovat byste měli čas od času i vzrostlé orchideje. A kdy je pro to správný čas? Mimo jiné tehdy, když zjistíte, že substrát v květináči se už rozpadl na prach, a tak nemůže rostliny dostatečně vyživovat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak se postarat o orchideje na jaře:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová