reklama

Nastal čas probudit muškáty ze zimního spánku

Víte, jak se o pelargonie postarat po zimě? Pokud jste je nechali přezimovat v bytě, nebudou zřejmě vypadat ani trochu hezky. S trochou péče vám ale brzy znovu vykvetou a ozdobí váš balkon nebo okno. Víte, jak na to?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pelargonie po zimě vám při správné péči znovu krásně pokvetou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vypadají pelargonie po zimě

Pelargonie, nazývané také muškáty, patří mezi nejoblíbenější a také nejpěstovanější balkónovky. K tomu jsou velmi nenáročné, snesou přísušek i částečné přemokření. Na houbové choroby a škůdce téměř netrpí. A pěstovat je můžete téměř všude. Pokud jste nechali rostliny přezimovat v bytě, nevypadají teď pravděpodobně vůbec dobře a je nejvyšší čas se o ně postarat.

Přezimování pelargonií v bytě

Podmínky pro přezimování pelargonií v bytech nejsou ideální. Rostliny bývají vytáhlé, mají oschlé listy. Jejich barva je spíše vybledlá a té původní se moc nepodobá. To ukazuje na neduživé rostliny ve špatné kondici. Lepší je volit světlé, ale chladné místo, teplota by měla být mezi 6 a 10 °C.

Jak se o pelargonie po zimě postarat?

Když budete pelargoniím věnovat správnou péči, budou z nich zase krásné rostliny. Nejprve odstraňte suché listy. Pak ostříhejte všechny dřevnaté výhony. A vůbec se toho nebojte. Na pomoc si vezměte kvalitní a ostré nůžky. Ty zaručí ostrý řez. Veďte ho co nejníž. Pokud byste nechali dřevnaté části delší, obrazí až nahoře. Spodní část potom zůstane bez listů a rostlina pak nebude hezká. Zelené výhony zkracujte na 3 až 4 očka.

Co dělat po ostříhání

Jakmile pelargonie ostříháte, bude se vám zdát, že vypadají hůře než na začátku. Opak je ale pravdou. Na všech výhonech, které zůstaly, jsou spící očka. Z těch se vytvoří nové silné výhony, které nádherně pokvetou. Je ale potřeba ještě další péče.

Muškáty je potřeba důkladně zastřihnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Muškáty je potřeba důkladně zastřihnout

Nezapomeňte vyměnit zeminu

Pak přichází na řadu výměna zeminy. Je to takové náhradní řešení za přesazování. Pokud loňský rok dostaly pelargonie nový, čerstvý substrát, bude stačit teď vyměnit pouze vrchní vrstvu. Vyberte ji z truhlíku nebo květináče co nejhlouběji. Dávejte ale zároveň pozor, abyste nepoškodili kořenový systém. Odebrat byste měli zhruba jednu třetinu původního substrátu. Pak přidejte substrát nový. Použít můžete obyčejný zahradní substrát, případně zeminu určenou pro balkónovky, muškáty, surfinie apod. Všechno jsou to rostliny, které mají raději kyselejší půdu.

Je potřeba odstranit starou zeminu a nahradit ji novou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je potřeba odstranit starou zeminu a nahradit ji novou

Pak už zbývá jen zalít a přihnojit

Toto částečně odebrání zeminy znamená, že kořeny zůstaly v tom původním, vyčerpaném substrátu. Dopřejte jim proto zálivku i hnojivo. Ideální je tekuté, které jednoduše přidáte do vody. Rostliny se tím dokonale nastartují a vyprovokujete je k tvoření nových výhonů i založení květních pupenů. Použijte hnojivo na pelargonie, které je běžně k sehnání.

Kdy můžou ven

Když tato péče o pelargonie po zimě proběhne, jak má, a rostlinám se bude dařit, můžete je zhruba v polovině dubna přemístit ven. Volte pokud možno slunné stanoviště. Brzy vám bohatě pokvetou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, Lída Dušková, Honza Kopřiva

Publikováno: 23. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová