S příchozím jarem už je na řadě i výsadba jahod. Po pár letech je třeba jahodníky vyměnit, aby byla úroda pořád velká. Sáhnete po kontejnerové nebo frigosadbě ? V obou případech vám poradíme, jak na to, aby se rostliny dobře ujaly.
Výsadba jahod a kontejnerová sadba
Jaro už je za dveřmi a spolu s ním i výsadba jahod. Jahody je ideální nechat na záhonu tři roky. Už ve třetím roce není sklizeň tak velká, je proto lepší rostliny zlikvidovat a vysadit nové. Tak to dělá Jan Kopřiva. Novou sadbu jahod si pořiďte - nejlépe kontejnerovanou. Na jaro je lepší, neutrpí šok z přesazení a jahody rostou dál tak, jak byly zvyklé. Jen je třeba dobře provést výsadbu. U sazenic dbejte na silný kořenový krček. A také na to, aby rostlina měla 2 až 3 listy.
Pyramida na výsadbu jahod
Pokud máte doma šikovného kutila, může vám na letošní výsadbu jahod vyrobit pyramidu. Jde o čtverce různých rozměrů, které jednoduše poskládáte na sebe od největšího po nejmenší. Do odhalených okrajů se potom nasype zemina, do které můžete vysadit rostlinky. Tato je vyrobená z plastu, takže vydrží vše. Ušetříte díky ní také mnoho prostoru, a je tak ideální na malé zahrady. Až vás v ní jahody přestanou bavit, jednoduše je vyměníte za bylinky, květiny, zeleninu nebo cokoli jiného.

Jak novou sadbu hnojit
Ideální pro sadbu jahod je, když je substrát už promíchaný s kvalitním čerstvým kompostem. I tak je potom ještě dobré přidat trochu granulovaného hnojiva. Do země udělejte důlek, nasypte hrst granulí a zasaďte rostlinu.
Jak jahody správně sázet
Rostlinky jahod sázejte asi 40 cm od sebe. Velmi důležité je při výsadbě nezahrnout srdéčko. To je část nad kořenovým krčkem. Měla by být vždy nad zemí. Jakmile chceme rostlině dopřát, může se stát, že srdéčko zeminou zahrneme. Jahoda potom živoří a dlouho jí trvá, než vytvoří nové listy.
Stejně tak se nesmí zasadit moc mělko. Kořeny by byly obnažené a jahoda by špatně rostla. Hloubku volte tedy stejnou, jakou měla v kontejneru. Jahody s velkým kořenovým systémem je potřeba zasadit tak, aby se kořeny neohýbaly. To je vždy na škodu. Musí jít kolmo do země. Rostlina tak vůbec nepostřehne, že jste ji přemístili, a bude rychle růst dál.
Co je frigosadba?
Výsadbu jahod můžete provádět také z tzv. frigosadby. Jde o rostliny vytažené na podzim ze země, kterým se odstranily nadzemní části. Kořeny s kořenovým krčkem se následně zamrazily. Na jaře došlo k jejich vyjmutí. Takové rostliny po výsadbě neuvěřitelně rychle porostou. A bohaté úrody se s jistotou dočkáte už v letošním roce. Kořeny při výsadbě jahod z frigosadby zkraťte zhruba o 1/3 jejich délky. Jinak při jejich výsadbě postupujte stejně jako u běžných sazenic.

Počítejte ale s tím, že nevydrží tak dlouho jako klasický jahodník. Jejich obměnu budete muset provést nejméně o rok dřív.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Podívejte se, proč nasázet k jahodám česnek:
Publikováno: 27. 3. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová