reklama

Vypadá trávník po zimě děsivě? Pořádně ho vykartáčujte!

Provzdušnění trávníku má na jaře dobrý vliv na zdraví zeleného koberce, především jde pak o jeho dobrý zdravotní stav a přísun tolik potřebných živin. Proč a jak provzdušňovat? Jakým způsobem můžeme vyzrát na holá místa v trávníku? Odpovědi na všechny vaše otázky ohledně jarní péče o trávník vám přinášíme v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I vertikutační hrábě pomohou s provzdušněním trávníku, jsou však určeny jen na malé plochy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Provzdušňování trávníku provádějte na malých plochách speciálními hráběmi, větší travnaté plochy již obhospodařujte speciálním strojem, provzdušňovačem. Jeho pohon může být elektrický či benzinový, ale princip práce zůstává vždy totožný. Pracovní prvek proniká do zeleného koberce, zbavuje jej mechu a dalších nečistot, hlavně pak plsti, která vytvoří neprostupný krunýř, a trávník se tak trápí nedostatkem vláhy.

Pracovním prvkem je nejčastěji otočná klec nebo válec v ložiskách, který má na sobě osazené pružné hrabice a vysokou rychlostí zbavuje trávník všech nežádoucích elementů, jež mu brání ve zdravém růstu. Při menším množství nečistot sbírejte hmotu do koše. Pokud je trávník extrémně zanedbaný, koš ze stroje sejměte a po proceduře plochu shrabejte nebo použijte sekačku na trávu, která nečistoty snadno odklidí.

Provzdušňování se běžně provádí na podzim, ale když jste jej na podzim nestihli, máte ke konci března možnost. Provzdušněný trávník nevypadá sice moc hezky, avšak velmi rychle zregeneruje a bude dělat svému majiteli radost.

Vertikutační hřídel s noži se používá zjara, válec s pružinami pak především na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vertikutační hřídel s noži se používá zjara, válec s pružinami pak především na podzim

Vertikutace je podobná metoda, nicméně zbaví zelenou plochu nečistot a mechu (ne úplně). Posláním rotující hřídele s kalenými noži je vertikální řez trávníku, kterým je povrchově plocha rozrušena a ke kořenům trávníku se může dostávat vláha a živiny. U většiny strojů jsou obě techniky dostupné, a to díky výměnným pracovním prvkům nebo tak, že pracovní válec je osazen jak pružinami, tak noži.

Dosev trávníku provádějte tam, kde vzniknou po zimě holá místa. Důležité je před aplikací opravné směsi mírně nakypřit původní plochu a pak přidat reparační směs, rozhrabat, urovnat, utlačit a pravidelně zalévat.

Výsev travní směsi na holé místo, lepší je ale sáhnout přímo po speciální směsi na opravu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsev travní směsi na holé místo, lepší je ale sáhnout přímo po speciální směsi na opravu

Zhruba za dva týdny je, pokud není přes den příliš chladno, znát první výsledek vašeho snažení, kdy travní semeno začne klíčit. Reparační směs je opatřena i startovací dávkou hnojiva, které podpoří růst trávníku.

Zdroj informací: cestakbydleni.cz

Nedejte plevelům žádnou šanci:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 3. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček