reklama

Jak v nadcházející sezóně správně udržovat sekačku?

Správná údržba sekačky v nadcházející sezóně zahradničení je poloviční cesta k úspěchu. Správně udržovaná sekačka jednak udělá spoustu práce, čímž ušetří tu vaši, a také podstatně déle vydrží v provozu. Opravdu jste při odzimování sekačky na něco nezapomněli? Projdeme si spolu základní úkony, které sekačka vysloveně vyžaduje.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je tu jaro, je potřeba věnovat péči údržbě sekačky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Běžnou sekačku má doma asi kdekdo. A protože sekačka není stroj, který bychom si mohli dovolit kupovat každý týden, staráme se o naši pomocnici, seč to jen jde. Víme také, že správná a kvalitní údržba sekačky v provozuschopném stavu, je záležitost, kterou není radno podceňovat.

Pokud jsme úplní laici a nechceme si neodborným zásahem sekačku poškodit, využíváme služeb autorizovaných servisů, které nám nejlépe na podzim a znovu na jaře dají sekačku do pořádku, s nadcházející zimou sekačku zazimují a v předjarním období ji zase připraví na novou sekací sezónu. Jsou ale práce, které zvládneme doma sami, a nemusíme se obávat, že sekačce ublížíme.

Sekačka jako nová

Teď na jaře máme již sekačku připravenou na běžný provoz a co nevidět s ní vyjedeme na rostoucí pažit. Po každém sekání bychom měli sekačku očistit od zbytků trávy. Poslouží nám k tomu malé košťátko s jemným vlasem nebo široký štětec, kterým ometeme nečistoty z povrchu sekačky. 

Rozhodně nedoporučujeme používat na sekačku (a obecně na jakékoliv stroje s benzínovým, nebo dokonce elektrickým pohonem) tlakovou myčku, nebo s ní zajet dokonce do automyčky. Voda se dostane i tam, kam nechceme, tedy do motoru a elektrických rozvodů. V tu chvíli jsme se sekačkou dojezdili. Bohatě postačí, když sekačku povrchově omyjeme vodou se saponátem a dbáme na to, abychom vlhká místa vysušili. 

Výměna oleje

Většina zahrádkářů mění olej v sekačce tak, že sekačku vypodloží (např. špalky), nakloní ji na stranu a nechají olej vytéci do sběrné nádoby. Postup to není špatný, jen je potřeba dávat pozor, abychom sekačku nakláněli pouze na jednu stranu, jinak nám olej nateče do karburace.

Máme nepsané pravidlo, že na které straně u sekačky je výfuk, na té straně je také olejová výpusť. Chceme-li olej měnit poněkud komfortněji, pořídíme si vakuovou odsávačku, kterou olej z nádržky pohodlně vysajeme. Stačí několikrát zapumpovat jako u klasické pumpičky a olej odteče.

Výměnu oleje nám usnadní vakuová odsávačka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výměnu oleje nám usnadní vakuová odsávačka

Následně je potřeba ihned doplnit olej nový. Vždy se řídíme doporučením výrobce, co se týká typu oleje, tak i objemu. Nepřekračujeme stanovenou hodnotu. Po chvíli překontrolujeme hladinu oleje měrkou, která je na boční straně sekačky.

Svíčky 

Svíčky se doporučuje vyměnit minimálně jednou do roka. Je ale potřeba v průběhu sekací sezóny svíčky kontrolovat a čistit. Použijeme drátěný kartáč a spodní stranu svíček vždy očistíme od spalin.

Svíčky minimálně jednou za sezónu překontrolujeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svíčky minimálně jednou za sezónu překontrolujeme

Táhla

Táhla a mechanické páky je potřeba promazávat průběžně v sezóně. Že je nejvyšší čas sáhnout po vhodném mazadlu, zjistíme pokaždé, když máme pocit, že táhla jdou ztuha. 

Kontrola táhel je opravdu nutná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kontrola táhel je opravdu nutná

Nůž sekačky

Nůž sekačky přichází do styku nejen s trávou, ale také s hlínou, občas i s kameny a nejrůznějšími překážkami, umně skrytými v trávě. Právě kameny se s nožem sekačky moc rádi nemají, nejenže se při setkání s nimi nůž otupí, ale může dojít i k jeho ohnutí. V takové chvíli nestačí nůž jen nabrousit, ale bude potřeba jej zkontrolovat a vycentrovat. 

Nůž sekačky je podstatná součást
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nůž sekačky je podstatná součást

Broušení můžeme zajistit pomocí úhlové brusky. Vycentrování nože je pak důležitá záležitost. Pokud není nůž dobře a vyváženě usazený, bude se točit nerovnoměrně, dochází k namáhání motoru a unašečů a v neposlední chvíli nám může hrozit i nebezpečí, že nás nůž zraní.

Vycentrování zvládne i dítě. Každý nůž sekačky má uprostřed otvor, který se navléká na držák. Do otvoru jednoduše vložíme šroubovák a nůž na něj zavěsíme. Potom stačí jen zkontrolovat, zda jsou obě ramena nože v rovnováze, či zda se některé rameno nevychyluje. To rameno, které je vychýlené z rovnováhy, je pak potřeba ubrousit.

Vycentrování nože zvládne opravdu každý
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vycentrování nože zvládne opravdu každý

Když zlobí pojezd

Pojezd zvládneme "seštelovat" také sami. Pokud si nejsme jisti, samozřejmě tuto práci přenecháme odborníkům v servisu. Co ale zvládneme dokonale, to je kontrola klínového řemenu, která je nejčastější závadou špatně fungujícího pojezdu. Sekačku máme připravenou a seřízenou, dolijeme tedy benzín a můžeme vyrazit na zahradu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Dejte si záležet na správném výběru sekačky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 3. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová