reklama

Chcete pořádnou úrodu brambor? Začněte s pečlivou přípravou půdy

V době, kdy se zemědělské plodiny neustále zdražují, mnoho z nás sáhne po výsadbě brambor. Kromě vhodné sadby je velice důležitá pečlivá příprava půdy před výsadbou. Poradíme, jak a s čím ji nejlépe zvládnout.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kypření je základem před výsadbou brambor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jarní práce má mnoho z nás spjaté s přípravou půdy pro výsadbu brambor. Brambory mají rády záhřevnou půdu, která je lehká až středně těžká, ale velmi dobře zásobená živinami. Před výsadbou nezapomeňte kromě důkladného nakypření také mechanicky zlikvidovat plevele, které jinak mohou nehezky rychle růst, a to především na konci řádků.

Pro pěstování brambor nejčastěji využíváte velké záhony nebo políčko. Zde je již prakticky nemožné pracovat s ručním nářadím, protože taková práce je únavná a zdlouhavá. Je zcela na místě použít malou zahradní mechanizaci. Vhodným prostředkem je jednoosý kultivátor nebo lépe malotraktor, kde jsou kola tažné nápravy jednoduše zaměnitelná za okopávací nože rotačního kypřiče. Pokud je plocha po mírné zimě plná plevele, určitě to neřešte aplikací chemických postřiků.

Vhodnou technikou je mechanická likvidace, například zapojením hřebových bran za stroj a vyvláčení nežádoucích rostlin několika přejezdy za sebou. Po vláčení plevel sesbírejte na koncích políčka tak, aby nedošlo při následných agrotechnických činnostech k jeho nasekání. Například s pýrem je pak práce velmi složitá, protože tento plevel prakticky nelze z plochy odstranit.

Po povrchové úpravě půdy přichází čas na hlubší zpracování celé ornice. Pro snadné sázení jak ruční, tak strojové, celou plochu zpracujte rotavátorem. Nebojte se zjara aplikovat některé z hnojiv, které brambory mají rády. Častým a vhodným doplňkem výživy je kompost, který však pro zapracování rotavátorem musí být rozleželý a prostý nerozložených rostlinných zbytků. Nebojte se i přes podzimní přihnojení rozhodit na ploše i peletovaný kravský hnůj, který je přírodního původu. Během suchých období do sebe natáhne vláhu a postupně uvolní důležité živiny.

Aplikace hnojiva přímo do jamek při ručním sázení brambor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aplikace hnojiva přímo do jamek při ručním sázení brambor

Rotavátor je nutné používat tak, aby se nože celé zahlubovaly do půdy, díky tomu dojde k velmi preciznímu rozbití hrud, promíchání půdy s přidaným organickým materiálem a také provzdušnění.

Na těžších půdách přejeďte celou plochu alespoň dvakrát za sebou, docílíte zcela rovnoměrného a velmi kvalitního zpracování půdy. Nevadí ani zbytky hnoje, které se na podzim v půdě nerozložily, stroj je naseká na menší částice, které budou pomáhat se zadržováním vláhy (důležité především v období déletrvajících přísušků).

Mechanické odstranění plevele je sice náročnější, ale vhodnější než aplikace chemie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mechanické odstranění plevele je sice náročnější, ale vhodnější než aplikace chemie

A po dokončení kypření ponechejte půdu alespoň den odležet, a pokud již nemrzne ani v noci, pusťte se do sázení. Pozor, půda nesmí být jílovitá, ale ani přemokřená, v takových strukturách se i přes dobrou výživu rostlinám nedaří.

Zdroj informací: zahradnickakucharka.cz

Podívejte se, jak pečovat o brambory po vysazení:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček