reklama

Nenechte se připravit o úrodu ovoce, teď je nejvyšší čas jednat

Váháte, zda jarní postřik ovocných stromů provádět? Pak je odpověď jednoduchá. Určitě ano. Likvidace škůdců v tomto období je potřeba. A musí být účinná a správně provedená. Různí škůdci totiž přečkávají zimu ve formě vajíček nebo larev. Mšice, svilušky, štítěnky a další najdete v kůře, na pupenech i letorostech, ale třeba v paždí větví. Víte, jak se jich zbavit, abyste nepřišli o úrodu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jarní postřik stromů je důležitým krokem pro dobrou úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy jarní postřik aplikovat

Nejvhodnější dobou pro jarní postřik je konec vegetačního klidu, když začíná rašení. Dále je pak postřik vhodný až do stádia zeleného či růžového poupěte. Počkejte, až bude teplota vyšší než 7 až 10 °C a nebudou hrozit mrazy. Postřik (zejména olejovými přípravky) by mohl způsobit poškození. Počasí by také mělo být suché a bez větru, aby se postřik neroznesl. Také je vhodné počasí bez brzkých přeháněk. Postřik by měl na stromě zůstat minimálně 2 hodiny, případný déšť by ho smyl.

První předjarní postřik je potřeba provést těsně před rašením stromů. Nejlépe přípravkem na bázi mědi (Champion 50 WP), který je účinný proti houbovým a bakteriálním chorobám. V první půlce dubna je potom čas na postřik všech stromů proti přezimujícím škůdcům, u jabloně i proti strupovitosti. Ideální je kombinace olej a insekticid (například Biool a Mospilan 20 SP plus přípravek proti strupovitosti jabloní). Měl by proběhnout ve fázi zeleného pupenu až myšího ouška. Stejný postřik podruhé proveďte ve fázi zeleného nebo růžového poupěte.

Jak postřik aplikovat

Velmi důležité je kromě aplikace při správném počasí také postřik správně nanášet. Ošetřete jím vždy celý strom, každý záhyb, každou větvičku až do vrcholku. Nezapomeňte na celý kmen a všechny větve. Postřik je musí smáčet – je to takové množství, kdy se netvoří kapky, ale musí se rozlít po všech částech.

Pokud máte málo stromů, vystačíte si s ručním postřikovačem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud máte málo stromů, vystačíte si s ručním postřikovačem

Jaké nástroje na postřik použít

Pro jarní postřik ovocných stromů určitě využijete postřikovače. Ty mají nádržku i odměrku, snadno si tak namícháte potřebné množství. Rozprašovačem pak postřik aplikujete. Při míchání postřiku se nezapomeňte chránit. Vhodné jsou rukavice a brýle, případně i rouška a ochranný oděv. Postřik provádějte bez přítomnosti dětí a zvířat.

Postřiky jabloní a hrušní

Strupovitost vytváří na listech, plodech i květech šedočerné skvrny, listy žloutnou a opadávají, stejně jako květy a některé mladé plody. Ty se také deformují, praskají a mohou hnít. Můžete si zkusit pořídit strupovitosti odolnou odrůdu, pomůže i udržování vzdušné koruny stromu. Z postřiků můžete použít třeba Discus či Vitisan a Magnicur Core proti strupovitosti a padlí.

Padlí vytváří na stromech bělavý, moučnatý povrch, listy se mohou deformovat. Napadené části je vhodné co nejdříve odstranit. Působí proti němu stejné přípravky jako proti strupovitosti, tedy Discus, Vitisan a Magnicur Core.

Moniliniová hniloba napadá plody, které postupně hnijí. Nejčastěji z míst, kde došlo k narušení plodu. Proto je vhodné chránit strom také před hmyzem. Využijete proti ní Vitisan a Magnicur Core.

Pilatka jablečná způsobuje červivost jablek. Poznáte ji podle dlouhých jizev na slupce, kterou tvoří larvy. Jedna larva přitom může takto poškodit až 4 plody. Použijte postřik Mospilan 20 SP, NeemAzal T/S atd.

Mnoho ovocných plodů zničí červivost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mnoho ovocných plodů zničí červivost

Obaleč jablečný taktéž může za červivá jablka a hrušky. Chodbičky v nich jsou vyplněné jejich trusem a směřují k jadřinci. Plody předčasně dozrávají a opadávají. Pomůžou proti němu stejné prostředky -  Mospilan 20 SP, NeemAzal T/S.

Svilušky způsobují na listech malé světlé skvrny, které postupně hnědnou, list se deformuje a zasychá. Na spodní straně listů pak najdete škůdce ve všech fázích vývoje - od vajíčka po dospělce. Někdy je zlikvidují přirození nepřátelé, použít proti nim můžete použít Mospilan 20 SP, Sulka, Nissorun 10 WP, Biool, NeemAzal T/S apod.

Stejné přípravky vás ochrání i před mšicemi. Mšice mohou za svinování listů, zasychání letorostů a malé, deformované plody. Vlnatka krvavá je do červena zbarvená mšice, která saje na stromech. Na těch se potom vytváří boule a deformují se letorosty.

Rzivost hrušní poznáte podle oranžových, červeně lemovaných skvrn na listech, jsou většinou kulaté či eliptické. Zajímavé je, že hlavním hostitelem je jalovec, proto není vhodné mít tyto dva stromy v blízkosti. Pomáhají stejné postřiky, které fungují na strupovitost, tedy Discus, Vitisan, Magnicur Core.

Vlnovník hrušňový je roztoč, který saje na listech. Ty jsou potom plné červených, růžových nebo žlutozelených puchýřů. Později se barva mění na hnědou až černou. Plody jsou také zdeformované s hrbolky. Zkusit na něj můžete postřik Biool.

Mera skvrnitá saje na listech, letorostech a plodech hrušní. Na listech potom najdete rezavé skvrny, listy se svinují a deformují, později usychají a opadávají. Plody jsou malé, nedozrálé a také poškozené. Na postřik volte Mospilan 20 SP, Biool, Vertimec 1.8 EC.

Postřiky višní a třešní

Moniliniová spála napadá květy, které vadnou a hnědnou, usychají. Použít můžete přípravky Magnicur Quick či Magnicur Core. Moniliniová hniloba postihuje plody, které postupně uhnívají. I tady pomůže Magnicor.

Skvrnitost listů vytváří na listech malé červené skvrny, ty se postupně spojují. Listy mohou předčasně opadávat. Postřik přípravkem Syllit 65 WP.

Mšic na těchto stromech se zbavíte postřiky Biool či NeemAzal T/S.

Mšice si nevybírají, škodí na všech stromech a keřích v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mšice si nevybírají, škodí na všech stromech a keřích v zahradě

Vrtule třešňová je moucha, která má za následek červivost plodů, které pak hnědnou a opadávají. Působí proti nim například Mospilan

Postřiky švestek

Moniliniová hniloba napadá i tento strom, plody rychle hnijí. Účinný postřik je Magnicur Quick.

Suchá skvrnitost tvoří na listech žlutozelené skvrny, které později hnědnou a vypadávají. Nazývá se také dírkovitost. Pomůže Magnicur Core.

Puchrovitost slivoně napadá plody. Ty jsou větší a delší než ty zdravé, ale pokřivené, prohnuté a bez pecky. Na jejich povrchu se může tvořit šedobílý povlak. Plody postupně hnědnou a usychají. Použijte postřik Champion 50 WG či Vitální broskev.

Rzivost poznáte na listech, tvoří hranaté, žlutozelené až žluté skvrny. Listy se kroutí, schnou a opadávají. Opět vám pomůže Magnicur Core.

Švestky může napadnout i rez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Švestky může napadnout i rez

Svilušky na listech způsobují světlé skvrny, které pak hnědnou a deformují se. Na rubu listů můžete škůdce najít. Postřik proveďte například přípravkem Biool.

Mšic se opět zbavíte Bioolem či NeemAzalem T/S.

Pilatka švestková či žlutá (respektive její housenky) můžou za červivost slivoní. Malé otvory na plodech jsou vyplněné trusem, plody následně opadávají. Použijte NeemAzal T/S či Spintor.

Obaleč švestkový je dalším původcem červivosti. Kolem pecky chybí dužnina a prostor je plný trusu housenky. Ochranou bude Lepinox Plus.

Postřik broskvoní a meruněk

Důležitým postřikem u broskví je ten, který je ochrání proti kadeřavosti. Listy jsou skvrnité či puchýřkaté, světle zelené nebo červené barvy. Listy kadeří, najdete na nich i bělavý povlak. Plody jsou skvrnité, skvrny mají červenofialovou barvu. Volte postřik Champion 50 WG či Zdravá broskev plus.

Kadeřavost broskvoní je jednou z nejčastějších chorob
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kadeřavost broskvoní je jednou z nejčastějších chorob

Suchá skvrnitost způsobuje skvrnitost listů i plodů, odumírání pupenů. Skvrny na listech jsou žlutozelené nebo červenofialové, poškozené části později vypadávají. Plody mají červenofialové skvrny, které časem šednou. Také se deformují a praskají. Použijte měďnaté fungicidy, např. Champion 50 WP.

Strupovitost se týká hlavně plodů a letorostů obou stromů. Skvrny na plodech jsou zeleno až šedočerné se světlým okrajem. Nejvíce jich najdete u stopky. Plody se následně deformují a praskají. Aplikujte postřik Magnicur Core či Signum.

Moniliniová hniloba se týká i broskví a meruněk, plody rychle uhnívají, zejména od míst poškození. Jako ochranu zvolte postřik Signum nebo například Magnicur Quick. Meruňky tímto ošetříte i proti spále.

Na broskvoni i meruňkách můžete najít několik druhů mšic. Způsobují svinování listů, zasychání letorostů. Braňte se jim postřikem NeemAzal T/S, Sanium či Neudosan.

Obaleč východní nejprve napadá letorosty, další generace housenek už způsobuje červivost plodů. Postřik volte například Karate Zeon 5 cs či Sanium systém.

Hnědnutí listů meruňky se projevuje žlutozelenými, později hnědými skvrnami a hnědnutím žilek. Postřikujte Magnicur Core.

Zdroj informací: agromanualshop.cz; zahradnictvilibeznice.cz; zahradkari.cz; Receptář prima nápadů

Ovoce a zeleninu lze pěstovat i na velmi omezeném prostoru:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová