reklama

Nenechte se otrávit špatným počasím a zimou. Přivolejte si jaro sami

Jaro je krásným obdobím, kdy se příroda opět probouzí a vše začíná pozvolna rozkvétat. V přírodě a na zahradách se objevují první jarní květy a také v zahradnictvích můžeme objevit typicky jarní pokojovky pro sezonní dekoraci interiérů. Vynikají pestrými barvami a bohatým kvetením. K těm nejkrásnějším patří starček, cinerárie (Senecio cruentus) a pantoflíček (Calceolaria). Do každého bytu přinesou vítané oživení a vykouzlí jarní atmosféru.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherně rozkvetlé starčeky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K těm nejkrásnějším patří starček, cinerárie (Senecio cruentus) a pantoflíček (Calceolaria). Do každého bytu přinesou vítané oživení a vykouzlí jarní atmosféru.

Starček, cinerárie (Senecio cruentus)

Domovinou této krásky jsou lesy Kanárských ostrovů a  Afrika. Nejčastěji ji najdeme v tmavších, horských lesích s vlhkým klimatem. Rostliny jsou okolo 40 cm vysoké, pěkně košaté, kompaktního tvaru. Listy jsou tmavě zelené srdčitého tvaru, květy vykvétají v bohatých květenstvích. Samotný květ je tvarem podobný sedmikrásce, ne však barvou. Barevná škála se pohybuje ve studených tónech, bílé, růžové, fialové i modré. Běžné jsou také vícebarevné kombinace.

Pěstební podmínky

Vhodná stanoviště a správná péče jsou klíčovými faktory úspěšného pěstování rostlin. Stanoviště musí být světlé, ale bez přímého slunce. Velice dobré umístění je na východním či západním okně. Nikdy ale rostlinu nepostavíme do tmavého koutu, bude zde pěkná několik dnů a poté odumře. Starček nemá rád vysoké teploty, proto ho nikdy neumístíme na teplé místo poblíž topení nebo v kuchyni, kde se často vaří. Ideální teplota pro pěstování této rostliny je 10 až 13 °C. Druhou důležitou zásadou je pravidelný vláhový režim. Nezapomínáme tedy rostlinu zalévat v pravidelných intervalech odstátou vodou pokojové teploty.

Nejlepší je ale voda dešťová, která je navíc měkká a rostlině vyhovuje lépe. Do zálivkové vody přidáme každé dva týdny tekuté hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. Při dodržení pěstebních podmínek nám starček vydrží kvést po dobu 4 - 6 týdnů. Délku a kvalitu kvetení výrazně ovlivňuje teplota, pozor dáme zejména na teploty nad 20 °C. Starček preferuje substrát založený na bázi rašeliny, rostlinu ale nikdy nepřesazujeme. Necháme ji růst a kvést v květináči, ve kterém jsme ji zakoupili.

Starček okouzlí svými nádhernými dvoubarevnými variacemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starček okouzlí svými nádhernými dvoubarevnými variacemi

Cinerárie mohou sužovat mšice, k jejich napadení dojede zejména ve chvíli, kdy je rostlina vystavena stresovým podmínkám. Mšice se proto nejčastěji objeví ve chvíli, kdy rostlina přeschne nebo je vystavena příliš vysokým teplotám. Při napadení použijeme lepové desky, které zároveň slouží jako signalizace. Zpočátku proti napadení také můžeme zakročit šetrným postřikem, nejlépe na ekologické bázi.

Pantoflíček, kalceolárie, dmuloret (Calceolaria herbeohybrida, Calceolaria integrifolia)

Tato zajímavá rostlina nese opravdu květy připomínající malé botičky - pantoflíčky. Jejich barva je nejčastěji jasně žlutá, ale může být i „tygrovaná“, oranžová nebo oranžovo hnědá. Listy jsou jemné, na dotek sametové. Je zhruba stejně velká jako cinerárie, pochází ale z Jižní Ameriky. Také ona dává přednost chladnému místu, vydatné zálivce a jasnému světlu. Ve velmi teplých místnostech shazuje květy a poupata. Miluje vlhký vzduch, ale vyvarujeme se smáčení listů a květů.

Zálivku provádíme nejlépe měkkou, vždy odstátou vodou pokojové teploty, stejně jako v případě cinereárie. Pantoflíček si potrpí na vlhčí prostředí, proto je vhodné květináč postavit do podmisky s kamínky, ve kterých udržujeme nízkou hladinu vody. Květináč tedy nestojí přímo ve vodě, ale odpařující se voda pomáhá zvlhčovat vzduch okolo rostliny. Pozitivní vlastností tohoto druhu je velmi vzácný výskyt chorob a škůdců. Při neopatrné zálivce na listy hrozí napadení plísní šedou.

Pantoflíček v tradiční žluté barvě s oranžovo - hnědými skvrnkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pantoflíček v tradiční žluté barvě s oranžovo - hnědými skvrnkami

Kalceolárie patří mezi letničky, což znamená, že po období bohatého kvetení, které trvá až 7 týdnů od jara až do léta, odumírá. Nemá tedy cenu se pokoušet o její delší pěstování. Je ale možné zkusit pantoflíček vypěstovat ze semen. Pěstování se tradičně provádí v zahradnických podnicích, protože výsev je potřeba provést velmi brzy. Mladé semenáčky navíc pro správný vývoj potřebují dostatek světla, o které je v zimním období nouze.

Pokud zajistíme světlo a vyhovující teplotu okolo 19 °C, je možné výsev semen vyzkoušet. Nejlepší je rašelinový substrát obohacený o drnovku a písek. Jemný množárenský substrát také udělá dobrou službu. Semena vyséváme pouze na povrch substrátů, nezasypaváme. Pravidelně mlžíme postřikovačem. Mladé semenáčky pikýrujeme, rozsazujeme do malých květináčků a podle toho, jak rostlina narůstá, přesazujeme do větších.

Pantoflíček s atraktivně oranžovými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pantoflíček s atraktivně oranžovými květy

Následné pěstování

Stejně jako pantoflíček, tak i starček je jednoletou rostlinou, nepěstujeme jej proto déle. Pro dlouhodobé pěstování zvolíme rostliny jiného druhu. Rozhodně se jedná o velmi krásné a atraktivní květiny, o které by byla velká škoda se na jaře ochudit. Navíc jejich kvetení je při dodržení pěstebních podmínek opravdu dlouhé, takže se rozhodně vyplatí. Úkolem těchto rostlin je oživit interiér, zapůsobit jako výrazná dekorace po krátkou dobu a doplnit tak na sezonní bázi základní sortiment pokojovek.

Atraktivní tygrované zbarvení květu květu pantoflíčku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Atraktivní tygrované zbarvení květu květu pantoflíčku

Tip:

Pokud pantoflíček začne shazovat listy a poupata, je to jasná známka toho, že rostlinu pěstujeme v přetopeném prostředí. Pantoflíček okamžitě přeneseme do světlé místnosti s teplotou nižší než 20 °C.

Zdroj informací: plantas.facilisimo.com

Podívejte se, jak správně přesadit pokojovky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková