reklama

Právě teď je potřeba ochránit ovocné stromy proti přezimujícím škůdcům

Jaro se mocně hlásí ke slovu, na svatého Jiří nejenže vylézají hadi a štíři. V tuto dobu, kdy povoluje kůra na stromech, se ven dostávají také všichni možní škůdci, kteří zde vesele přezimovali. Aby se vzápětí nevrhli na naše ovocné stromy a rašící sazenice na záhonech, je potřeba jim zamezit přístup kamkoliv a nejlépe je bez milosti zlikvidovat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Víte, jak provést ochranu ovocných stromů před škůdci? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ochrana ovocných stromů před škůdci

Na stromech se zatím neobjevují ani nové lístky, a mnohde ani květy. Spousta oblastí se teprve probouzí ze zimního spánku, nejinak na tom nejsou ani ovocné stromy. Každý, kdo má zahradu a v ní právě ovocné stromy, v tuto dobu již řeší možný výskyt škůdců. Ačkoliv v povětří ještě nepotkáme ani mouchu, ochrana ovocných stromů před škůdci je více než aktuální právě v předjaří.

Při použití nejrůznějších chemických i biologických postřiků musíme brát v potaz, že postřiky se provádějí v několika fázích. Pokud opomeneme tu první, další budou pravděpodobně již velmi málo účinné. Zaměříme se dnes na ochranu jabloní a povíme si, jací škůdci nebo choroby je mohou napadat a jak se jim bránit.

Postřik provedeme velmi důkladně na všechny části stromů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Postřik provedeme velmi důkladně na všechny části stromů

Jabloně

Na jabloních se nám nejčastěji vyskytuje obaleč jablečný (Cydia pomonella). Je to drobný motýl, jehož housenky jsou spolupachateli následně se vyskytnuvší moniliózy. Z nakladených vajíček se líhnou housenky na konci května (samičky kladou vajíčka na malá, teprve se vyvíjející jablíčka). Po proniknutí do plodu pak vytvářejí housenky uvnitř chodbičky směřující ke středu plodu. Napadené mladší plody opadávají, starší plody dozrávají poškozené. Protože však housenky obaleče přezimují pod kůrou ovocných stromů, je velmi těžké je odsud vyhnat. Dokonce se na taková místa nedostanou ani ptáci. Housenky nejsou příliš vybíravé a jako hostitelský strom, kde hodlají přezimovat, jim neslouží jen jabloně, ale také hrušně, slivoně nebo ořešáky.

Drobný motýlek obaleč jablečný klade vajíčka přímo na vyvíjející se jablka
Drobný motýlek obaleč jablečný klade vajíčka přímo na vyvíjející se jablka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Housenky obaleče nalezneme i na dalších druzích ovocných stromů
Housenky obaleče nalezneme i na dalších druzích ovocných stromů (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Lapače

Na jaře, jakmile jabloně začínají kvést, můžeme udělat první opatření. Tím je rozmístění feromonových lapačů ve formě oblíbených žlutých lepových destiček. Pokud ale nejsme na zahradě každý den, těžko zvládneme spočítat, kolik jedinců se na destičku nachytalo za jeden den, a následně pak vypočítat procentuální výskyt obaleče. 

Feromonové lapače nás zbaví polétavých škůdců
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Feromonové lapače nás zbaví polétavých škůdců

Hlístice

Proto raději vyzkoušíme postřik. Ačkoliv se běžné chemické postřiky provádí v úplném rozkvětu ovocných stromů, biologický postřik s použitím parazitických hlístic rodu Steinernema feltiae můžeme aplikovat již nyní. Tyto hlístice jsou pro člověka a další teplokrevné živočichy naprosto neškodné. 

 Hlístice jsou velké 0,5 -1 mm a jsou přirozenými predátory larev smutnic (Sciaridae), hrbilek (Phoridae), vrtalek (Agromyzidae) a dalších škodlivých a nepříjemných mušek. Napadají také některé housenky, mravence a larvy much a molů. Vyžadují vysokou vlhkost půdy, protože se pohybují ve vodě.

Sáček s hlísticemi rozmícháme ve vodě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sáček s hlísticemi rozmícháme ve vodě

Ochranu provádíme během měsíce března (až dubna), tedy dříve, než se housenky obaleče stihnou zakuklit do svých kokonů. Teploty nad 16 °C jsou pro housenky znamením, že nastal jejich čas, a v takové chvíli je veškerá biologická ochrana jabloní zcela zbytečná. Postřik provádíme, pokud je venkovní teplota alespoň 10 °C. Ideální počasí pro postřik je po dešti, dokud jsou ovocné stromy dostatečně ovlhčené. 

Postup přípravy postřiku

Sáček s hlísticemi rozpustíme v menším množství vody, důkladně promícháme a nalijeme do postřikovače. Doplníme vodou do 10 litrů. Postřik provádíme plošně po celém stromě, snažíme se zasáhnout nejen kmeny, ale i kosterní větve a místo pod stromem, protože zde se mohou housenky obaleče vyskytovat také. Kromě jabloní proti housenkám obaleče jablečného stříkáme také ostatní ovocné stromy, které se vyskytují v sousedství. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak bojovat proti obaleči jablečnému:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová