reklama

Toužíte po lásce, zdraví a duševním klidu? Požádejte o pomoc stromy

Stromy jako ochránci byly pro naše předky samozřejmostí. Považovali je za živé bytosti a rozmlouvali s nimi. Především je měli v hluboké úctě. Dobře totiž věděli, že jsou důležitými pomocníky, kteří pomáhají uchovávat v přírodě rovnováhu, udržují vláhu v půdě. Také považovali mnohé z nich za symboly zdraví, štěstí a nositele odvěké moudrosti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stromy jako ochránci pomáhají nejen naší zahradě, ale pozitivně působí i na nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I my můžeme přistupovat ke stromům jako k ochráncům a pomocníkům, a to nejen k těm, které rostou ve volné přírodě. Stejnou funkci plní i stromy z naší zahrady.

Jak stromy vybírat

V jisté výhodě je pochopitelně ten, kdo má velkou zahradu nebo pozemek, kde je hodně stromů a zároveň prostor pro výsadbu nových. Ale i majitelé malých zahrádek jistě najdou nějaký vhodný stromek, který se stane ozdobou, pomocníkem a ochráncem. Než se ale rozhodnete, který to bude, měli byste si uvědomit několik důležitých věcí.

  • Výběr podle velikosti – zjistěte si, do jaké výšky a šířky koruny strom dorůstá, abyste nebyli překvapeni, že je pro něj vaše zahrada malá.
  • Lokální druh – exotické dřeviny jsou sice krásné, ale měli bychom dávat přednost druhům, které jsou u nás doma a bez problémů zvládají klimatické podmínky, v nichž žijeme.
  • Co od stromu očekáváte – někdo chce strom spíše jako ozdobu, jiný zase uvítá, když vysazený druh bude i užitečný. Zvláště při omezeném prostoru dobře zvažte, co chcete. Mnohé užitkové stromy, jako jsou například jabloně, hrušně nebo třešně, patří nejen mezi užitečné, ale také velmi krásné stromy.

Správné podmínky – vyberte druh podle typu půdy, vlhkosti a dalších faktorů, které není těžké zjistit, a o volbě toho správného stromu se případně poraďte s odborníkem.

Stromy jako magické bytosti

Když zvážíte, jaké stromy byste chtěli a jsou pro vás ty vhodné, můžete si pohrát i s magickou mocí, kterou podle dávných mýtů vládnou. Věřte, nevěřte – „kouzlit“ dovedou i ty běžné druhy, které nás obklopují a přijdou nám tak nějak samozřejmými obyvateli zahrad i divoké přírody.

Jabloň pěstovali už naši předkové v době kamenné a šlechtěné odrůdy znali Keltové nebo staří Římané. Je symbolem dokonalosti, lásky a nesmrtelnosti, a proto se často objevuje v mýtických příbězích a pohádkách, v nichž má pochopitelně čarovnou moc. Spolu s hrušní prý pomáhá při věštění, přičemž u jabloní hledali odpovědi spíše muži, u hrušně zase ženy.

Pohrajte si s magickou mocí stromů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pohrajte si s magickou mocí stromů

Hrušeň bývá někdy v mytologii považována za rodnou sestru jabloně a má také podobné schopnosti. Dříve se věřilo, že když se vylije voda z prvního koupání novorozené holčičky na hrušňový kmen, bude malá dívenka zdravá.

Ořešák pomáhá odpoutat se od minulosti, jeho energie otevírá cestu k novým začátkům a posiluje naši vůli jít za svým cílem. Stačí, když pod ním na chvíli spočinete nebo se ho budete jemně dotýkat.

Třešeň dodává odvahu, ženskou energii a snižuje únavu. Přináší sílu jara, a tím pádem má i omlazující vliv na celý organismus. Ostatně je dobře známý zvyk líbat se s milovanou bytostí pod rozkvetlými třešňovými stromy.

Švestka má svoje místo všude tam, kde nám záleží na harmonických partnerských vztazích, které harmonizuje. Zároveň je „vysílačem“ pozitivní energie.

Líska nám dává nejen chutné oříšky, ale posiluje inspiraci a kvalitní spánek. Pokud usnete přímo pod lískovým keřem, dostaví se prý krásné erotické sny. Druidové věřili v její věštecké vlastnosti, proto si z lískového dřeva vyráběli kouzelnické hůlky.

Dub najdeme často u starých venkovských chalup, protože jejich obyvatelé věřili, že jeho mocné ozdravné schopnosti jim zaručí sílu a trvalé zdraví. Kouzelné jsou i jeho plody – žaludy. Vyzařuje z nich síla, která nám pomáhá uskutečnit všechny záměry a posiluje myšlení. U pohanů byl váženým stromem, a pokud si z něj něco vzali (třeba větévku, nebo žaludy), zanechávali pod ním dárky na usmířenou, třeba jen napsaných několik vlídných slov.

Jasan v lidové magii nezastupitelné místo, protože prý umí zbavovat neduhů. Pomáhá také klepání na jasanový kmen, chceme-li, aby nám něco vyšlo nebo se něco nepokazilo.

Javor vrací životní sílu, zbavuje pocitu ukřivdění a životního zklamání. Pomáhá rovněž tělu zvládat chronické choroby.

Vrba byla uctívaným stromem od pradávna. Sice je symbolem smutku, ale zároveň také obnovy a víry ve znovuzrození stejně jako moudrosti. Má v sobě inspirativní energii, kterou dnes vnímají umělci a dříve kněží dávných kultů.

Olše bývala někdy považována za spojence čarodějnic, ale také za domov elfů, vodníků či bludiček. Lidem dodává sílu hledět do budoucnosti a posiluje ty, kteří se potýkají s nerozhodností.

Habr je dnes bohužel mnohem vzácnější než v minulosti. Vyzařuje z něj síla, kterou si můžete načerpat ve chvílích, kdy překonáváte nějaké nesnáze. Když se naladíte na „jeho“ vlnu, naučíte se větší toleranci a získáte empatie vůči potřebám druhých.

Vybírejte stromy tak, abyste se cítili dobře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vybírejte stromy tak, abyste se cítili dobře

Lípa je nejen naším národním stromem, ale je také symbolem božské a věčné pravdy, harmonie a spravedlnosti. Učí nás porozumění, soucitu a chrání před zlými mocnostmi. Dříve ji vysazovali nejen jako ochránce domova, ale celé komunity, protože prý umí smiřovat rozhádané strany.

Borovice byla Kelty považována za „moudrý“ strom, který navíc dodává radost ze života lidem se sklonem k melancholii a smutku.

Modřín je podle pověstí stromem horských víl, které ho chrání. Jeho dřevo chrání před zlými kouzly, a když pod ním chvíli posedíte, získáte sebedůvěru a zbavíte se negativní energie, kterou na vás přenesli nepřátelsky naladění lidé či vrtkavý osud.

Posvátná sedmička

Keltové stromy chránili jako posly bohů a moudré tvory. Největší úctě se u nich těšila „nejposvátnější sedmička“, do které patřily jabloň, bříza, olše, vrba, habr, dub a líska. Pokud někdo ublížil stromu z této skupiny, byl zle potrestán, většinou ztrátou života.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů

Chraňte stromy na vaší zahradě před škůdci:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 4. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová