reklama

Jak si udělat předzahrádku, která bude pro potěchu oka i duše?

Předzahrádka je takový malý klenot, který vkusně (někdy i nevkusně) reprezentuje náš dům. Měli bychom tedy dbát na to, že si předzahrádky budou všímat kolemjdoucí, tudíž ji koncipovat tak, aby nepůsobila rušivě a nepatřičně. Jaký je výběr rostlin a dekorací na předzahrádku a jak se o ni celkově starat? Poradíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předzahrádky jsou malým, ale výrazným šperkem našeho domu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak si udělat předzahrádku

Předzahrádky jsou vidět ve městech i na vesnicích, v Londýně - stejně jako v Aši. Jsou většinou tím prvním, co spatříme, pokud vstoupíme na pozemek u domu. A protože předzahrádky mají především estetický a reprezentativní styl, měly by být podle toho koncipovány. S citem tak, jak je stavěn celý dům, by měly být i předzahrádky osázeny a dekorovány. Rozhodně nemá smysl vnucovat starému domu moderní zahrádku a naopak. 

Původní záměr předzahrádek byl nejspíš ve využití malého kousku půdy před a okolo domu, kde se daly vypěstovat suroviny do kuchyně - bylinky, drobná zelenina. Také se tato postupně místa začala hojně využívat jako okrasná, a proto se zde pěstovaly okrasné květiny.

Moderní předzahrádka preferuje kámen a nenáročné rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moderní předzahrádka preferuje kámen a nenáročné rostliny

Sever, jih, východ nebo západ

Každá světová strana u domu skýtá jiné podmínky pro pěstování rostlin. Je nutné to brát v potaz při výběru vhodných květin nebo zeleniny. Severní strana poskytuje převážně polostín až stín. Proto budeme do severní předzahrádky vysazovat stínomilné rostliny - rododendrony, hortenzie nebo břečťan. Velmi příjemné zde bude vytvoření malého lesního zákoutí s použitím lesních rostlin, které jsou zvyklé na stín. V létě mohou takové místo zkrášlit srdcovky a pomněnky.

I volná prostranství před paneláky a činžovními domy se mohou proměnit v útulné předzahrádky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I volná prostranství před paneláky a činžovními domy se mohou proměnit v útulné předzahrádky

Naopak jižní předzahrádka bude po většinu dne zalitá přímým sluncem. Pěstování zeleniny zde bude prakticky nemožné (můžeme však předzahrádku využít pro předpěstování). Z okrasných květin musíme vybírat takové, které vydrží i prudký úpal. Můžeme vsadit na růže nebo okrasné traviny. Velmi hezky zde bude působit také malý skalničkový záhon se suchomilnými rostlinami, jako jsou rozchodníky, netřesky a podobně. Oblíbený zde bude i ořechoplodec (Caryopteris), který k vám přiláká včely. Jižní předzahrádka také uvítá středomořské dřeviny a květiny. 

V případě předzahrádek je maximálně nutné dbát na střídmost. Několik metrů čtverečních, přeplácaných velkým množstvím rostlin, působí neesteticky a chaoticky. Zde platí - méně znamená více. Západní strana je obecně více slunnější, ale pouze v odpoledních a večerních hodinách, polovinu dne zde rostliny stráví ve stínu. Bude se zde dařit nejvíce cibulovinám a trvalkám, které mají rády polostín.

Nedostatek prostoru lze řešit jednotlivými záhony nebo okrasnými truhlíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nedostatek prostoru lze řešit jednotlivými záhony nebo okrasnými truhlíky

Východní strana je ošemetná v tom, že ihned zrána je zalitá sluncem, zatímco během dne se začne halit do stínu. Proto sem nikdy nebudeme vysazovat časně zjara kvetoucí rostliny, kterým by ranní slunce mohlo poškodit nasazená poupata.

Novostavba vs. venkovské stavení

Předzahrádka ve městě bude koncipována zcela jinak než předzahrádka na vesnici. Také musíme zohlednit typ stavby, u níž se bude předzahrádka nacházet. Právě novostavby dbají na moderní, světlý a nenáročný komplex. Předzahrádka zde bude symetrická, okrasné rostliny přesně rozložené a  nenáročné na údržbu, záhony prosypané mulčem a cestičky kačírkem. K tomu připočteme nízký gabionový plůtek a při dostatku místa i umělé jezírko s minifontánou.

Dekorace i rostliny budou v dokonalé symbióze. Co se týká barev, převládají odstíny šedé, antracitové, černé a bílé. Mezi materiály dominuje kámen a dřevo, dekorace budou kovové nebo kamenné. Rostliny zvolíme nenáročné na pěstování, vynikne zde spousta okrasných travin, nízké dřeviny a rostliny typu Dichondra argentea (trvalka původem z Austrálie). Dále se zde uplatní skalničky a stálezelené keře a půdopokryvné rostliny.

I takto minimalisticky může vypadat předzahrádka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I takto minimalisticky může vypadat předzahrádka

Moderní předzahrádka pamatuje také na udržitelnost, proto může být používána jako bylinková zahrádka, která není náročná na prostor. Běžné kuchyňské bylinky doplní kvetoucí byliny, použitelné nejen v kuchyni, ale i v lidovém léčitelství. Na předzahrádkách lze nalézt i drobné bobuloviny (rybízy, angrešty, maliny nebo kanadské borůvky), často plocha slouží zároveň jako jahodový záhon. Podmínkou u těchto "jedlých" předzahrádek je, aby byly co nejdál od pozemních komunikací a průmyslových center.

Typická venkovská stavení předzahrádky milují. Jsou ukázkou minulých dob a ne zřídkakdy se zde zastavil čas. Není to na škodu, neboť takové předzahrádky jsou milým připomenutím naší minulosti a ukazují k návratu ke kořenům. Často zde nalezneme popínavé růže, floxy nebo kopretiny. Celkově může taková předzahrádka působit jako svěží letní louka. Nalezneme zde téměř vždy starou oprýskanou lavičku, která vkusně (i přes svou patinu) doplňuje celkový ráz předzahrádky.

Venkovská předzahrádka může působit trochu chaoticky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Venkovská předzahrádka může působit trochu chaoticky

Dekorace na předzahrádce

Doby sádrových trpaslíků a miniatur hradů jsou nenávratně pryč, i když na některých "recesistických" předzahrádkách dosud můžeme nalézt sedm trpaslíků i se Sněhurkou, plejádu zástupců živočišné říše nebo nejrůznější stavbičky (dřevěná atrapa studny, větrný mlýn), a to vše vyvedeno z plastu a v zářivých barvách. V některých případech můžeme takové předzahrádky brát jako vtipnou vsuvku mezi standardem okolo. U dekorací musíme mít na paměti, že se každá do předzahrádky nehodí. Budeme se snažit vyvarovat nadměrných a prostorově výrazných plastik, soch a staveb. 

Do předzahrádky umisťujeme nejen květiny, ale třeba také bylinky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do předzahrádky umisťujeme nejen květiny, ale třeba také bylinky

Stavba předzahrádky

Předzahrádku budujeme teprve tehdy, pokud máme hotové okolí domu. Základem je celý prostor, kde předzahrádku bude třeba důkladně zrýt a odstranit zbytky po stavbě, kameny (pokud nepočítáme se skalkou) a další nevhodné materiály. Předzahrádky by měly být vzdušné a otevřené, proto eliminujeme vzrostlé stromy a křoviny na nezbytné minimum. 

Předzahrádka by měla mít v každém ročním období aspoň minimální podíl kvetoucích a barevných rostlin. Snažíme se tedy prostor vyplnit jarními cibulovinami, které postupně budou přenechávat své místo letničkám, a celoročně zde budou trvalky. 

Jestliže toužíte po předzahrádce, ale okolí vašeho domu je v betonu nebo zastavěno zámkovou dlažbou, vsaďte na velké vyvýšené záhony či okrasné truhlíky. I takováto minimalistická předzahrádka okamžitě zkrášlí šeď zdí a chodníků. 

Zdroj informací: homezin.cz, abecedazahrady.dama.cz

Vyrobte si variabilní zahrádku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová