reklama

Jahody zasazené na jaře budou zárukou úspěšné sklizně

Pokud chcete ještě letos sklízet sladké jahody, je nyní ideální čas pořídit si sazenice. Tápete, jakou zvolit odrůdu? Několik rad a tipů přináší Vraňany Farma Hanč, která je největším tuzemským pěstitelem jahod a už teď nabízí výběr těch nejkvalitnějších sazenic.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zasaďte si na jaře kvalitní jahody. Pomůžeme vám vybrat ty správné sazenice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby vaše pěstitelské úsilí přineslo vytoužené sladké plody, je důležité věnovat mu velkou pozornost už od samého začátku, a to při výběru těch správných sazenic. Sazenice jsou v nabídce dle ročního období a lze je rozdělit na čerstvé prostkořenné sazenice (zelená sadba), mražené sazenice tzv. FRIGO a zakořeněné sazenice v platech.

Už od února můžete zakoupit sazenice FRIGO, které jsou následně dostupné až do července. Pod tímto názvem se skrývá chlazená sadba uchovávaná v -1 až -2 °C, která je zbavena listů. Její velkou výhodou je, že rostliny nejsou v průběhu zimního období vystaveny teplotním výkyvům. Díky tomu jsou plné energie, jsou vitální a mají velkou zásobu látek potřebných pro růst. Po zasazení proto rostou velmi rychle a rychle se rozrůstají. Od března do října pak můžete koupit zakořeněné sazenice, kdy je FRIGO sadba kontejnerována do packů nebo jednotlivých květináčů.

Aby vaše pěstitelské úsilí přineslo vytoužené sladké plody, je důležité věnovat mu velkou pozornost už od samého začátku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby vaše pěstitelské úsilí přineslo vytoužené sladké plody, je důležité věnovat mu velkou pozornost už od samého začátku

Benefitem takových sazenic je, že umožňují výsadbu jahodníků v průběhu celého vegetačního období. V neposlední řadě pak máte možnost zvolit čerstvé sazenice, které se sklízí z matečných porostů přibližně od 20. srpna do konce října. Pokud si nevíte s výběrem rady, je vždy dobré se obrátit na odborníka, který vám s výběrem poradí i podle toho, jaké jsou vaše potřeby.

Ať už se ale rozhodnete pro kteroukoliv variantu, je vždy důležité, abyste měli kvalitní zdravé sazenice. I proto u nás nabízíme certifikovanou sadbu a rostliny k prodeji pečlivě kontrolujeme. Na výběr máme až 30 odrůd sazenic. Zároveň doplňujeme, že je dobré, abyste si při koupi rostlinu vždy dobře prohlédli, a to nejen její nadzemní část, ale také kořeny.

Jakou zvolit odrůdu?

V současné době máte na výběr celou řadu odrůd vhodných do záhonu i do truhlíků na balkony a terasy. Rozdělit je můžete podle doby plodnosti, kdy se rozlišují rané, polorané a pozdní. Rané jahody plodí obvykle koncem května a začátkem června, polorané začátkem června a pozdní od konce června. Aby to ale nebylo úplně jednoduché, odrůdy se odlišují také podle toho, kolikrát do roka plodí, a tak můžete mít odrůdy jednou plodící nebo stáleplodící, z nichž si budete na sladkých jahodách pochutnávat až do zazimování.

Ne nadarmo je Karmen královnou všech jahod
i (Zdroj: Farma Vraňany)
Ne nadarmo je Karmen královnou všech jahod

Odrůda Karmen

Ne nadarmo je Karmen královnou všech jahod. Tato česká odrůda má velké plody, nádhernou tmavě červenou barvu a výraznou jahodou chuť, kterou si zamilujete. Jahody jsou šťavnaté, sladké a cítíte z nich i aroma lesních jahod. Karmen patří mezi středně rané odrůdy a má velkou plodnost. Jahodové farmy využívají Karmen pro všechny své produkty – marmelády, mošty a džemy, protože je jednoduše perfektní.

Kde jahody pěstovat?

Jahody jsou naštěstí poměrně přizpůsobivé, a tak je můžete pěstovat, ať už bydlíte v nížinách nebo podhůří. Stejně tak se jim bude dařit téměř v každé půdě. Výjimkou jsou v tomto případě půdy, které jsou příliš mokré, jílovité nebo štěrkovité. Při volbě místa, kam jahody zasadíte, byste ale nikdy neměli zapomínat na to, aby měly dostatek světla a také dostatek závlahy.

Stejně důležité je i poskytování živin hnojením, aby sazenice rostly zdravě a měly bohatou úrodu. Zároveň má tip pro všechny, kteří nemají zahradu a rádi by si sladké ovoce také pěstovali. Jahody lze dobře pěstovat i na balkoně. V posledních letech se velké oblibě těší převislé jahody, které si v květináči snadno vypěstuje téměř každý. Kde jahody pěstovat?

Převislé jahody jsou poměrně nenáročnou balkónovou rostlinou a nabízí bohatou úrodu
i (Zdroj: Farma Vraňany)
Převislé jahody jsou poměrně nenáročnou balkónovou rostlinou a nabízí bohatou úrodu

Vraňanská převislá

Vypěstujte si jahody i na balkoně. Převislé jahody jsou poměrně nenáročnou balkónovou rostlinou a nabízí bohatou úrodu, a to už od 8 týdnu od výsadby. Vedle sladkých plodů, ze kterých se můžete těšit od jara až do podzimu, vám navíc budou dělat radost i na pohled.

Zdroj informací: Farma Vraňany

Podívejte se, jak si poradit s jarní výsadbou jahod:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce