Jarní péče o trávník je nezbytná. Trávníky jsou v našich končinách ve velké oblibě, ať už na malých zahradách, nebo jako rozsáhlé louky třeba u horských chalup. Tam je ale péče trochu jiná. Jak se o takový trávník u domu na jaře postarat?
Jarní péče o trávník
Jarní péči o trávník rozhodně nepodceňte. Intenzivně využívaný porost u domu vyžaduje větší pozornost a péči. Po zimě nevypadá nikdy příliš dobře. Najdete v něm velké množství stařiny, plst z minulého roku, mech. Takový trávník byste měli zrenovovat.

Provzdušnění trávníku
Prvním krokem při jarní péči o trávník je jeho provzdušnění. Na to použijte vertikutátor. Jednoduše a účinně odstraní stařinu i starou plst. Zároveň prořízne kořínky. Díky tomu se zpřístupní cesta vodě a živinám až ke kořenům.
Vertikutační nože nebo vyčesávače?
Na provzdušnění trávníku je vhodné mít na vertikutátoru nasazené vertikutační nože. Další možnou variantou jsou vyčesávače. Ty použijte ale jen v případě, že není nutné prořezávat drny. Jejich pomocí vyčešete stařinu a případný mech.


Co s odstraněným materiálem
Na malé ploše vznikne provzdušňováním jen malé množství organického materiálu a můžete ho sbírat do koše. Pokud je plocha větší, sbírání do koše se už nevyplatí. Je lepší nechat padat vyčesanou trávu a plst na povrch a teprve následně ji vyhrabat nebo sesbírat pomocí sekačky. Protože jde o organický materiál, odnášejte ho do bioodpadu nebo na kompost.

Pokračujte přihnojením
Dalším krokem při jarní péči o trávník je přihnojení. Protože při vertikutaci vzniknou v zemi drážky, které umožňují hnojivu přístup, vyplatí se vždy v této fázi přihnojovat. Nastartujete tím růst a regeneraci. Použijte přitom hnojivo určené přímo pro trávník. Vhodné je i takové, které kromě základních živin obsahuje také bakterie a enzymy prospěšné pro trávník. Umožní rozklad plsti, která ještě v trávníku eventuálně mohla zbýt.
Jak hnojit
Hnojivo můžete rozhazovat po ploše ručně. V takovém případě ale nebude všude stejné množství. Lepší je proto použít rozmetadlo, které hnojivo rovnoměrně rozhodí po celé ploše trávníku.

Zapískování
V péči pokračujte zapískováním trávníku. Tento krok napomáhá tomu, aby trávy lépe odnožovaly. Také zabraňuje tvorbě nežádoucích plísní a vyplňuje případné nerovnosti. Použijte k tomu speciální křemičitý písek. Rovnoměrně ho rozhoďte po celé ploše.
Válcování
Posledním krokem takto ošetřeného trávníku je ještě jeho uválcování. Speciální válec traviny ztuží a přimáčkne tak, aby mohly velmi dobře zakořeňovat, regenerovat a také odnožovat. Pokud by bylo v tomto období velké sucho, je možné nakonec trávník ještě zalít.
Nevíte si rady s výběrem vhodného vertikutátoru na plochu do 1600 m²? Pak se podívejte na motorový provzdušňovač Hecht, který bude jezdit díky výkonu 4kW skoro sám. Nastavit si na něm můžete hloubku od 12-10 cm a vyčesanou hmotu sbírat do 40l koše.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 11. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová