reklama

Proti spále peckovin bojujte nejen prevencí, ale i postřikem

Moniliová spála je bezesporu vážným onemocněním peckovin, které není radno přehlížet. Pokud nezasáhneme včas, může dojít i k úhynu celého napadeného stromu. Jak proti této chorobě bojovat, to vám prozradíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moniliová spála třešně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Moniliová spála (úžeh) má typické pojmenování. Na květech napadených peckovin se projevuje opravdu jako spálení, podobné tomu, ke kterému dochází během teplot pod bodem mrazu. Onemocnění způsobuje hlízenka (cizopasná houba rodu Monilia), která způsobí při napadení hostitelské rostliny nejprve zavadnutí květů, následně i letorostů.

Moniliová spála je někdy označovaná lidově jako mrtvice. Vyskytuje se nejčastěji u meruněk a višní, ale i u broskvoní nebo třešní. Napadené květy hnědnou, zasychají a neopadávají, ale zůstávají na stromech jako při poškození mrazem. Listy na napadených větvích usychají a hnědnou, ale zůstávají dále viset na větvičkách a ty tak vypadají jako spálené Následně někdy může dojít až k odumření poškozené části rostliny nebo dokonce i celého stromu.

Přípravek Prolectus na ošetření peckovin proti moniliové spále
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Přípravek Prolectus na ošetření peckovin proti moniliové spále

Pro výskyt a šíření choroby v období kvetení je optimální deštivé počasí a nižší teplota (pod 12°C). Původce choroby je schopný přezimovat v mumifikovaných plodech a napadených dřevnatých částech a v průběhu nové sezóny pak škodí již v období květu. V případě výskytu choroby je tak vhodné v rámci prevence před další sezónou dokonale odstranit postižené části stromu (otrhat mumifikované plody na stromech, ořezat nebo ostříhat napadené větve a výhony 10 až 20 cm pod místem napadení) a rány po řezu pak ošetřit stromovým balzámem. Odstraněné části stromu stejně jako popadané plody nedávejte na kompost, ale bezpečně zlikvidujte, aby se nestaly dalším zdrojem infekce.

Ošetření proti moniliové spále je nutné provést 1x až 2x v jarním období - poprvé na počátku kvetení a v případě chladného (pod 13°C) a deštivého počasí podruhé při dokvétání. Za vhodné fungicidní přípravky lze považovat Magnicur Quick (dříve pod názvem Teldor 500 SC) nebo zcela nový přípravek Prolectus. Zde je vhodné zmínit i jeho pouze jednodenní ochrannou lhůtu.

moniliové hnilobě se vrátíme příště.

Zdroj informací: lovela.cz

Publikováno: 21. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček