reklama

Jak bojovat proti chorobám a škůdcům jabloní?

Jabloně vídáme snad v každé užitkové zahradě. Každoročně jsou ale tyto ovocné stromy terčem pro nejrůznější choroby a škůdce, kteří škodí jak na listech, tak plodech. Abychom se dočkali bohaté úrody, musíme se s těmito nezvanými hosty vypořádat. S ošetřením jabloní ale nesmíme otálet, ten pravý čas začíná už v době jejich rašení brzy zjara.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ošetření jabloní proti mšicím je nutné každoročně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jabloně jsou napadány několika druhy hmyzích škůdců. Zcela nejrozšířenějším jsou mšice, které najdete v každé zahradě, a je proti nim zapotřebí bojovat. Mšice poškozují jabloně tím, že sají rostlinné šťávy z listů - především u malých výhonů. Tyto listy pak poznáte podle hlavního příznaku, který spočívá v kroucení listů. Na spodní části při bližším ohledání naleznete jedince v různých vývojových stádiích. Efektivní cestou je postřik insekticidním přípravkem Mospilan 20 SP, který aplikujte při prvním výskytu, a pak dle potřeby po 5 až 7 dnech.

Aby mšice nepřezimovaly, je nutné pravidelně provádět postřik proti přezimujícím škůdcům. Do této skupiny patří i housenka píďalka, která ožírá listy, pupeny a plody. Postřik insekticidem aplikujte ve chvíli, kdy jabloně raší, ideální doba je od konce března. Stejný přípravek můžete použít i při pravidelném ošetřování jabloní proti květopasu jablečnému. Jde o brouka, jehož larvy významně poškozují ještě nerozvinutá květenství, ta následně schnou.

Ošetření jabloní proti mšicím je nutné každoročně
i (Zdroj: LOVELA Terezín s.r.o.)
Ošetření jabloní proti mšicím je nutné každoročně

Uvnitř poškozených květů naleznete až 8 mm dlouhou bílou larvu. Tento škůdce je považován za významného, protože při silném napadení může být úroda z napadených stromů minimální. Mezi časté škůdce jabloní patří také mravenci. Ožírají květy, a to především ve stavu poupat. Proti tomuto druhu bojujte instalací lepových desek do cestiček, kudy mravenci putují na strom. Kromě poškození květů také napomáhají rozšiřování mšic.

Problémy se škůdci se ale u jabloní netýkají jen prvních jarních týdnů, kdy stromy raší a kvetou. Obrovské potíže s nezpracovatelnými jablky často stojí za výskytem obaleče jablečného, jehož larvy jsou hlavním zdrojem červivosti jablek. Napadené plody v sobě mají chodbičku, na konci vyplněnou trusem. Larvy obaleče se vžírají směrem k jádřinci, mladé plody opadávají, starší před dozráním mohou být zdeformované.

S ošetřením jabloní začněte ještě před kvetením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S ošetřením jabloní začněte ještě před kvetením

Ošetření spočívá v instalaci feromonového lapače, kterým pochytáte škůdce ještě před množením. Bez instalování lapače pak v květnu až červnu aplikujte postřik a následně opakujte jednou za dva týdny. Podobný škůdce je pilatka. Způsobuje červivost ještě u mladých plodů, které opadají, u dospělých a zralých plodů se pak objeví korkovitá jizva a znehodnocená jablka zůstanou na stromě. Zde postřik aplikujte na konci doby kvetení, ještě před opadem okvětních lístků. Proti obaleči i pilatce použijte postřik, například přípravkem Samuraj, který je účinný proti širokému spektru savých a žravých škůdců.

Z chorob jabloní je známá především monilióza, která způsobuje hnilobu plodů. Onemocnění způsobuje houba rodu Monilia, která na napadených plodech vytváří kruhovité polštářky plodnic, dužnina plodů měkne, a tak jablka nejsou poživatelná. Preventivní ochrana spočívá v postřiku proti obaleči, jako reaktivní opatření je nutné odstraňovat napadené plody. Chorobě lze zabránit aplikací postřiku Merpan 80 WG v době dozrávání plodů.

Tento přípravek můžete využít i tehdy, pokud potřebujete ochránit jabloně proti strupovitosti, která poškozuje listy i plody vznikem sazovitých útvarů, kdy silně napadené části opadávají. Ale pozor, zde je nutné postřik aplikovat v době tzv. růžového poupěte, tedy ještě před plným nástupem kvetení.

Zdroj informací: lovela.cz

Publikováno: 14. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček