reklama

Jak připravit nejrůznější útočiště pro drobný užitečný hmyz

Zahrada bez hmyzu je dnes zcela nemyslitelná. Bez hmyzu se nedočkáme úrody ani likvidace některých škodlivých druhů, které náš život znepříjemňují. Pojďme užitečným druhům hmyzu připravit nejrůznější útočiště, ve kterých najdou nejen potravu, ale i místo pro hnízdění.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Útočiště pro hmyz spočívá nejen v úkrytech, ale také v dostatku potravy pro něj (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Užitečný hmyz v moderních zahradách docela trpí. Útočišť pro něj je v dokonale uklizeném prostředí pomálu, v takových zahradách často chybí větší množství kvetoucích stromů, keřů a letniček, které jim poskytují dostatek stravy od jara až do prvních mrazíků. Z hlediska zachování přirozeného prostředí nestačí jen kvetoucí stromy, jako jsou třešně, višně, hrušně nebo jabloně, ale chybí klasická louka. Právě v tom je v dnešní době obrovský problém, protože hmyzu vůbec nesvědčí nakrátko střižené a pečlivě udržované trávníky, které jsou během jara a léta zcela bez květů.

Nejlepší je klasická venkovská zahrada, kde se tráva seká dvakrát až třikrát do roka. První seč se provádí během první poloviny června, to je až tehdy, kdy již luční porosty včelám, čmelákům a motýlům poskytly dostatečné množství obživy. Nejlepší je sečení na části zahrady, kdy je z jedné části porost odklizen, na další části však ještě několik dalších týdnů tráva zůstává. Poskytne hmyzu nejen stravu, ale i případný úkryt.

Kvetoucí porosty přitáhnou hmyzí druhy na vaši zahradu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí porosty přitáhnou hmyzí druhy na vaši zahradu

Poté, co se tráva ze zahrady odklidí, je velmi vhodné mít na zahradě dostatek trvalek, většina z nich začíná kvetení zhruba na konci června až v červenci, a tak užitečný hmyz opět přiláká. Kromě včel a čmeláků naláká spoustu motýlů. K trvalkám jsou vhodným doplňkem také kvetoucí keře, jako jsou třeba hortenzie nebo komule.

Mezi moderní prvky zahrad, které nesmí chybět ani na té vaší, jsou hmyzí hotely, které si můžete jak zakoupit, tak jednoduše vyrobit. Vrobíte je snadno z vyřazeného šuplíku, který naplníte bambusovými stébly, kusy cihel nebo slabšími větvičkami, do kterých vyvrtáte několik otvorů.

Výrobu hmyzího hotelu zvládnete i doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výrobu hmyzího hotelu zvládnete i doma

Nezapomeňte naplněný šuplík nebo rám zakrýt, například králičím pletivem, což zabrání vypadávání materiálu z hmyzího hotelu ven. Hotely pro hmyz obývají nejčastěji samotářské včely, které jsou však pro zahradu velice důležité.

Zdroj informací: hradec1.cz

Publikováno: 15. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček