Větve z jarního a předjarního prořezu ovocných stromů a keřů rozhodně nesmíme brát jen jako bezcenný odpad. Máme možnost vytvořit z nich pěkné přírodní úkryty pro některé velmi užitečné živočichy a zároveň mohou posloužit i v kompostu. O všech způsobech využití ořezaných větví v zahradě se více dozvíte na následujících řádcích.

Větve z jarního prořezu nejvíc využijete v přírodních zahradách. Několik hromádek, které vytvoříte na více místech, uvítá řada živočichů. Jsou to nejen ježci a lasičky, ale také spousta drobného a velice užitečného hmyzu nebo drobní zpěvní ptáci. Ti zde najdou také účinnou ochranu proti případným útokům dravců. Mravence v zahradě moc rádi nevidíte, ve vyšších lučních porostech jsou ale účinným prostředkem proti výskytu klíšťat, která mohou trápit nejen vaše domácí mazlíčky. Hromady větví by měly být rozmístěny do různých lokací - na slunce, do stínu nebo někam do rohu zahrady.

Na jaře je chytrým a velice efektivním řešením zakrýt větvemi záhony, kde klíčí výsev nebo sadba. Toto řešení znesnadní některým ptačím druhům ozobávání nových výhonků. Pokud na jaře prořezávku neprovádíte, ponechejte si pro tyto účely větve z podzimu.

Třetím možným způsobem je použití drtiče nebo štěpkovače. Pomocí takových přístrojů větve rozsekáte na malé kousky. Následně se využívají jako dekorativní zásyp prostoru mezi rostlinami, v kompostu jako provzdušňující složka spodních pater nebo jako přírodní materiál pro cestičky mezi záhony. Cestičky tak nebudou zarůstat plevelem, při podzimním rytí pak materiál zapravte do půdy.
Zdroj informací: mojeprirodnizahrada.cz
Vyrobte si štěpkovač:
Publikováno: 16. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček