Vyvýšené záhony se v posledních letech dostávají do popředí. A není se čemu divit. Pěstování v nich je mnohem pohodlnější a skvěle se hodí i na balkony a terasy. Jejich variantou v zahradě jsou potom hrůbky. Jak v nich úspěšně pěstovat? Je čas připravit je na výsev a výsadbu.

Vyvýšené záhony
Na terasu, balkon, ale i do zahrady se hodí vyvýšené záhony. Pěstování v nich je pohodlné. Nemusíte se ohýbat. Zároveň není problém s pravidelným střídáním plodin. Některé typy mají nad záhonkem i konstrukci s fólií, a tak slouží i jako skleníček.

Jakou zeleninu v balkonovém skleníku pěstovat
Ne všechny odrůdy se do balkonového skleníku hodí, proto pečlivě vybírejte ty pravé.
- Například z ředkviček můžete k rychlení použít odrůdy Faraon, Ria nebo celoroční Ladu. Chcete-li zkusit barevné odrůdy, vyzkoušejte fialovou Felicii nebo žlutou Zlatu.
- U salátů pak můžete taktéž začít s výsevy, protože díky fólii skleníku nejsou rostliny ohroženy možnými pozdními mrazíky. Vhodné odrůdy jsou Adinal, Panter, Amur nebo ledový Kamelot. I ten se totiž dá na takovém místě pěstovat.
- Sáhnout můžete i po kedlubnách. Trendem jsou máslové druhy, které nedřevnatí. Například odrůdy Bohemia nebo Kref. Obě jsou hybridní a stojí za vyzkoušení.
- Všechny tyto plodiny mají krátkou vegetační dobu, a tak už v květnu můžete skleník osadit plodovou zeleninou. Jeho výška vám dovolí pustit se i do rajčat.

Bylinky a okrasné rostliny ve vyvýšeném záhonu
Skvělé jsou vyvýšené záhony na terase i pro bylinky, obzvlášť pokud tam máte umístěný i gril. Bylinky jsou tak hned po ruce a vždy čerstvé. Stejně dobře ale mohou záhony sloužit i pro okrasné rostliny, které můžete střídat podle ročního období. Na jaře je osaďte jarními rostlinami, jako jsou primule, macešky a jarní cibuloviny. Až odkvetou, nahraďte je dalšími květinami, které vydrží až do zimy.

Vyvýšené záhony pro děti
I děti rády pěstují a vyvýšené záhony mohou být jejich územím. Můžete děti zaměstnat už od malička, navíc je dostanete na čerstvý vzduch. Určitě je bude zajímat, jak taková rostlina roste od semínka až po sklizeň.
Pěstování v hrůbcích
Podobně jako vyvýšené záhony mohou fungovat hrůbky. Pokud nemáte v záhonku příliš úrodnou půdu, kde se ještě navíc točí stále stejné plodiny, můžete ji postupně zúrodňovat navážením hnoje a vytvořením valu či hromady. Zprvu nevzhledná kupka se do roka rozpadne a rozloží. Vytvoří dokonale kvalitní zem pro pěstování.

Úprava hnoje
Po rozležení je nutné hnůj ve valu ještě upravit. Na pěstování se takto sám o sobě použít nedá. Povrch je nutné urovnat a vytvořit na něm pěstební základ. To znamená doplnit substrát nebo kompost. Až potom můžete přikročit k výsadbě.
Co do hrůbků sázet
Protože je na plodovou zeleninu ještě brzy, je třeba začít s pěstováním jiných plodin. Vhodné jsou například saláty, které snesou i chladnější počasí. Jakmile je sklidíte, můžete pokračovat s dalšími rostlinami. Vhodný je například i meloun, který potěší děti i dospělé.
Tip:
Hledáte stylové vyvýšené truhlíky na zahradu? Podívejte se na produkty společnosti Keter. Můžete vybírat čtvercové či obdélníkové. Truhlíky jsou vyrobeny z odolného kompozitního materiálu s dekorem dřeva v různých barvách. Květiny i plodiny či bylinky v nich budou vypadat naprosto dokonale.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Keter

Publikováno: 18. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová