reklama

Vyséváte letničky? Na tyto druhy byste určitě neměli zapomenout!

Letničky patří již k tradiční skupině rostlin v zahradě. Pokud máme v plánu pustit se do výsevů, které nám připraví silné a zdravé sazenice, pak si vytvoříme seznam druhů, na které nesmíme zapomenout při nákupu semen. Ty nejhezčí, které rozhodně musí mít každá zahrada, si připomeneme v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ještě před výsevem si vytvořte seznam, některé druhy totiž nadělají spoustu parády (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsev letniček provádějte od března do truhlíků, ve skleníku stačí začít až o měsíc později. U výsevů nezapomeňte na dostatečnou teplotu, pravidelné větrání a rosení. Truhlíky naplňte buď propařeným nebo kupovaným supresivním substrátem, který je ošetřený, a nedochází tak k rozvoji houbových chorob semenáčků. Ve skleníku máte vždy k dispozici vysoce kvalitní, prohnojenou půdu, ještě zásobenou živinami a čerstvě vydezinfikovanou dusíkatým vápnem, které dokonale zlikvidovalo všechny zárodky škůdců a chorob.

Zcela nejoblíbenějším druhem letničky je aksamitník, známý také jako afrikán. Ochotně klíčí v květináči na parapetu i ve skleníku, rychle roste a zahradu zahalí do barev od citronově žluté do temně červené. Aksamitník můžete vysít i rovnou na záhon, ale až v květnu, když nehrozí nízké teploty, hlavně mrazíky dokážou mladé rostliny zahubit.

Nízké kultivary se výborně hodí do truhlíků, středně vzrůstné pak mezi trvalky nebo do květinových záhonů. Vysoké druhy nadělají spoustu parády mezi vyššími letničkami nebo třeba mezi řádky zeleniny na políčku. Pěstování afrikánů mezi zeleninou je vhodné z důvodu ochrany ostatních druhů před půdními háďátky, která dokážou napáchat velké škody. A když už ostatní druhy k podzimu odkvetou, afrikány drží až do prvních mrazíků. Odkvetlá květenství využijte ke sběru semen na další rok.

Aksamitník je velmi známou a oblíbenou letničkou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aksamitník je velmi známou a oblíbenou letničkou

Velmi oblíbené jsou také astry čínské. Jsou to letničky s různou výškou dle kultivaru a pocházejí z čeledi hvězdnicovitých. Vysévejte je do skleníku do poloviny dubna, v domácích podmínkách je velice často likvidují houbové choroby. Z hlediska podmínek jim vyhovují hlubší půdy, které jsou pravidelně obdělávané a bohaté na živiny, také nesmí chybět dostatek slunečních paprsků. Nevadí ani dlouhodobější přísušek.

Pozor na pravidelné střídání stanoviště z důvodu prevence před vadnutím aster, které je způsobeno houbami rodu Fusarium. Pro vesnické zahrady jsou nejvhodnější barevné směsi kultivarů Průhonický trpaslík, jehlicovitá Electric nebo plnokvětá Super Princess.

Astra čínská je u nás též velmi oblíbená
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Astra čínská je u nás též velmi oblíbená

Nefalšovanou královnou letničkových výsadeb na zahradách je ostálka, kterou znáte i pod názvem cínie. Stačí ji vysít v polovině dubna do skleníku. Za měsíc dokáže vyrůst do výšky mezi 15 až 20 cm. Nemá speciální požadavky na půdu, ale dobře se jí daří tam, kde je dostatek živin, pravidelná zálivka a také dostatek sluníčka.

Vzhledem k faktu, že ostálka dorůstá až 90 cm výšky, může vyžadovat oporu nebo místo, kde nehrozí vyvrácení větrem. Při pravidelném odstraňování stvolů s odkvetlými květy vydrží na zahrádce až do konce září. Je to velmi dobrá volba tam, kde chcete na zahrádku přilákat velké množství drobných hmyzích opylovačů.

Ostálka, která kromě své krásy naláká na zahradu spousty včel a motýlů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ostálka, která kromě své krásy naláká na zahradu spousty včel a motýlů

Něžnou krásu dokáže charakterizovat krásenka zpeřená, kterou nejčastěji znáte z letničkových mixů, kde září fialovými nebo bílými květy. Výsev provádějte do skleníku nebo truhlíku již od března a po "zmrzlých mužích" vysaďte na místo, kde je lehčí půda a dostatek slunečních paprsků. Pravidelná zálivka je vhodná, ne však nutná. Vysazujte ji do společnosti dalších letniček, kde se stane nedílnou součástí úžasného místa, na které budete během léta neustále chodit.

Krásenka zpeřená dělá čest svému jménu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásenka zpeřená dělá čest svému jménu

Na každou zahradu patří již neodmyslitelně slunečnice. Je to velmi robustní rostlina se silným stonkem, která nadělá spoustu krásy a od pěstitele toho moc nechce. Vyklíčí na vatě nebo v substrátu a po vysazení v květnu má ráda dost vláhy, pak velmi bohatě kvete.

Slunečnice nadělá spoustu krásy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slunečnice nadělá spoustu krásy

Kromě malého plnokvětého kultivaru Teddy Bear s výškou 60 cm existuje ještě menší Pacino Mix s jednoduchými květy a výškou pouhých 40 cm. Na druhé straně stojí maximalistický Titan, který musí mít oporu, protože výška dosahuje až 4 m.

Zdroj informací: zahradaapriroda.cz

Připomeňme si méně známé letničky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček