reklama

Pokud se vám na angreštu objeví padlí, zkuste některou z našich rad

Padlí angreštové je jednou z nejvážnějších chorob ovocných dřevin v posledních letech. Onemocnění začíná nenápadně a velmi rychle se šíří. Existuje však několik technik, díky kterým lze tuto zákeřnou houbovou chorobu omezit na minimum nebo úplně vytlačit ze zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Padlí angreštové na plodech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Padlí angreštové, v některé literatuře nazývané také jako americké padlí angreštu, bylo pro tuzemské pěstitele prakticky neznámou chorobou. Po roce 2001 se však velice rychle rozšířilo po celé Evropě a způsobilo zkázu téměř každému, kdo v té době angrešt pěstoval. Padlí se netváří ze začátku příliš vážně, začíná drobnějšími bílými povlaky na listech, následně napadá i plody, na kterých způsobuje hnědé fleky. Napadené plody jsou nepoživatelné a nezpracovatelné.

Bez příslušné ochrany postřikovými fungicidy zamoří choroba během několika týdnů úplně celou rostlinu. Při silném napadení také může dojít k úhynu stromků, protože je rostlina výrazně oslabena. V době, kdy se tato nemoc rychle rozšířila, spousta pěstitelů došla k přesvědčení, že bez patřičně odolných odrůd nemá cenu angrešt pěstovat, rostliny tak vykopali a spálili.

Následně angrešt jako takový z našich zahrádek téměř úplně vymizel, byl nahrazen jostou, která je křížencem angreštu a černého rybízu. Proti této chorobě vykazuje dobrou odolnost, a to zvláště tehdy, pokud prochází pravidelnou prořezávkou a má dostatek živin. Na podzim je nezbytné odklidit spadané listí i plody napadených rostlin, to proto, že se zde ukrývají spory padlí, a ty pak na jaře napadnou rostliny znovu.

První známky napadení jsou v podobě bílých povlaků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
První známky napadení jsou v podobě bílých povlaků

Zásadním pravidlem pro pěstování angreštu je provádět pravidelnou prořezávku, která se realizuje hned zjara. Zvláště v přehuštěných korunkách stromkových kultivarů dochází k tomu, že listy po dešti pomaleji osychají. Zvýšená vlhkost je (kromě vysoké teploty) jednou z dobrých podmínek pro napadení rostliny touto houbovou chorobou. 

Už v době, kdy angrešt raší, začněte s ochranou. Rostliny stříkejte přípravkem Bioton, který obsahuje řepkový olej a lecitin, a tedy neškodí ani hmyzu, ani dalším organismům, pouze účinně zamezí padlí. Při postřiku je nutné myslet na to, aby rostliny byly celé smáčeny postřikem. Při výživě dávejte velký pozor, aby nedošlo k přehnojení angreštu dusíkem.

Postřik biopřípravkem má výhody, je neškodný vůči organismům a prakticky nemá ochrannou lhůtu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postřik biopřípravkem má výhody, je neškodný vůči organismům a prakticky nemá ochrannou lhůtu

V posledních letech se kromě postřiku rozšířily také rezistentní odrůdy angreštu, které na padlí netrpí. Jsou to červenoplodé Nesluchowski a Spinefree a zelenoplodý Mucurines.

Zdroj informací: levnepostriky.cz

Podívejte se, jak na jarní postřiky ovocných stromů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček