Průmyslová hnojiva představují cestu k vyšším výnosům hlavně tam, kde chybí dostatek organického materiálu, který by se dal použít pro zúrodnění půdy. Proč je důležitá přiměřená aplikace, jaké typy hnojiv existují a jakých chyb se musíme vyvarovat, to vše a mnohem více přinášíme na následujících řádcích.

Průmyslová hnojiva znáte především ve formě NPK, nejrozšířenějšího granulovaného hnojiva pro zahrádkáře. Obsahuje poměrně vyrovnaný mix dusíku, fosforu a draslíku v přijatelné formě. Pěstitelé jej používají pro přihnojení zeleniny, ale i jahod. Využívá se pro výživu brambor před jejich sázením nebo trávníku, kde je louka. Zde potřebujete účinným způsobem vytlačit mech. Pro výživu rostlin v zahradách se kromě granulovaných hnojiv využívají různé další preparáty, buď jako prášek, který rozpustíte ve vodě, nebo jako roztok. Ten se využívá hlavně pro nádobové rostliny venku i uvnitř.
Důležité je vybírat hnojiva podle půdní reakce. Pokud se zaměříte například na hnojiva dusíkatá, pak pro kyselou půdu je vhodným hnojivem síran amonný, pro neutrální reakci pak ledek amonný s vápencem a v zásadité půdě udělá největší dobro ledek vápenatý. Draselná hnojiva by se měla využívat jen na kyselých půdách, jedním z příkladů je draselná sůl.

Kromě fosforečných hnojiv existují ještě hnojiva vápenatá, jako je například sádra, ideální pro kyselou půdu. Výše uváděné NPK, prodávané i jako Synferta nebo Cererit, jsou hnojiva plná a používají se na půdě s neutrální reakcí. Průmyslová hnojiva aplikujte vždy ve vegetační době v přiměřeném množství. Aplikace (hlavně dusíkatých hnojiv) mimo dobu růstu způsobí vyplavení látek do spodních vod, což má nežádoucí vliv na spodní vody a v nich přítomné organismy.
Velmi opatrně zacházejte s průmyslovými hnojivy na lehkých písčitých půdách, sáhněte po nich až ve stavu plné vegetace a hnojte jen minimálními dávkami. Velmi důležité je vždy přesné dávkování (nejlépe pomocí ručního rozmetadla) a opatrné zapravení do půdy. Vhodná je jejich aplikace až po dešti, kdy kořenový systém bezproblémově přijme živiny.

Pokud nadávkujete hnojiv málo, může se stát, že vliv na rostliny, kterým má posloužit, nebude tak výrazný. Většinou i minimální množství nově zapravených živin zeleň využije, horší je to v případné přehnojení. Hlavně u dusíkatých hnojiv sice rostliny porostou rychleji, avšak ztratí svoji obranyschopnost, takže představují snadný cíl pro škůdce. Nejsou vhodné pro konzumaci, protože vysoký obsah dusičnanů škodí i lidskému organismu. Nehledě na vyplavení většího množství látek do spodních vod a zhoršení vlastností půdy.
Zdroj informací: Kniha 1000 dobrých rad zahrádkářům; zahradni-hnojiva.cz
Podívejte se, jak hnojit ovocné stromy:
Publikováno: 21. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček