reklama

Podporu růstu rostlin zvládnete i s pomocí průmyslových hnojiv, pozor ale na výběr a dávkování!

Průmyslová hnojiva představují cestu k vyšším výnosům hlavně tam, kde chybí dostatek organického materiálu, který by se dal použít pro zúrodnění půdy. Proč je důležitá přiměřená aplikace, jaké typy hnojiv existují a jakých chyb se musíme vyvarovat, to vše a mnohem více přinášíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Průmyslová hnojiva je nejlepší dávkovat velmi přiměřeně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Průmyslová hnojiva znáte především ve formě NPK, nejrozšířenějšího granulovaného hnojiva pro zahrádkáře. Obsahuje poměrně vyrovnaný mix dusíku, fosforu a draslíku v přijatelné formě. Pěstitelé jej používají pro přihnojení zeleniny, ale i jahod. Využívá se pro výživu brambor před jejich sázením nebo trávníku, kde je louka. Zde potřebujete účinným způsobem vytlačit mech. Pro výživu rostlin v zahradách se kromě granulovaných hnojiv využívají různé další preparáty, buď jako prášek, který rozpustíte ve vodě, nebo jako roztok. Ten se využívá hlavně pro nádobové rostliny venku i uvnitř.

Důležité je vybírat hnojiva podle půdní reakce. Pokud se zaměříte například na hnojiva dusíkatá, pak pro kyselou půdu je vhodným hnojivem síran amonný, pro neutrální reakci pak ledek amonný s vápencem a v zásadité půdě udělá největší dobro ledek vápenatý. Draselná hnojiva by se měla využívat jen na kyselých půdách, jedním z příkladů je draselná sůl.

Při aplikaci hnojiv rukou nezapomeňte na ochranné rukavice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při aplikaci hnojiv rukou nezapomeňte na ochranné rukavice

Kromě fosforečných hnojiv existují ještě hnojiva vápenatá, jako je například sádra, ideální pro kyselou půdu. Výše uváděné NPK, prodávané i jako Synferta nebo Cererit, jsou hnojiva plná a používají se na půdě s neutrální reakcí. Průmyslová hnojiva aplikujte vždy ve vegetační době v přiměřeném množství. Aplikace (hlavně dusíkatých hnojiv) mimo dobu růstu způsobí vyplavení látek do spodních vod, což má nežádoucí vliv na spodní vody a v nich přítomné organismy.

Velmi opatrně zacházejte s průmyslovými hnojivy na lehkých písčitých půdách, sáhněte po nich až ve stavu plné vegetace a hnojte jen minimálními dávkami. Velmi důležité je vždy přesné dávkování (nejlépe pomocí ručního rozmetadla) a opatrné zapravení do půdy. Vhodná je jejich aplikace až po dešti, kdy kořenový systém bezproblémově přijme živiny.

Při přehnojení zeleniny často dochází k napadení škůdci a chorobami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při přehnojení zeleniny často dochází k napadení škůdci a chorobami

Pokud nadávkujete hnojiv málo, může se stát, že vliv na rostliny, kterým má posloužit, nebude tak výrazný. Většinou i minimální množství nově zapravených živin zeleň využije, horší je to v případné přehnojení. Hlavně u dusíkatých hnojiv sice rostliny porostou rychleji, avšak ztratí svoji obranyschopnost, takže představují snadný cíl pro škůdce. Nejsou vhodné pro konzumaci, protože vysoký obsah dusičnanů škodí i lidskému organismu. Nehledě na vyplavení většího množství látek do spodních vod a zhoršení vlastností půdy.

Zdroj informací: Kniha 1000 dobrých rad zahrádkářům; zahradni-hnojiva.cz

Podívejte se, jak hnojit ovocné stromy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček