reklama

Přichází čas výsevu a výsadby cibule

Cibule patří k základním plodinám, které pěstujeme na zahrádce. Má velmi široké využití v kuchyni, využijeme ji v salátech, polévkách nebo omáčkách. Kromě spousty vitamínů obsahuje látky podporující zažívání. Dnes si řekneme vše o tom, jak připravit půdu na sázení cibule, čeho se vyvarovat a jak dosáhnout velké úrody.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadba cibule sazečky do připravených řádků (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zahrádka bez cibule - jako by ani nebyla. První zkoušky pěstování cibule jsou datovány až 3500 let před naším letopočtem, především tak činili v Indii a Číně, pozadu nebyl ani Egypt. Postupem času se přišlo na to, že cibule obsahuje obrovské množství vitamínů A, B1, B2, B3 a C, kromě toho je také zdrojem síry, železa, vápníku, obsahuje draslík a další prvky. Sirné silice podporují zažívání a allicin v ní obsažený pomáhá při onemocnění dýchacích cest. A proč při krájení cibule slzíte? Je to tím, že cibule obsahuje kyselinu propenylsulfenovou.

Cibuli si vypěstujete i na okenním parapetu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibuli si vypěstujete i na okenním parapetu

S výsadbou cibule sazečky začínejte v polovině dubna. Důležitá je velice pečlivě připravená a kvalitní půda, která je lehká až středně těžká. Pro podzimní dávku živin v půdě využijte zelené hnojení, kompost a další organické materiály z kompostu. Hluboké rytí velmi dobře připraví půdu na úspěšné pěstování a vysoký výnos. Půda se promíchá a provzdušní, organický materiál zapraví po celé výšce profilu ornice.

Na jaře půdu důkladně zkypřete, na záhonech použijte například motyku, půdu tak velmi intenzivně rozrušte a následně urovnejte hráběmi. Pak si vezměte prkno nebo značicí provázek a podle něj si vykolíkujte jamky v půdě tak, aby sazečka byla při vysazení zhruba 5 cm pod povrchem. Cibule by měly být od sebe alespoň 10 cm, aby mohly pořádně vyrůst. Následně si všechny řádky označte, sadbu lehce přihrňte a pravidelně zalévejte.

Po vyklíčení mladé cibule pravidelně meziřádkově kypřete, zalévejte a podle potřeby i jednoťte. Z klasických žlutých kultivarů je nejoblíbenější Všetana, z červených pak Carmen, Piroska nebo Scarlet. Sklizeň sazečky začíná od července, sklizené palice svazkujte, případně nechejte zaschnout, uložte pak na suché a chladné místo, kde vydrží až do dalšího jara.

Sklizená cibule sečka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklizená cibule sečka

Cibuli sečku pro sklizeň na přelomu června a července vysévejte na začátku května. Podmínky jsou podobné jako v případě klasické sazečky, to znamená kvalitní půda bohatá na živiny a dostatečně vyhnojená kompostem. Cibuli sečce nevadí ani na podzim vyhnojená půda pomocí kravského hnoje. Technika setí je jednoduchá, vysévejte do řádků vzdálených alespoň 10 cm.

Hustší výsev nevadí, protože v době růstu můžete jednotit. Protrhané mladé cibule využijete do zeleninových salátů. Pro jarní pěstování je úžasná odrůda Entita, jejíž vegetační doba činí pouze 60 až 70 dní. Výsevy provádějte postupně od května do července, získáte tak nepřetržitý zdroj vitamínů ze zahrádky. Sečka se používá hlavně pro přímou spotřebu.

Zdroj informací: pestik.cz

Podívejte se, jak pečovat sazečku před zasazením:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 4. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček