Péče o jahody po zimě není složitá a přinese vám brzy bohatou úrodu. Jahody jsou velmi zdravé ovoce, které si můžete snadno sami vypěstovat. A je také jedno z prvních, které na zahradě sklidíte. Tak se pusťte do práce, poradíme vám, jak na to.
Péče o jahody po zimě
Péče o jahody po zimě je nezbytným krokem k tomu, abyste se dočkali bohaté úrody. Vypadají na mnoha zahradách v tuto dobu podobně a vůbec ne k světu. Keříky je třeba zbavit všech suchých a také houbovými chorobami napadených listů. Odstraňte je - nejlépe ostrými zahradnickými nůžkami.
Jejich trháním rukama byste mohli poškodit celou rostlinu. Vytrhejte i případný plevel, který kolem jahod vyrůstá. Všechen ostříhaný materiál odstraňte. Pokud by zůstal na místě, mohl by být zdrojem infekce. Napadené listy je nejlepší spálit. Pokud nemáte záhon krytý textilií, zeminu kolem jahod ještě zkypřete a doplňte tam, kde chybí. Ke keříkům ji přihrňte a přimáčkněte.


Kdy jahody vyměnit
Třetí rok po výsadbě už jahodníky méně plodí a plody jsou i drobnější. Pokud už mají vaše keříky tento čas za sebou, bývá to na nich znát i vizuálně. Nechte je třetí rok v záhonech naposledy a pak už vysaďte nové.
Přihnojení
Po ostříhání je vhodné v rámci péče o jahody po zimě také přihnojit. Pokud máte sadbu podloženou černou netkanou textilií, musíte použít kapalné hnojivo. Jednoduše ho dle návodu výrobce rozmíchejte ve vodě a formou zálivky nalijte přímo k rostlinám. Dejte pozor, abyste nepolévali listy, mohli byste je popálit. Jahody pěstované ve volné půdě pak můžete hnojit granulovaným hnojivem, které se rozhodí kolem rostlin a pak lehce zapraví do půdy.
Ošetření proti škůdcům
Ještě než se na jahodách objeví první květy, je vhodné použít postřik proti květopasu jahodníkovému. Tento brouk dokáže zničit velké množství poupat. Navíc se může přesunout i na ostružiny a maliny. Vajíčka klade do poupat a nakousává stonek poupěte. To zvadne a jahoda už z něj nevyroste. Navíc se z něj může vylíhnout další generace a v poškozování pokračovat. Prevencí je postřik, který se aplikuje přímo do srdíček a zasáhne tam probouzející se brouky. Případné napadené květy je vhodné sesbírat a spálit.


Když přijdou mrazy
Dalším strašákem, který může zničit úrodu jahod, jsou pozdní jarní mrazíky. Můžou přijít v době, kdy už jahody kvetou, a hrozí poškození až 80 % květů. Lze je ale ochránit. Zakryjte výsadbu jahod v záhoně bílou netkanou textilií, a škodám se tak ve velké míře vyhnete.
Tip:
Aby vám práce na zahradě šla pěkně od ruky, pořiďte si pořádné nářadí. Jedině s kvalitními a hlavně ostrými nůžkami ostříháte květenství, větve či kořeny takovým způsobem, který rostlině ublíží minimálně. Velikost rukojeti si můžete vybrat přesně tak, aby seděla do ruky. Čepele jsou ostré až do špiček, budou se vám s nimi stříhat dobře i ty nejhustší keříky. Jednočepelové nůžky jsou vhodné na suché části, dvoučepelové potom na živé části rostlin.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Fiskars
Publikováno: 22. 4. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová